Kolarstwo. 77. Tour de Pologne – prezentacja trasy
W studiu TVP Sport odbyła się prezentacja trasy 77. Tour de Pologne. Wyścig rozpocznie się przed Stadionem Śląskim 5 sierpnia, a zakończy cztery dni później w Krakowie. Nie zabraknie gwiazd. Wystartuje m.in. zwycięzca ostatniego Giro d’Italia Ekwadorczyk Richard Carapaz, aktualny mistrz świata Mads Pedersen i Rafał Majka.
- Chcę wrócić do ścigania. Jestem spragniony kolarstwa. Przed Tour de Pologne będę miał pięcioetapowy wyścigu Vuelta Burgos. Akumulatory będę naładowane. Na polskiej ziemi chcę osiągnąć jak najwięcej. Sezon jest krótki. Trwa tylko trzy miesiące. Trzeba wyciągnąć jak najwięcej z każdego wyścigu - powiedział zwycięzca Tour de Pologne z 2014 roku.
To będzie pierwszy wieloetapowy wyścig rangi World Tour w kalendarzu UCI po wznowieniu rywalizacji. Rozpocznie się 5 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Pierwszy etap, sprinterski - z metą przed halą widowiskową Spodek w Katowicach - będzie zadedykowany Bjoergowi Lambrechtowi. Belgijski kolarz zginął w ubiegłym roku, właśnie 5 sierpnia, na trasie polskiego wyścigu. Miał 22 lata. Dyrektor TdP Czesław Lang zapowiedział, że Lambrecht będzie patronem klasyfikacji młodzieżowej do lat 23, a numer 143, z którym startował w Polsce wyścigu - zostanie zastrzeżony.
Zarówno pierwszy jak i drugi etap będą przeznaczone dla sprinterów. Ale już trzeciego dnia zaczną się góry. 7 sierpnia na trasie znajdą się dwie górskie premie pierwszej kategorii - w Kocierzu i na Przełęczy Przegibek. Trzeci etap rozpocznie się w Wadowicach, miejscu urodzenia papieża Jana Pawła II. To hołd organizatorów w setną rocznicę urodzin polskiego papieża.
Kolejny etap będzie sprawdzianem dla "górali". Będzie rozgrywany w okolicach Bukowiny Tatrzańskiej. Na trasie - cztery premie pierwszej kategorii. Ostatni akord wyścigu rozpocznie się w Zakopanem, a zakończy się w Krakowie.
Tegoroczny Tour de Pologne będzie rozgrywany pod ścisłym rygorem sanitarnym. Każdy zawodnik musi przyjechać do Polski z ważnym testem na koronawirusa. Może przejść też test w Polsce, ale najpóźniej 72 godziny przed startem wyścigu. W hotelach grupy będą miała osobne piętro bądź skrzydło. W Tour de Pologne zabraknie kibiców, a dekoracje zostaną ograniczone do minimum. Wszystkie reguły zostały zapisane w specjalnym protokole UCI, który zaakceptowało również polskie Ministerstwo Sportu.
Wśród startujących znajdą się - oprócz Rafała Majki - m.in. Ekwadorczyk Richard Carapaz, który w ubiegłym roku wygrał Giro d’Italia, Duńczyk Jakob Fulgsgang - wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro, jego rodak, aktualny mistrz świata Mads Pedersen, rewelacyjny młody Belg Remco Evenepoel - mistrz Europy w jeździe na czas, zwycięzca Clasica San Sebastian z ubiegłego roku.
77. Tour de Pologne (5 sierpnia - 9 sierpnia)
I etap (5 sierpnia): Stadion Śląski - Katowice (Spodek), 195,8 km
II etap (6 sierpnia): Opole - Zabrze, 151,5 km
III etap (7 sierpnia): Wadowice - Bielsko-Biała, 203,1 km
IV etap (8 sierpnia): Bukovina Resort - Bukowina Tatrzańska, 152,9 km
V etap (9 sierpnia): Zakopane - Kraków, 188 km.
Olgierd Kwiatkowski
#POMAGAMINTERIA
1 czerwca reprezentantka Polski w kolarstwie górskim Rita Malinkiewicz i jej koleżanka Katarzyna Konwa jechały na trening w ramach autorskiego projektu Rity dla pasjonatów kolarstwa #RittRide for all. Z niewyjaśnionych przyczyn w Wilkowicach koło Bielska-Białej wjechał w nie samochód jadący z naprzeciwka. Kasia przeszła wiele operacji, w tym zabieg zespolenia połamanego kręgosłupa i połamanej twarzoczaszki oraz częściową rekonstrukcję nosa i języka. Rita nadal pozostaje w śpiączce farmakologicznej, a jej obecny stan zdrowia jest bardzo ciężki. Potrzeba pieniędzy na ich leczenie i rehabilitację - dołącz do zbiórki. Sprawdź szczegóły >>>
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje