Reklama

Reklama

ME w judo. Trzy tytuły Sterpu w niewiele ponad rok

Mołdawski judoka Victor Sterpu został mistrzem Europy w wadze 73 kg. W finale w Pradze pokonał przez ippon Gruzina Łaszę Szawdatuaszwilego. W tym miesiącu Sterpu wygrał też młodzieżowe mistrzostwa kontynentu, a we wrześniu 2019 roku był najlepszy w ME juniorów.

Szawdatuaszwilemu, który w dorobku ma dwa medale olimpijskie: złoty (Londyn, kategoria 66 kg) i brązowy (Rio, 73 kg), nie udało się stanąć na najwyższym stopniu podium, ale w wadze 81 kg triumfował jego rodak Tato Grigalaszwili.

W rywalizacji kobiet w kat. 63 kg piąte miejsce zajęła Angelika Szymańska (Olimpijczyk Włocławek). W walce o brąz przegrała przez waza-ari z urodzoną w Bełchatowie reprezentantką Niemiec Martyną Trajdos.

Szymańska przed dwoma laty zdobyła srebrny krążek ME juniorek w Sofii, zaś zaledwie 11 dni temu w chorwackim Porecu sięgnęła po srebro młodzieżowych ME (brąz wywalczyła w kat. 63 kg Natalia Kropska). W piątek zawodniczka z Włocławka zadebiutowała w seniorskim czempionacie kontynentu i była blisko wywalczenia kolejnego medalu.

Reklama

Reprezentantka Polski, podopieczna wicemistrzyni olimpijskiej z Atlanty (1996) Anety Szczepańskiej, wygrała w turnieju w Czechach z Włoszką Marią Centracchio, a następnie w ćwierćfinale przegrała z jedną z największych gwiazd współczesnego judo Francuzką Clarisse Agbegnenou, która triumfowała w Pradze. W repesażu Szymańska pokonała Rosjankę Darię Dawydową, a o brąz uległa Trajdos.

W kategorii 63 kg startowała też brązowa medalistka MŚ i ME Agata Ozdoba-Błach (AZS AWF Wrocław), ale przegrała pierwszy pojedynek z Holenderką Geke Van Den Berg. W eliminacjach odpadli również: mistrzyni Starego Kontynentu juniorek sprzed dwóch tygodni w wadze 70 kg Katarzyna Sobierajska (AZS UW Warszawa) oraz Ksawery Morka (73 kg, Ryś Warszawa), Damian Szwarnowiecki (81 kg, Praesidium Wrocław) i Damian Stępień (81 kg, AZS UW Warszawa).

W czwartek na siódmej pozycji w wadze 57 kg uplasowała się Julia Kowalczyk (Polonia Rybnik).

Medaliści 2. dnia ME w judo:

Kobiety

63 kg

1. Clarisse Agbegnenou (Francja)

2. Magdalena Krssakova (Austria)

3. Martyna Trajdos (Niemcy) i Juul Franssen (Holandia) 5. Angelika Szymańska (Polska) i Andreja Leski (Słowenia)

70 kg

1. Margaux Pinot (Francja)

2. Sanne Van Dijke (Holandia)

3. Madina Taimazowa (Rosja) i Marie Eve Gahie (Francja)

Mężczyźni

73 kg

1. Victor Sterpu (Mołdawia)

2. Łasza Szawdatuaszwili (Gruzja)

3. Rustam Orujov (Azerbejdżan) i Tommy Macias (Szwecja)

81 kg

1. Tato Grigalaszwili (Gruzja)

2. Iwajło Iwanow (Bułgaria)

3. Luka Maisuradze (Gruzja) i Matthias Casse (Belgia)

giel/ co/

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL