Reklama

Reklama

Fluminense jednak pozostanie w najwyższej lidze Brazylii

Mistrz Brazylii z poprzedniego sezonu Fluminense Rio de Janeiro, który w obecnym zajął miejsce oznaczające degradację, pozostanie jednak w najwyższej klasie rozgrywek. To efekt odjęcia punktów Portuguesie za wystawienie w ostatnim meczu zawieszonego piłkarza.

Po 38 kolejkach zawodnicy Fluminense zajęli 17. miejsce - pierwsze z czterech oznaczające spadek. Wynikało z tego, że po raz pierwszy w historii ligi brazylijskiej mistrz kraju w kolejnym sezonie pożegnałby się z najwyższą klasą rozgrywkową.

Szansą dla zespołu z Rio de Janeiro okazało się jednak złamanie przepisów przez Portuguesę - niewielki klub z Sao Paulo. W barwach tej drużyny w końcówce meczu ostatniej kolejki z Gremio Porto Alegre (0-0) wystąpił zawieszony za czerwoną kartkę Heverton. Przedstawiciele 12. klubu w tabeli tłumaczyli, że zostali wprowadzeni w błąd przez jednego z prawników, według którego piłkarz był zawieszony tylko na jedno, a nie dwa spotkania.

Reklama

Brazylijski Trybunał Sportowy nie przychylił się jednak do tej argumentacji i jednogłośnie podjął decyzję o odjęciu Portuguesie aż czterech punktów. W efekcie drużyna znalazła się w strefie spadkowej, a Fluminense przesunęło się na lokatę gwarantującą pozostanie w gronie najlepszych.

- To absurd. Gdyby sytuacja była odwrotna, czy Fluminense zostałoby zdegradowane? - pytał prezes Portuguesy Manuel da Lupa. - Straszne, że coś takiego stało się w kraju organizującym mistrzostwa świata, zaledwie kilka miesięcy przed turniejem. Zakończyliśmy ligę na 12. miejscu , ale będziemy musieli grać w drugiej lidze. To niemoralne - dodał.

Trybunał odjął także cztery punkty Flamengo Rio de Janeiro (również za występ nieuprawnionego zawodnika), ale po dokonaniu zmian w tabeli słynny zespół ma dorobek wciąż pozwalający utrzymać się w ekstraklasie. Obecnie jest na 16. miejscu (na 15. awansowało Fluminense).

Ukaranym klubom przysługuje prawo odwołania się od tych decyzji.

Fluminense czterokrotnie w historii sięgnęło po krajowy prymat - w 1970, 1984, 2010 i 2012 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL