Reklama

Reklama

Igrzyska w Pjongczangu. MKOl uspokaja obawy

"Obecnie nie ma zagrożenia igrzysk w Pjongczangu" - zapewnił Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) odpowiadając francuskiej minister sportu, która powiedziała, że sportowcy tego kraju nie pojadą na igrzyska, jeśli organizatorzy nie zagwarantują im bezpieczeństwa.

MKOl zapewnił, że stale monitoruje stan bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, gdzie w lutym 2018 roku odbędą się zimowe igrzyska.

MKOl wyjaśnił, że jego przedstawiciele są w codziennym kontakcie z ONZ i rządami państw uczestników.

"Nasze działania mają na celu znalezienie dyplomatycznego rozwiązania narastającego konfliktu. Monitorujemy sytuację, natychmiast reagujemy na jej zmiany. Obecnie nie ma zagrożenia igrzysk w Pjongczangu" - podkreślono w komunikacie.

MKOl ponownie potwierdził, że nie ma planu B co do gospodarza najbliższych zimowych igrzysk.

Reklama

Komunikat opublikowany w Lozannie jest odpowiedzią na ogłoszone stanowisko Francji, która przyznała, że jej "sportowcy nie pojadą na igrzyska w Pjongczangu, jeśli ich bezpieczeństwo nie będzie zagwarantowane". Zapowiedziała to w czwartek minister sportu Laura Flessel.

Francuska minister sportu jest pierwszym politykiem, który dopuścił możliwość rezygnacji reprezentacji swojego kraju z udziału w przyszłorocznych igrzyskach.

Także Austriacki Komitet Olimpijski rozważa ewentualność rezygnacji z wysłania swoich sportowców do Korei. "Będziemy obserwować sytuację i na bieżąco reagować. W tej chwili nie podjęliśmy decyzji o rezygnacji z udziału w igrzyskach, ale nie wykluczamy takiego scenariusza. Czekamy, ale jeśli sprawa jeszcze bardziej się zaostrzy, a bezpieczeństwo sportowców będzie zagrożone, nie polecimy do Pjongczangu" - powiedział szef austriackiego komitetu Karl Stoss. 

Impreza odbędzie się w dniach 9-25 lutego w Pjongczangu, oddalonym o 80 km od granicy z Koreą Płn. Napięta sytuacja między tym ostatnim krajem a USA to efekt podziemnego zdetonowania w tym azjatyckim państwie 3 września potężnego ładunku nuklearnego i przeprowadzenie kilkanaście dni później kolejnej próby rakiety balistycznej o znacznym zasięgu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje