Reklama

Reklama

W czołówce żużlowej Grand Prix panuje tłok

Duży tłok panuje w czołówce klasyfikacji generalnej żużlowych mistrzostw świata przed sobotnią Grand Prix Szwecji w Goeteborgu. Prowadzącego Australijczyka Jasona Crumpa i czwartego Duńczyka Nickiego Pedersena dzielą tylko dwa punkty.

Po trzech tegorocznych eliminacjach na czele znajdują się byli bądź obecny mistrzowie świata - Crump ma 44 pkt, Amerykanin Greg Hancock i Tomasz Gollob po 43, a Pedersen 42.

To najbardziej doświadczeni zawodnicy w gronie uczestników cyklu GP. Najmłodszy z nich - Pedersen -  skończył 35 lat, a Hancock i Gollob przekroczyli już czterdziestkę. Broniący tytułu Amerykanin jest jedynym żużlowcem, który startował we wszystkich turniejach odbywającego się od 1995 roku cyklu GP.

Reklama

W Goeteborgu wystartuje także Jarosław Hampel, który zajmuje piąte miejsce, ze stratą pięciu punktów do Crumpa.

Na sztucznym torze stadionu Ullevi Polakom nie wiodło się do tej pory najlepiej. Gollob na sześć występów tylko raz stanął na podium - w 2010 roku był drugi. Hampel natomiast przyznaje, że ten obiekt nie należy do jego ulubionych, a nie pasuje mu przede wszystkim geometria toru.

Przed rokiem ze względu na padający deszcz i zły stan nawierzchni zawody w Goeteborgu zostały przerwane po 16. biegu, a wyniki osiągnięte do tego czasu uznano za końcowe. Wygrał Australijczyk Chris Holder, a najlepszy z Polaków - Janusz Kołodziej - był czwarty. Gollob z dorobkiem sześciu punktów zajął dziewiąte miejsce, Hampel z ośmioma był 11.

Spośród uczestników GP niepewny udziału w sobotnich zawodach był tylko Duńczyk Bjarne Pedersen, który miał wypadek w niedzielnym meczu pierwszej ligi w Polsce. Zawodnik Lechmy Startu Gniezno już w drugim wyścigu spotkania z Ostrowią uderzył w bandę i wprawdzie ukończył spotkanie (zdobył 10 pkt), ale później uskarżał się na ból karku i ramienia. Z tego powodu nie wystąpił w lidze angielskiej i pojechał do Danii na szczegółowe badania. Jednak w środę z powodzeniem wystartował w krajowej rywalizacji (13 pkt dla Holstebro) i prawdopodobnie także w Goeteborgu go nie zabraknie.

Z "dziką kartą" w GP Szwecji pojedzie reprezentant gospodarzy Thomas H. Jonasson. Początek zawodów o godz. 19. Transmisja w Canal + Sport.

Czołówka klasyfikacji generalnej MŚ:

 1. Jason Crump (Australia)     44 pkt

 2. Greg Hancock (USA)          43

 3. Tomasz Gollob (Polska)      43

 4. Nicki Pedersen (Dania)      42

 5. Jarosław Hampel (Polska)    39

 6. Chris Holder (Australia)    35

 7. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 26

 8. Emil Sajfutdinow (Rosja)    25

 9. Fredrik Lindgren (Szwecja)  22

10. Andreas Jonsson (Szwecja)   20

Pozostałe turnieje GP:

9 czerwca - Kopenhaga (Dania)

23 czerwca - Gorzów Wlkp. (Polska)

28 lipca - Gorican (Chorwacja)

11 sierpnia - Terenzano (Włochy)

25 sierpnia - Cardiff (W. Brytania)

8 września - Malilla (Szwecja)

22 września - Vojens (Dania)

6 października - Toruń (Polska)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje