Reklama

Reklama

Formuła 1. Kalendarz na nowo

​Początek tygodnia przyniósł długo wyczekiwaną wiadomość - nowy projekt tegorocznego kalendarza Formuły 1. Właściwie trudno mówić na razie o kalendarzu. Jest to ogólny, ramowy zarys czasowo-geograficzny tego, co kalendarzem dopiero będzie - pisze ekspert Interii Grzegorz Gac.

Nie wiadomo na razie, kiedy ten kalendarz powstanie ani, ile wyścigów się w nim znajdzie. Jest to jednak o tyle ważne wydarzenie, że po tygodniach spekulacji, rozważań i mniej czy bardziej wiarygodnych wypowiedzi różnych osób, wreszcie mamy jakiś dokument, który może być podstawą do dalszych prac.

Reklama

Jest właściwie pewne, że przynajmniej niektóre tegoroczne wyścigi i miejmy nadzieję, że tylko niektóre odbędą się przy pustych trybunach. Są tacy, którzy już narzekają, że będą to wyścigi przygnębiające, ale okoliczności są takie, że lepsze to, niż odwołanie całego sezonu, z czym chyba wszyscy się zgodzą. Z całą pewnością podobne rozwiązania zostaną przyjęte także w innych dyscyplinach sportu.

Zgodnie z przypuszczeniami, o których pisaliśmy niedawno, odwołano Grand Prix Francji zaplanowane na koniec czerwca. Odwołano, nie przeniesiono, czyli na torze Paula Ricarda ścigania w tym roku nie będzie.

Przyjmuje się obecnie, że pierwsza runda sezonu 2020 odbędzie się 5 lipca w Austrii. Nie wiadomo na razie, czy będzie to jeden, czy dwa wyścigi. Nie postanowiono także, czy z udziałem publiczności czy bez widzów. Decyzje powinny zapaść w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Sytuacja epidemiologiczna w Austrii jest stosunkowo niezła, a do terminu wyścigowego weekendu pozostało jeszcze ponad dwa miesiące. W każdym razie wydaje się, że perspektywa rozpoczęcia sezonu na torze Red Bull Ring jest bardzo prawdopodobna.

Równocześnie British Racing Drivers Club, organizator kolejnej rundy czyli Grand Prix Wielkiej Brytanii (19 lipca) na torze Silverstone poinformował, że wyścig odbędzie się przy pustych trybunach, o ile w ogóle zostanie zorganizowany. Tu także liczba wyścigów jest kwestią otwartą.

Tak jak niedawno przewidywaliśmy w Interii, prowizoryczny kalendarz został podzielony na część europejską i pozaeuropejską. Sezon rozpocznie się na Starym Kontynencie, a następne wyścigi mają odbyć się we wrześniu i październiku w krajach Eurazji (przez którą należy rozumieć zapewne Rosję i Azerbejdżan) i Azji, kolejne - w październiku i listopadzie w Azji i na kontynencie amerykańskim i wreszcie w grudniu na Bliskim Wschodzie, co oznaczałoby, że sezon zakończą rundy w Bahrajnie i Abu Zabi.

Tymczasem pojawiła się w internecie nieoficjalna wersja kalendarza szczegółowego, liczącego 17 wyścigów, w tym na początek po dwa wyścigi w trzech krajach - w Austrii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Miałyby to być jedyne wyścigi europejskie w tym roku. Kalendarz ten podały niemieckie media i wywołał on natychmiast wiele komentarzy, pochodzących zwłaszcza od promotorów tych rund, których miałoby zabraknąć czyli między innymi Grand Prix Belgii, Włoch czy Kanady. 

W ostatnich dniach pojawiły się stosunkowo wiarygodne doniesienia o możliwym powrocie do kalendarza Grand Prix Niemiec, którego miało w tym roku nie być, a także wyścigu o Grand Prix Holandii, planowanego pierwotnie na nadchodzący weekend, który wcześniej został odwołany. W obu przypadkach trwają rozmowy. Wersja opublikowana przez niemieckie media tych wyścigów nie przewiduje, a jej wiarygodność wydaje się z różnych powodów wątpliwa. Czas pokaże, ile ta wersja miała wspólnego z rzeczywistością.

Dowiedz się więcej na temat: F1 | Grzegorz Gac

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje