Reklama

Reklama

MŚ w kolarstwie: zwycięstwo van Dijk

Holenderka Ellen van Dijk zdobyła we Florencji tytuł mistrzyni świata w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas elity. Dobrze pojechała Eugenia Bujak, plasując się na 16. pozycji wśród 48 zawodniczek.

Van Dijk wyprzedziła zdecydowanie Nowozelandkę Lindę Villumsen oraz Amerykankę Carmen Small.

Bujak po raz drugi startowała w szosowych mistrzostwach świata. Przed rokiem w Holandii zajęła 27. miejsce, więc w stolicy Toskanii znacznie poprawiła nie tylko swoje miejsce, ale także skróciła o połowę dystans do najlepszych. Do Holenderki straciła 1.48 min.

- Tak szybko jeszcze nie jeździłam. Z wyniku jestem zadowolona. Trasa była bardzo trudna technicznie, wiele zakrętów, na których trzeba było uważać. Wchodzenie w wiraże nie jest moją mocną stroną i muszę nad tym jeszcze popracować - powiedziała zawodniczka GK Żyrardów.

Bujak urodziła się na Litwie, ale od wczesnego dzieciństwa mieszka w Polsce. Jak przyznaje, na szosie startuje często, jest aktualną mistrzynią kraju w wyścigu ze startu wspólnego i wicemistrzynią w jeździe na czas. Swoją przyszłość widzi jednak na torze i marzy o występie w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

- Tor jest wciąż moim numerem 1. Od przyszłorocznych mistrzostw świata wyścig drużynowy kobiet na dochodzenie będzie rozgrywany na dłuższym dystansie 4 kilometrów i z udziałem czterech, a nie trzech zawodniczek, co jest dla mnie szansą. Mam nadzieję, że znajdę się w tej czwórce na igrzyska olimpijskie. Na dziś jest w kraju sześć kandydatek - wyjaśniła.

Bezpośrednio po starcie Bujak udała się w pięciogodzinną podróż powrotną do Livigno, gdzie przebywa spora część polskiej reprezentacji. Chce uniknąć "dołka", który występuje u kolarzy w kilka dni po zejściu z gór. We Florencji pojawi się ponownie w czwartek, a w sobotę pojedzie w wyścigu ze startu wspólnego.

Na starcie zabrakło Katarzyny Pawłowskiej, leczącej kontuzję po wypadku w wyścigu Tour de l'Ardeche na początku września. Zawodniczka ma pęknięte żebro, szytą ranę koło ucha, ale trenuje w Livigno i jest zdeterminowana, aby jednak stanąć na starcie sobotniego wyścigu.

W środę odbędzie się ostatnia czasówka - elity mężczyzn. Kandydatów do medalu wymienia się czterech: Brytyjczyka Bradleya Wigginsa, Szwajcara Fabiana Cancellarę, Niemca Tony'ego Martina oraz Amerykanina Taylora Phinneya. Wystartuje dwóch Polaków: Michał Kwiatkowski i Maciej Bodnar.

Wyniki jazdy ind. na czas elity kobiet we Florencji (22 km):

1.Ellen van Dijk (Holandia)           27.48

Reklama

2.Linda Villumsen (Nowa Zelandia) strata 24 s

3.Carmen Small (USA)                     28,74

4.Evelyn Stevens (USA)                   28,78

5.Trixi Worrack (Niemcy)                 31

6.Annika Langvad (Dania)                 39

...

16.Eugenia Bujak (Polska) 1.48

Z Florencji Artur Filipiuk

Dowiedz się więcej na temat: Ellen van Dijk | Eugenia Bujak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje