Partner merytoryczny: Eleven Sports

Hokej. Prezes PZHL dla Interii: "Marzę o Narodowym Centrum Sportów Lodowych"

Ta idea powstała w mojej głowie podczas turnieju w Tallinie gdy grała tam reprezentacja Polski. W Estonii zobaczyłem nowoczesny obiekt wybudowany - jak na ogrom lodowisk, które tam się znajdują - za przyzwoite pieniądze: około 22,5 mln euro. Byłem pod wielkim wrażeniem - mówi Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Nowe lodowisko w Bytomiu. Wideo/INTERIA.TV/INTERIA.TV

      1 czerwca zostanie otwarte nowoczesne lodowisko w Bytomiu. Budowę rozpoczęto w 2019 roku, koszt - 42 mln zł. Inwestycję ukończono cztery miesiące przed terminem.

      Paweł Czado: Rozmawiamy na lodowisku, jeszcze przed jego oficjalnym otwarciem. Jest pan pod wrażeniem?

      Mirosław Minkina, prezes PZHL: - Tak, bowiem takich lodowisk w Polsce nie ma. Na ten moment to z pewnością najnowocześniejszy obiekt w naszym kraju.

      Nic dziwnego, że PZHL ma wobec tego lodowiska bogate plany jeszcze w tym roku.

      - To prawda. W najbliższym czasie czeka nas bardzo ważna impreza czyli kwalifikacje olimpijskie na igrzyska w Pekinie [w pod koniec sierpnia w Bratysławie odbędzie się turniej kwalifikacyjny, Polacy zagrają tam kolejno z Białorusią, Słowacją i Austrią, przyp. aut]. Kilka dni temu rozmawiałem z Robertem Kalaberem, selekcjonerem reprezentacji Polski. W związku z tym, że do Bratysławy z Bytomia jest blisko reprezentacja Polski za naszą rekomendacją i zgodą trenera kadry właśnie tutaj będzie przygotowywała się do występu na Słowacji.

      Następnie mamy zaplanowany turniej kwalifikacji olimpijskich kobiet [w dniach 7-10 października odbędą się turnieje półfinałowe, Polki zmierzą się na nowym lodowisku w Bytomiu z Holandią, Meksykiem i Turcją, przyp. aut.].

      Rok zakończy turniej Pucharu Polski, który też planujemy w Bytomiu. Odbędzie się prawdopodobnie w dniach 27-29 grudnia z udziałem czterech drużyn. 

      Bytom może być przykładem dla innych miast? Coś się ruszyło, w Sosnowcu też powstaje nowoczesne lodowisko.

      - Wiadomo, że cały region śląsko-zagłębiowski jest mekką polskiego hokeja, na tym terenie znajduje się najwięcej klubów, ważnych dla polskiego hokeja, stąd te inwestycje. Ja czekam na to by taka inwestycja została zrealizowana w tak wielkim mieście jak Katowice. Stąd też nasz pomysł: ma powstać Narodowe Centrum Sportów Lodowych. Wstępna koncepcja była taka żeby to odbywało się w oparciu o Katowice, ale to nie jest zamknięta koncepcja. 

      Lodowisko w Bytomiu rzeczywiście może być inspiracją dla mniejszych miast. Im więcej takich obiektów tym dla hokeja i dla sportów opartych lodzie lepiej. Brakuje takiej hali choćby w Nowym Targu, brakuje w Dębicy.

      Skąd wziął się pomysł Narodowego Centrum Sportów Lodowych?

      - Ta idea powstała w mojej głowie podczas turnieju w Tallinie gdy grała tam reprezentacja Polski. W Estonii zobaczyłem nowoczesny obiekt wybudowany - jak na ogrom lodowisk, które tam się znajdują - za przyzwoite pieniądze: około 22,5 mln euro. Dzięki Adamowi Frasowi, wiceprezydentowi Bytomia [w przeszłości dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu, przyp. aut.] skontaktowałem się grupą architektoniczną, która na nasze potrzeby stworzyła wstępny projekt. Obejmuje główną płytę, dużą halę na 5 tysięcy ludzi, lodowisko dla short-tracku, lodowisko dla łyżwiarstwa figurowego, tor dla curlingu i wieża widokowa, w której znajdowałaby się lodowa ścianka wspinaczkowa. Wszystkie inne związki sportowe są tym żywotnie zainteresowane, kilku związkom łatwiej optować za takim projektem niż jednemu.

      Powstałoby to na Górnym Śląsku?

      - Trzeba brać pod uwagę różne czynniki. Rozwiązania komunikacyjne, ilość drużyn, zainteresowanie przemawia za tym regionem. Proszę pamiętać, że Polska kiedyś występowała o igrzyska zimowe w Krakowie. Kiedyś - nie mówię, że już - państwo na pewno wróci do tej koncepcji. Wtedy taki obiekt mógłby służyć jako zaplecze do przeprowadzania zawodów czy to w curlingu czy łyżwiarstwie figurowym.

      Mirosław Minkina, prezes PZHL/archiwum PZHL/INTERIA.PL

      INTERIA.PL

      Lubię to
      Lubię to
      0
      Super
      0
      Hahaha
      0
      Szok
      0
      Smutny
      0
      Zły
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
      Dołącz do nas na:
      instagram
      • Polecane
      • Dziś w Interii
      • Rekomendacje