Reklama
awatarawatar

Filip Marchwiński#header_data_surname#

Polska

Data urodzenia:2002-01-10
Waga:72 kg
Wzrost:185 cm
Miejsce urodzenia:

FILIP MARCHWIŃSKI - pomocnik młodzieżowej reprezentacji Polski, wychowanek Lecha Poznań, do którego trafił po tym, gdy jako 5-7-latek trenował w UKS (Canarinhos) Skórzewo.

SUKCESY:
- 1x mistrzostwo Polski (Lech Poznań 2021/2022)
- 1x ćwierćfinał Ligi Konferencji (Lech Poznań 2022/2023)

FILIP MARCHWIŃSKI - POCZĄTKI I DEBIUT W LECHU POZNAŃ
Filip Marchwiński jako 15-latek zdobył z Lechem Poznań mistrzostwo Polski juniorów młodszych (czerwiec 2017), strzelając m.in. gola w półfinale z MKS Polonia Warszawa. Jego kolegami w tamtej drużynie byli m.in. Jakub Kamiński i Wiktor Pleśnierowicz. W kolejnym sezonie Lech w składzie z Marchwińskim (i Bartoszem Mrozkiem w bramce) wygrał Centralną Ligę Juniorów. Sezon 2018/2019 Filip Marchwiński rozpoczął już jako zawodnik trzecioligowych wówczas rezerw Lecha. Gdy trenerem pierwszego zespołu został Adam Nawałka, dał szansę debiutu Filipowi Marchwińskiemu w pierwszym zespole Lecha. Stało się to 16 grudnia 2018 roku, w meczu Ekstraklasy, Zagłębie Sosnowiec - Lech. Filip Marchwiński miał wtedy 16 lat i strzelił gola. - Nie mam oporów przed stawianiem na młodych zawodników, stąd byliśmy dziś świadkami debiutu Filipa Marchwińskiego. Oby rozwijał się harmonijnie - powiedział po meczu Adam Nawałka. W tym samym sezonie Ekstraklasy nastolatek strzelił jeszcze drugiego gola - jedynego w meczu z Legią Warszawa (24 kwietnia 2019). Wtedy trenerem Lecha był już Dariusz Żuraw.

FILIP MARCHWIŃSKI - TRUDNE SEZONY W LECHU
W sezonie 2019/2020 Filip Marchwiński rozegrał 20 meczów w Ekstraklasie i zdobył w nich trzy gole. Nie udało mu się za to zdobyć bramki w konkursie rzutów karnych z Lechią Gdańsk w półfinale Pucharu Polski - Lechowi nie udało się awansować do finału. Sezon 2020/2021 przyniósł Lechowi grę w Lidze Europy (w eliminacjach Marchiwński strzelił gola z Hammarby), ale poznaniacy w grupie byli słabsi niż Benfica, Rangers i Standard Liege. Na wciąż młodego zawodnika i klub spadała krytyka kibiców, że jest on wystawiany do gry mimo nieprezentowania wystarczająco wysokich umiejętności. W Ekstraklasie Lech spisywał się beznadziejnie i nowym trenerem zespołu został Maciej Skorża.

FILIP MARCHWIŃSKI - MISTRZOSTWO POLSKI I ZAUFANIE JOHNA VAN DEN BROMA
Jubileuszowy dla siebie sezon 2021/2022 Lech Poznań zwieńczył mistrzostwem Polski, ale Filip Marchwiński nie był kluczowym zawodnikiem zespołu Macieja Skorży - żadnego z 18 meczów Ekstraklasy nie zaczynał w pierwszym składzie. W przegranym 1-3 finale Pucharu Polski z Rakowem Częstochowa też wszedł z ławki rezerwowych. Większym zaufaniem Filip Marchwiński został obdarzony przez trenera Johna van den Broma. Pod wodzą Holendra Lech wyszedł z grupy Ligi Konferencji, a do awansu do ćwierćfinału mocno przyczynił się też Filip Marchwiński, m.in. golami zdobytymi przeciw Djurgarden. Między 9 marca a 19 maja 2023 r. pomocnik strzelił w sumie sześć goli (dwa w Lidze Konferencji i cztery w lidze) i właśnie w marcu 2023 lechita został wybrany przez Ekstraklasę "młodzieżowcem miesiąca". Sezon 2023/2024 Filip Marchwiński rozpoczął od strzelenia dwóch goli w 1. kolejce Ekstraklasy z Piastem Gliwice. 26 lipca 2023 r. Lech Poznań poinformował, że podpisał z Filipem Marchwińskim kontrakt obowiązujący do końca czerwca 2024 r.

FILIP MARCHWIŃSKI - CIEKAWOSTKI
W 2019 roku "Guardian" umieścił Filipa Marchwińskiego na liście 60 największych talentów w Europie, obok m.in. Ansu Fatiego. Jeszcze w 2021 roku był na liście zawodników kandydujących do nagrody "Golden Boy". 

FILIP MARCHWIŃSKI - CYTATY
- Krytyka zawsze będzie, grunt to umieć sobie z nią poradzić. Staram się w każdy mecz wchodzić z chłodną głową i pokazywać to co najlepsze. Wydaje mi się, że nikomu nie muszę nic udowadniać, ewentualnie to może tylko sobie - mówił Filip Marchwiński po spotkaniu z Villarrealem, wygranym przez Lecha 3:0.

Statystyki zawodnika

Występy pełne/z ławki: 55 / 0

Czas: 6832 min

Kartki: 0 czerwone, 16 żółte

Bramki/sam.: 22 / 0

Rzuty karne wykorz./niewykorz.: 0 / 0

Najnowsze wiadomości