Reklama

Reklama

PŚ w biathlonie. Wierer zaczęła sezon od zwycięstwa

Włoszka Dorothea Wierer wygrała pierwsze w sezonie zawody biathlonowego Pucharu Świata w Kontiolahti. W biegu indywidualnym na 15 km nie pomyliła się ani razu na strzelnicy i miała czas o zaledwie 0,8 s lepszy od Niemki Denise Herrmann. Polki uplasowały się poza czołową "30".

Wierer to wprawdzie najlepsza zawodniczka klasyfikacji generalnej dwóch ostatnich edycji Pucharu Świata, ale ze zwycięstw w zawodach tego cyklu nie cieszyła się zbyt często. To była jej dopiero 12. wygrana w karierze.

Gdyby jednak nie bezbłędne strzelanie, Włoszka miałaby trudność w znalezieniu się na podium. Biegowo było kilka zawodniczek od niej szybszych. Znakomicie w sobotę zaprezentowały się Szwedki. W pierwszej jedenastce znalazło się ich aż pięć.

Polki zawiodły przede wszystkim na strzelnicy. Najlepsza nieoczekiwanie okazała się najmniej doświadczona Karolina Pitoń. 33-letnia zawodniczka, która dotychczas nie dostawała zbyt wielu szans na pokazanie się w Pucharze Świata, dwa razy pomyliła się na strzelnicy i została sklasyfikowana na 53. miejsce ze stratą 5.18,8 do Wierer.

Reklama

Dwie pozycje niżej znalazła się Monika Hojnisz-Staręga, która przez kłopoty z żebrami miała utrudnione przygotowania do sezonu. Najlepsza polska biathlonistka ostatnich lat nie tylko pudłowała (3 pomyłki), ale i słabo zaprezentowała się biegowo. Do Włoszki straciła 5.22,4. Na 60. miejscu rywalizację zakończyła Knga Zbylut - trzy nietrafione strzały i prawie sześć minut czas gorszy od Wierer, a 71. była Kamila Żuk - pięć pudeł i 6.37,3 straty.

W rywalizacji mężczyzn niespodziankę sprawił 23-letni Norweg Sturla Holm Laegreid, który w swoim piątym starcie w zawodach Pucharu Świata odniósł pierwsze zwycięstwo i pokonał znacznie bardziej utytułowanego, broniącego Kryształowej Kuli rodaka Johannesa Thingnesa Boe. Trzeci był Niemiec Erik Lesser. Polacy zajęli odległe miejsca. Najlepszy Andrzej Nędza-Kubiniec został sklasyfikowany na 89. pozycji.

Na niedzielę zaplanowane są w Kontiolahti biegi sprinterskie.

Wyniki biegu indywidualnego na 15 km kobiet:

 1. Dorothea Wierer (Włochy)       44.00,9 (0 karnych minut)

 2. Denise Herrmann (Niemcy) strata    0,8 (1)

 3. Johanna Skottheim (Szwecja)       24,1 (0)

 4. Elvira Oeberg (Szwecja)           34,1 (1)

 5. Linn Persson (Szwecja)            36,8 (0)

 6. Anais Bescond (Francja)         1.18,5 (1)

...

52. Karolina Pitoń (Polska)         5.18,8 (2)

55. Monika Hojnisz-Staręga (Polska) 5.22,4 (3)

60. Kinga Zbylut (Polska)           5.53,1 (3)

71. Kamila Żuk (Polska)             6.37,3 (5)

Klasyfikacja generalna PŚ (po 1 z 26 zawodów):

 1. Dorothea Wierer (Włochy)           60 pkt

 2. Denise Herrmann (Niemcy)           54

 3. Johanna Skottheim (Szwecja)        48

 4. Elvira Oeberg (Szwecja)            43

 5. Linn Persson (Szwecja)             40

 6. Anais Bescond (Francja)            38

mar/ krys/

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne