Partner merytoryczny: Eleven Sports

Od mechanika do mistrza świata

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

Tomasz Adamek po raz drugi w karierze wywalczył pas mistrza świata jednej z czterech największych federacji bokserskich. W Newark pod Nowym Jorkiem pokonał niejednogłośnie na punkty Amerykanina Steve'a Cunninghama i sięgnął po pas IBF w wadze junior ciężkiej. Wcześniej był czempionem WBC w kategorii półciężkiej.

/AFP

Adamek także największe sukcesy odnosi w USA. Zresztą parę miesięcy temu przeprowadził się z żoną Dorotą oraz córkami Roksaną i Weroniką do tego kraju (zamieszkali w Jersey City), gdyż zdaniem polskiego pięściarza, w Ameryce są najlepsze warunki do treningów i zaistnienia w profesjonalnym pięściarstwie.

Właśnie w Stanach Zjednoczonych zdobył pas WBC, po wygranej z Paulem Briggsem w 2005 roku, a potem obronił go zwyciężając w pojedynku rewanżowym (w międzyczasie pokonał w Niemczech Thomasa Ulricha). Ale też w USA Adamek przegrał z Chadem Dawsonem i stracił w 2007 roku tytuł mistrzowski wagi półciężkiej.

Tomasz Adamek urodził się 1 grudnia 1976 roku w Żywcu, a mieszkał w pobliskich Gilowicach. Ojca (Józef) praktycznie nie znał, bowiem zginął jesienią dwa lata później w wypadku autobusu wiozącego górników do pracy.

Mając 10 lat, za namową wujka, Adamek zdecydował się na treningi bokserskie. Poza tym, to był bardzo pobożny chłopak, który został ministrantem. Pięściarz zawsze podkreślał, że jest wierzącym i praktykującym katolikiem. W licznych wywiadach mówił, że osiągnął tak wiele w życiu dzięki Bogu i jego łasce.

Po ukończeniu szkoły podstawowej w Gilowicach, Adamek kontynuował naukę w zasadniczej szkole zawodowej w Żywcu. Tam zdobył zawód mechanika sprzętu AGD. Umiejętność naprawy lodówki czy odkurzacza pozostała mu do dziś, choć pieniądze zarabia w ringu, a nie w serwisie.

Na początku lat 90. Adamek łączył uprawianie boksu z występami na zielonej murawie. Grał jako napastnik w zespole piłkarskim Beskidu Gilowice. "Miałem niezłą lewą nogę i strzeliłem trochę bramek" - wspomina. Starał się też nie zaniedbywać nauki. Dał sobie radę w technikum wieczorowym, obronił pracę licencjacką w Beskidzkiej Wyższej Szkole, na kierunku administracja.

W karierze amatorskiej największym sukcesem "Górala" było zdobycie brązowego medalu mistrzostw Europy w Mińsku w 1998 roku. Niedługo później, za namową Andrzeja Gmitruka, podpisał zawodowy kontrakt. Przez ostatnią dekadę ich współpraca układała się różnie, raz lepiej, raz gorzej, ale piątkowy pojedynek Adamka z Cunninghamem pokazał, jak ważną rolę w jego karierze odgrywa Gmitruk. Świetne przygotowanie taktyczne - to był jeden z kluczy do wygranej.

INTERIA.PL/PAP

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
Dołącz do nas na:
instagram
  • Polecane
  • Dziś w Interii
  • Rekomendacje