Reklama

Reklama

Wyścig Solidarności - końcowe zwycięstwo Popkowa

Ukraiński kolarz Witalij Popkow z ekipy ISD wygrał zakończony w Łodzi 24. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Na ostatnim, czwartym etapie najszybciej z peletonu finiszował Niemiec Sebastian Forke (NSP Ghost).

Ukraiński kolarz Witalij Popkow z ekipy ISD wygrał zakończony w Łodzi 24. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Na ostatnim, czwartym etapie najszybciej z peletonu finiszował Niemiec Sebastian Forke (NSP Ghost).

Sobotni, płaski odcinek nie zmienił już układu sił. Od startu w Radomsku tempo w peletonie było tak szybkie (średnia etapu 47,5 km/godz.), że niemożliwe stały się skuteczne ataki. Prób ucieczek nie brakowało, ale nikomu nie udało się uzyskać przewagi większej niż 30 sekund. Na czele zasadniczej grupy jechali prawie cały czas Ukraińcy z dwóch zespołów - ISD oraz Kolss.

Peleton dojechał do Łodzi dwadzieścia minut wcześniej niż przewidywał to najbardziej optymistyczny scenariusz. Na finiszu w alei Piłsudskiego klasą dla siebie byli dwaj Niemcy z ekipy NSP Ghost. Zwyciężył Sebastian Forke, znany z tego, że w wyścigu Dookoła Mazowsza w 2010 roku wygrał wszystkie cztery etapy. Drugie miejsce zajął Tino Thomel, a trzeci był Grzegorz Stępniak z ekipy CCC Polsat Polkowice.

Reklama

"Finisz był bardzo niebezpieczny. Było szeroko i wszyscy chcieli wygrać, a Niemcy po prostu okazali się szybsi" - powiedział najlepszy sprinter ekipy z Polkowic, który wciąż nie jest pewny startu w rozpoczynającym się 27 lipca Tour de Pologne. "Nasza grupa ma podać skład na ten wyścig za kilka dni" - dodał.

Stępniak był jedynym Polakiem honorowanym w Łodzi przez olimpijczyków, m.in. Jana Tomaszewskiego, Artura Partykę i Wiesława Rudkowskiego. Koszulki zwycięzców wszystkich klasyfikacji zgarnęli kolarze zagraniczni.

Wyścig rozstrzygnął się już na pierwszym etapie, z Lublina do Krosna. Wygrał go Popkow, ze znaczną przewagą nad towarzyszami ucieczki oraz peletonem, który przez długi czas jechał zadziwiająco biernie. Na następnych odcinkach Ukrainiec bez trudu obronił żółty trykot. Jedynym sukcesem gospodarzy było zwycięstwo etapowe Konrada Dąbkowskiego w piątek w Kielcach.

Postawę polskich ekip w Wyścigu Solidarności ostro skrytykował medalista olimpijski z Montrealu Mieczysław Nowicki. "Nasze zespoły nie powinny rozstrzygać porachunków, które między sobą mają, na tej klasy imprezie. Dwója z taktyki i wstyd" - powiedział PAP Nowicki, wieloletni gość honorowy wyścigu, który nie przypomina sobie sytuacji, by Polacy nie wywalczyli choćby jednej koszulki.

Wyniki 4. etapu, Radomsko - Łódź (153,5 km):

1. Sebastian Forke (Niemcy/NSP Ghost)             - 3:13.43

2. Tino Thomel (Niemcy/NSP Ghost)

3. Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice)

4. Leonid Krasnow (Rosja/Rusvelo)

5. Remco Te Brake (Holandia/Metec)

6. Francisco Pacheco (Hiszpania/Christina Watches) ten sam czas

Klasyfikacja generalna:

1. Witalij Popkow (Ukraina/ISD)              - 14:59.17

2. Jiri Hudecek (Czechy/Bauknecht Author)          1.53

3. Stefan Schafer (Niemcy/NSP Ghost)               2.11

4. Kamil Zieliński (Las Vegas Power Energy Drink)  2.19

5. Louis Verhelst (Belgia/Etixx)                   2.20

6. Jonas Koch (Niemcy/LKT Brandenburg)             2.20

Zwycięzcy innych klasyfikacji:

punktowa - Popkow

górska - Matthias Plarre (Niemcy/LKT Brandenburg)

młodzieżowa - Koch

drużynowa - ISD

Reklama

Reklama

Reklama