Reklama

Reklama

PŚ w skokach. Oberstdorf gotowy na inaugurację skoczni

W Oberstdorfie przygotowują się do inauguracji przebudowanej skoczni. Ostatni konkurs odbył się tam aż cztery lata temu. W najbliższy weekend nie zabraknie lotów Polaków. W konkursie wystąpi sześciu reprezentantów Polski z liderem PŚ Kamilem Stochem na czele.

Trener biało-czerwonych Stefan Horngacher wysyła do boju w dwóch konkursach o punkty Pucharu Świata: Kamila Stocha, Macieja Kota, Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego, Stefana Hulę i Jana Ziobrę.

Zmodernizowany mamut w Oberstdorfie (HS 225), noszący imię znanego w przeszłości skoczka Heiniego Klopfera, przebudowany został za sumę prawie 12 mln euro, a dokładnie 11,8 mln euro.

Trzydniowe zawody w Oberstdorfie będą próbą generalną przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata w lotach na tym obiekcie.

Kibice spodziewają się, że wielu skoczków poleci poza dotychczasowy rekord wynoszący 225,5 m.

Reklama

- To będzie dla naszych skoczków wielkie wyzwanie. Już cieszymy się na zawody - powiedział trener reprezentacji Niemiec Werner Schuster.

Po raz ostatni loty w Oberstdorfie miały miejsce cztery lata temu, a jako ostatni zwycięzca imprezy w annałach zapisał się reprezentant gospodarzy Richard Freitag.

Próg skoczni skrócony został o siedem metrów, ale za to podwyższony o pięć metrów, aby w ten sposób zagwarantować sportowcom bezpieczniejszą parabolę lotu.

Punkt konstrukcyjny skoczni wynosi po przebudowie 225 metrów, tyle samo co na obiektach w austriackim Tauplitz/Bad Mitterndorfie, słoweńskiej Letalnicy w Planicy oraz w norweskim Vikersundzie.

Niemiec Andreas Wellinger uważa, że jest w stanie uzyskać odległość większą od 218 metrów będącą rekordem życiowym.

Kontuzja rekordzisty Niemiec w lotach Severina Freunda spowodowała, że na zawodach będzie widzem. Freund w Vikersundzie wylądował przed dwoma laty na 245 metrze.

Zwolennikiem etapowego poprawiania rekordu skoczni w Oberstdorfie jest kolega Freunda z ekipy Michael Neumayer, do którego przez dwa lata należał rekord kraju - 231 m.

W czwartek nastąpi poświęcenie oraz pierwszy pozakonkursowy skok na obiekcie, który niedawno uzyskał homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

Organizatorzy "trzydniówki" w Oberstdorfie wzięli pod uwagę fakt, że kibice nie tylko samym sportem żyją i dla nich ustawiono pod skocznia wielki namiot, gdzie będzie można tańczyć. Do tańca przygrywać będzie zespół "Biba&die Butzemaenner.

O atmosferę na skoczni zatroszczy się natomiast znane duo moderatorów Jens Zimmermann i Helmer Litzke.

Nie zabraknie także pokazu sztucznych ogni.

W czwartkowe południe w Oberstdorfie niebo było lekko zachmurzone, a temperatura oscylowała wokół 5 stopni Celsjusza.

Program rywalizacji w Oberstdorfie:

3 lutego (piątek)

16.00  - trening oficjalny

18.00  - kwalifikacje

 

4 lutego (sobota)

14.45  - seria próbna

16.00  - pierwsza seria konkursowa

 

5 lutego - niedziela

13.30    - seria próbna i kwalifikacje

15.00    - pierwsza seria konkursowa.  

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje