Ruszają igrzyska paralimpijskie. Nowa nazwa, stare zawody
Chociaż igrzyska olimpijskie w Paryżu zakończyły się już dwa tygodnie temu, wielki sport wcale nie zamierza opuszczać stolicy Francji. Już w najbliższą środę rozpoczną się tam igrzyska paralimpijskie. Tak, dokładnie, będzie to pierwsza edycja tych zawodów, która w Polsce nie będzie nazywać się "igrzyskami paraolimpijskimi". Skąd ta pozornie drobna, acz znacząca zmiana?

Wielkimi krokami zbliżają się igrzyska paralimpijskie - nie "paraolimpijskie". Jak się okazuje, zmiana w nazewnictwie została niejako wymuszona na Polskim Komitecie Paralimpijskim.
Igrzyska paralimpijskie zastąpiły paraolimpijskie. Skąd ta zmiana?
Już w najbliższą środę rozpoczną się igrzyska paralimpijskie w Paryżu. To już siedemnasta edycja zawodów dla sportowców, którzy na co dzień mierzą się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
W Polsce wciąż nie ustała debata na temat zakończonych niedawno igrzysk olimpijskich. Biało-czerwoni wrócili z turnieju z zaledwie dziesięcioma medalami - w tym tylko jednym złotym - a rozliczać Polski Komitet Olimpijski za ten wynik chce nawet Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dla porównania, z poprzednich igrzysk paralimpijskich w Tokio nasi reprezentanci wrócili z aż 25 krążkami (siedmioma złotymi, sześcioma srebrnymi i 12 brązowymi).
Jeszcze poprzednia edycja zawodów nazywano igrzyskami paraolimpijskimi, ale dziś ta nazwa już nie obowiązuje. Kilkanaście miesięcy temu poznaliśmy igrzyska paralimpijskie.
Prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego o zmianie nazwy. "Nie mieliśmy wyjścia"
Igrzyska paraolimpijskie czy paralimpijskie? Kwestia nazewnictwa została uregulowana kilkanaście miesięcy temu. Wszystko rozpoczęło się w lipcu ubiegłego roku, gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o sporcie. To ona doprowadziła do zmiany z "Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego" na "Międzynarodowy Komitet Paralimpijski", a sprawę rozwiązano w ten sam sposób względem krajowych komitetów. Nie ulega wątpliwości, że na tę zmianę naciskał Międzynarodowy Komitet Paralimpijski, choćby przez to, że w języku angielskim istnieją "Paralympic Games", a nie "Paraolympic Games".
Głos w tej sprawie zabrał prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
W światowym sporcie osób z niepełnosprawnościami następuje unifikacja nazewnictwa i logotypów. Musieliśmy ten standard zunifikować do obowiązującego poziomu. Igrzyska olimpijskie - to kółka olimpijskie, szeroko rozpoznawane na świeci. Igrzyska paralimijskie - to trzy pazury "wyżej, mocniej i dalej" oraz motto "Duch ruchu"
~ powiedział Łukasz Szeliga, cytowany przez Polskie Radio
"MKOl od samego początku nie zgadzał się na używanie w nazwie tej imprezy członu "olympic". Brak zmiany groził nawet tym, że zostaniemy wykreśleni z listy członkowskiej Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego, więc nie mieliśmy wyjścia" - dodał.
Igrzyska paralimpijskie w Paryżu rozpoczną się 28 sierpnia i potrwają aż do 8 września. Nasz kraj reprezentować będzie 84 sportowców.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje