Reklama

Reklama

​Bieg Wazów. Zwycięstwo Dahla i Smutnej w 92. edycji

Norweg John Kristian Dahl i pochodząca z Czech reprezentantka Austrii Katerina Smutna wygrali 92. edycję Biegu Wazów, najstarszego na świecie maratonu narciarskiego. Nie startowała ubiegłoroczna triumfatorka Justyna Kowalczyk.

90-kilometrową trasę w stylu klasycznym Dahl pokonał w cztery godziny i osiem minut. Wyprzedził na finiszu trzech rodaków: Stiana Hoelgaarda, Andersa Hoesta i Oeyvinda Fjelda. 

Piąty był znany z występów w Pucharze Świata trzykrotny złoty medalista olimpijski Szwajcar Dario Cologna. Czołowa "30" dotarła do mety w niewielkich odstępach czasowych.

Zacięta była również walka kobiet. Smutna miała czas 4:17.56, a druga reprezentantka gospodarzy Britta Johansson Norgren straciła do niej dwie sekundy. Trzecie miejsce zajęła jej rodaczka Lina Korsgren, która minęła linię mety siedem sekund po triumfatorce.

Reklama

Bieg rozgrywany jest od 1922 roku w pierwszą niedzielę marca na historycznej trasie. W 1521 roku, podczas wojny duńsko-szwedzkiej, przyszły król Szwecji Gustaw Waza ucieczką na nartach do Norwegii uratował życie.

Zawody cieszą się w Skandynawii ogromnym zainteresowaniem. Po otwarciu internetowej rejestracji, listę startową zapełniono po zaledwie 83 sekundach. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy