Reklama

Reklama

Trasy mistrzostw Europy w zjeździe na rowerach

Już 12 i 13 września najlepsi zawodnicy Europy odwiedzą malownicze miasto Wisła, aby walczyć o tytuły mistrzów Europy w konkurencji downhill. Wraz ze swoimi rowerami zostaną wystawieni na próbę na trasie zlokalizowanej na charakterystycznym szczycie Beskidu Śląskiego - Stożku.

Już 12 i 13 września najlepsi zawodnicy Europy odwiedzą malownicze miasto Wisła, aby walczyć o tytuły mistrzów Europy w konkurencji downhill. Wraz ze swoimi rowerami zostaną wystawieni na próbę na trasie zlokalizowanej na charakterystycznym szczycie Beskidu Śląskiego -  Stożku.

Ze względu na fakt, że zawody w zjazdach rowerowych są zarówno niezwykle widowiskową, jak i niebezpieczną dyscypliną warto spojrzeć w jakich warunkach mierzyć się będą najlepsi riderzy Europy. Przedsmakiem tej niesamowitej rywalizacji niech będzie wideo nagrane kamerą GoPro umieszczone na kasku zawodnika, ukazujące przebieg bardzo wymagającej trasy zjazdowej usytuowanej przy wiślańskim ośrodku narciarskim Stożek. Jej przygotowanie właśnie dobiegło końca.

Trasa długości 1600 metrów obfituje w liczne odcinki specjalne, a jej budowa trwała... 10 lat. Dokładnie dziesięć lat temu za sprawą Tomasza Gagata - pomysłodawcy imprezy oraz zawodnika sportów rowerowych, zawody Diverse Downhill Contest odbyły się w Wiśle po raz pierwszy.
Niewielka impreza z roku na rok stawała się coraz bardziej popularna i rozpoznawalna, a jej ranga sportowa coraz wyższa: Puchar Polski, mistrzostwa Polski, zawody międzynarodowe rangi UCI C1. Trasa zawodów przechodziła kolejne metamorfozy, stając się z roku na rok trudniejsza
i bardziej wymagająca.

Diverse Downhill Contest od samego początku przyciągały ogromne ilości kibiców żądnych poczuć adrenalinę, prędkość i niesamowity klimat towarzyszący ekstremalnym wydarzeniom do jakich bez wątpienia należy zaliczyć downhill. Warto zaznaczyć, iż wstęp na zawody od zawsze był darmowy i tak też będzie podczas tegorocznych mistrzostw Europy.

Trasa zawodów zbudowana od podstaw i ulepszana przez 10 lat stanowi nie lada wyzwanie nawet dla profesjonalnych zawodników. Obfituje w wiele technicznych sekcji z głazami, korzeniami, czy też ogromnymi skoczniami, gdzie zawodnicy lecą w powietrzu na odległość ponad 15 metrów. Długość trasy wynosi 1600 metrów, a średni czas potrzebny na jej pokonanie to około 2 minuty 25 sekund.

O wielkości przedsięwzięcia świadczyć może, chociażby ilość materiałów zużytych podczas budowy i modyfikacji trasy. 30 ton kamieni, 600 ton ziemi uformowanej w dwie ogromne skocznie oraz bandy ziemne. Do tego sama natura "dodała" coś od siebie - trasa poprzecinana jest setkami zdradliwych korzeni tworzących ciekawe techniczne sekcje.

Zjazdy rowerowe to wielkie emocje. Wielkie emocje widzów, ale przede wszystkim zawodników. I choć przed samym startem nie dają tego po sobie poznać i koncentrują się na przejeździe, to adrenalina krąży w ich żyłach w ogromnej dawce i wiezie ich na sam dół z zawrotną dla zwykłego śmiertelnika prędkością i precyzją.

Reklama

Harmonogram zawodów:

Sobota 12 września:
Treningi - 09:00 - 12:00
Przejazdy eliminacyjne 12:30 - 16:30
Monster Best Whip Contest - 17.00
Plenerowe Kino Rowerowe - 20.00 (Wisła Rynek - plac. B.Hoffa)

Niedziela 13 września:
Treningi - 09:00 - 12:00
Przejazdy finałowe  12:30 - 15:00
Dekoracja zwycięzców  15:10


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL