Partner merytoryczny: Eleven Sports

Kazimierz Kowalczyk nadal prezesem PZŁS

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

Kazimierz Kowalczyk przez cztery lata będzie nadal pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. W sobotę opowiedziało się za nim 22 delegatów, a jego rywal Andrzej Stańczak otrzymał 11 głosów.

34 delegatów podsumowało działalność związku w minionym czteroleciu, udzielając władzom absolutorium. Nakreślili także kierunki działalności na najbliższe lata. Akcentowali konieczność zadaszenia torów łyżwiarskich, bowiem aura określa dotychczas czas treningu na wszystkich pięciu istniejących.

Za granicą może trenować kadra, a gdzie szlify ma zdobywać reszta utalentowanej młodzieży? - to retoryczne pytanie przewijało się najczęściej na sali warszawskiego Torwaru i w kuluarach.

Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego jest jednym z najstarszych polskich związków sportowych. Powstał 9 grudnia 1921 roku we Lwowie jako Polski Związek Łyżwiarski, z połączenia miejscowego Towarzystwa Łyżwiarskiego z warszawskim oraz z klubem AZS Warszawa.

Pierwsze oficjalne mistrzostwa kraju rozegrano w 1922 roku.

Z inicjatywy polskich działaczy dyscyplina ta znalazła się w programie igrzysk olimpijskich. Mężczyźni rozpoczęli walkę o medale w 1924 roku w Chamonix, a kobiety 36 lat później w Squaw Valley w 1960. Właśnie w "Dolinie Indianki" biało-czerwone po raz pierwszy stanęły na podium: Elwira Seroczyńska zdobyła srebrny medal w wyścigu na 1500 metrów, a Helena Pilejczyk - brązowy na tym samym dystansie.

Na kolejny krążek polscy kibice czekali do igrzysk w Vancouver w 2010 roku, gdzie ogromną niespodziankę sprawiły w wyścigu drużynowym Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska, stając na najniższym stopniu podium.

W Soczi reprezentanci Polski odnieśli bezprecedensowy sukces zdobywając medale we wszystkich kolorach. Mistrzem olimpijskim został w wyścigu na 1500 m Zbigniew Bródka, srebrny medal w rywalizacji drużynowej wywalczyły Złotkowska, Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka i Woźniak, natomiast Konrad Niedźwiedzki, Bródka i Jan Szymański brązowy.

Złotymi zgłoskami w historii polskiego łyżwiarstwa szybkiego zapisali się także m.in. jeden z najwszechstronniejszych polskich sportowców Wacław Kuchar, pierwszy olimpijczyk Leon Jucewicz (1924), Janusz Kalbarczyk, Antoni Skrzypnik, Stanisław Magierowski, Janusz Tlałka, Jaromir Radke, Paweł Zygmunt, pierwsza rekordzistka świata Zofia Nehring, Elwira Ryś-Ferens i Elżbieta Niemczyk.

PAP

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
Dołącz do nas na:
instagram
  • Polecane
  • Dziś w Interii
  • Rekomendacje