Zniszczone medale polskich olimpijczyków. Francuzi obiecali wymianę. Mamy oświadczenie
Już w czasie igrzysk olimpijskich w Paryżu niektórzy sportowcy informowali za pomocą mediów społecznościowych o tym, że ich medale tracą blask. Wyglądały one tak, jakby rdzewiały. Interia Sport po igrzyskach skontaktowała się z polskimi medalistami tych igrzysk, którzy również narzekali na stan "krążków". Nasi sportowcy nie słyszeli jednak nic o ich wymianie. Teraz Interia Sport otrzymała stanowisko Mennicy Francuskiej (Monnaie de Paris), do której zapytanie wysłaliśmy... 1 października.
Medale zaprojektowane na igrzyska olimpijskie w Paryżu robiły wielkie wrażenie. Wszystko dlatego, że zawierają one kawałek oryginalnej wieży Eiffla z 1889 roku, który jest osadzony w medalu, jak kamień szlachetny w kształcie sześciokąta.
Chaumet, francuski luksusowy dom jubilerski i zegarmistrzowski z siedzibą w Paryżu, traktuje te medale jak klejnoty.
Medale straciły blask jeszcze w czasie igrzysk
Wrażenie jednak prysło po kilkunastu dniach od otrzymania medali przez sportowców. Część uległa zniszczeniu. Zwłaszcza dotyczy to tych brązowych.
Jednym z pierwszych, który poinformował o problemach z medalami był amerykański skateboardzista Nyjah Houston, który wywalczył brąz w Paryżu.
- Rzeczywiście zszedł z niego lakier, ale równomiernie. W ogóle mi to nie przeszkadza, jeśli chodzi o jego estetykę - przekazała nam jeszcze w październiku Aleksandra Jarecka, brązowa medalistka w rywalizacji drużynowej w szpadzie.
- Chyba wszystkie brązowe tak się niszczą - powiedziała Renata Knapik-Miazga, także brązowa medalistka w turnieju szpadzistek, która wysłała nam też zdjęcie swojego medalu.
Zdjęcie i filmy zniszczonego medalu przysłała nam także Aleksandra Kałucka, brązowa medalistka we wspinaczce sportowej na czas.
Wszystkie się łuszczą. Mój jest już trochę zniszczony. Widać to na bokach, ale najbardziej tutaj z tyłu. Leży już sobie na półce, żeby się już dalej nie niszczył
~ powiedziała Kałucka.
Mennica Francuska przerywa milczenie. Mamy oświadczenie. "Wszystkie uszkodzone medale zostaną wymienione"
Teraz Mennica Francuska (Monnaie de Paris), po ponad trzech miesiącach od zapytania Interia Sport, na temat medali, przysłała do naszej redakcji oświadczenie.
Nie zdradziła ona, ile medali finalnie zostało uszkodzonych, ani tego, co jest przyczyną tego, że medale niszczeją, ale z treści oświadczenia możemy się dowiedzieć, że winny mógł być niskiej jakości lakier, a także problem na linii produkcyjnej.
"Monnaie de Paris wyprodukowało 5084 medali na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Paryż 2024. W porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym Paryż 2024 nie informujemy o liczbie uszkodzonych medali.
Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 ściśle współpracuje z Monnaie de Paris, instytucją odpowiedzialną za produkcję i kontrolę jakości medali, w celu oceny roszczeń dotyczących medali i zrozumienia okoliczności oraz przyczyny uszkodzenia.
Monnaie de Paris traktuje kwestię uszkodzonych medali bardzo poważnie od czasu pierwszych wniosków o wymianę w sierpniu, mobilizując swoje wewnętrzne zespoły. Monnaie de Paris zmodyfikowało lakier i zoptymalizowało proces produkcyjny, aby uczynić go bardziej odpornym na niektóre zastosowania medali przez sportowców.
Wymianę uszkodzonych medali zainicjowano we współpracy z MKOl i Komitetem Organizacyjnym Paryż 2024.
Wszystkie uszkodzone medale zostaną wymienione i identycznie wygrawerowane na prośbę sportowców w pierwszym kwartale 2025 r." - czytamy w oświadczeniu, jakie otrzymała Interia Sport od Mennicy Francuskiej (Monnaie de Paris).