Reklama

Reklama

PŚ w biegach: Justyna Kowalczyk rusza po czwartą Kryształową Kulę

W sobotę w szwedzkim Gaellivare rozpocznie się rywalizacja w biegach narciarskich o Puchar Świata 2012/2013. Wywalczonych w marcu Kryształowych Kul bronią Marit Bjoergen i Szwajcar Dario Cologna. Zdetronizować Norweżkę zamierza Justyna Kowalczyk.

Kowalczyk Puchar Świata zdobywała trzy lata z rzędu (2009-11). Na drodze do czwartego kolejnego triumfu, i tym samym dokonania czegoś, czego nie zrobiła jeszcze żadna biegaczka, stanęła jej w poprzednim sezonie Bjoergen. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej 2011/12 Polka straciła do niej 270 punktów i zajęła drugie miejsce.

Sięgnięcie po Kryształową Kulę w zbliżającym się cyklu może być dla podopiecznej Aleksandra Wierietielnego nieco łatwiejsze, bo Norweżka już wcześniej zapowiedziała, że nie weźmie udziału aż w ośmiu pucharowych zawodach. Pochodząca z Kasiny Wielkiej zawodniczka rezygnuje tylko ze sprintu w Quebec 8 grudnia.

Reklama

"Kilka dni później także będą zawody w Kanadzie, ale na olimpijskich trasach w Canmore. Zamiast startować w Quebec pojedziemy tam wcześniej i będziemy się spokojnie przygotowywali. Justyna po igrzyskach w Vancouver ma bardzo miłe wspomnienia z tego miejsca" - powiedział Wierietielny.

Najważniejszą imprezą sezonu 2012/13 są mistrzostwa świata w Val di Fiemme (20.02.-03.03.2013). W związku z nimi Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) skróciła prestiżowy cykl Tour de Ski; będzie się składał z siedmiu etapów.

W okresie przygotowawczym Kowalczyk powtórzyła sprawdzone wcześniej rozwiązania. Ponownie trenowała w sierpniu na śniegu w Nowej Zelandii, a poza tym na wszystkich zgrupowaniach towarzyszył jej jako sparingpartner Maciej Kreczmer. Mistrzyni olimpijska w marcu przeszła zabieg artroskopii kolana, ale szybko wróciła do pełni zdrowia.

"Z kolanem wszystko jest w porządku. Justyna systematycznie przechodziła kontrolne badania i niczego niepokojącego nie zaobserwowano. Ma cały czas naprawdę doskonałą opiekę. Przygotowując się do sezonu zrealizowaliśmy założony plan, więc powinno być dobrze" - zaznaczył szkoleniowiec.

W ostatni weekend Polka wygrała trzy biegi zaliczane do Pucharu FIS w fińskim Muonio. Wierietielnego te wyniki cieszą, zaznacza jednak, że jego zawodniczka nie jest jeszcze w najwyższej formie, ta, jak co roku, ma systematycznie rosnąć z każdym startem.

"Będę zadowolony jeśli w sobotę Justyna zajmie miejsce w pierwszej dziesiątce" - zdradził.

W poprzednim sezonie dorobek pozostałych reprezentantów Polski był symboliczny. W klasyfikacji generalnej PŚ Agnieszka Szymańczak zajęła 103. (cztery punkty), a Sylwia Jaśkowiec 112. (dwa punkty) miejsce. Natomiast wśród panów po raz pierwszy od 11 lat żaden biegacz nie zdobył choćby jednego punktu.

W zbliżającym się cyklu ma być lepiej, a to przede wszystkim dzięki pracy jaką Polki wykonują z nowym trenerem Ivanem Hudacem. Słowak to autor sukcesów Słowenki Petry Majdic.

"Widzę już pierwsze efekty zatrudnienia Hudaca. Jego renoma spowodowała, że dziewczęta uwierzyły w jego plan treningowy. Kadra stała się bardziej spójna, zjednoczona, co w rywalizacji sztafet jest niezwykle ważne. Nie jest tajemnicą, że Hudac i Majdic prywatnie są parą. Petra często do niego przyjeżdża i przy okazji spędza czas z naszymi zawodniczkami. Pomaga w ich przygotowaniu psychologicznym" - powiedział prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner, który nadzieje pokłada także w Kreczmerze.

"Maciej świetnie wykorzystał czas spędzony na zgrupowaniach z Justyną Kowalczyk. Nie tylko był jej sparingpartnerem, ale także realizował plan ułożony specjalnie dla niego przez trenera Wierietielnego. Prawda jest taka, że nigdy wcześniej nie miał tak dobrych warunków przygotowań. Liczę, że w sprintach będzie widoczny" - przyznał Tajner.

Kalendarz Pucharu Świata 2012/2013:

24-25 listopada - Gaellivare (Szwecja)

30 listopada - 2 grudnia - Kuusamo (Finlandia)

7-8 grudnia - Quebec (Kanada)

13-16 grudnia - Canmore (Kanada)

29-30 grudnia - Oberhof (Niemcy, początek Tour de Ski)

1 stycznia - Muenstertal (Szwajcaria)

3-4 stycznia - Toblach (Włochy)

5-6 stycznia - Val di Fiemme (Włochy, zakończenie Tour de Ski)

12-13 stycznia - Liberec (Czechy)

19-20 stycznia - La Clusaz (Francja)

1-3  lutego - Soczi (Rosja)

16-17 lutego - Davos (Szwajcaria)

9-10 marca - Lahti (Finlandia)

13 marca - Drammen (Norwegia)

16-17 marca - Oslo

20 marca - Sztokholm

22-24 marca - Falun (Szwecja)

Sprawdź plan transmisji z zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL