Reklama

Reklama

Trzy turnieje wyłonią zwycięską parę

Nieoficjalne mistrzostwa świata par w jeździe na żużlu, reaktywowane w 2013 roku przez toruńską firmę One Sport, zyskają w nowym sezonie na atrakcyjności. Zwycięzcy zostaną wyłonieni po trzech turniejach, które odbędą się w Polsce, Niemczech i Szwecji.

"Speedway Best Pairs" to wznowienie turnieju, który został zawieszony w ówczesnej formule w 1994 roku. Punktacja biegowa w rywalizacji par wyklucza remisy. Zwycięzca otrzymuje cztery punkty, za drugie miejsce przyznawane są trzy, za trzecie dwa, a za ostatnie zero. W fazie zasadniczej rozgrywanych jest 21 biegów. Zespoły, które zajmą drugie i trzecie miejsce spotykają się w barażu. Jego zwycięzca w finale walczy z najlepszą ekipą po fazie zasadniczej. Taka formuła zawodów obowiązywać będzie również w tym roku.

Reklama

Zmieni się to, iż zwycięzcę wyłonią trzy, a nie jak miało to miejsce rok temu jeden turniej. Ubiegłoroczna walka o miano najlepszej pary na świecie odbyła się na toruńskiej Motoarenie. Zwyciężyła para reprezentująca Polskę - Tomasz Gollob, Adrian Miedziński, drugie miejsce zajęli Rosjanie, a trzecie Duńczycy.

Tym razem walka pod nazwą Speedway Best Pairs Cup rozpocznie się 28 marca w Toruniu. Następnie żużlowcy przeniosą się do niemieckiego Landshut (10.05), a cały cykl zakończą zawody w szwedzkiej Eskilstunie (23.05).

- Rywalizacja najlepszych żużlowych par na świecie zawsze elektryzowała kibiców. Miniony rok pokazał, że format, który zaproponowaliśmy ma potencjał. Zawody w 2013 roku były prologiem do tego, co zamierzamy organizować w kolejnych latach. Tym razem zaczniemy od mocnego uderzenia. Nasze otwierające zawody w Toruniu będą pierwszą w tym roku tak silnie obsadzoną imprezą międzynarodową - powiedział podczas konferencji prasowej przedstawiciel organizatora, firmy One Sport Karol Lejman.

Organizatorzy przyznali, że decyzję o poszerzeniu formuły zawodów do trzech turniejów podjęli z uwagi na coraz większe zainteresowanie sportem żużlowym sportowej stacji telewizyjnej Eurosport, która transmitowała już ubiegłoroczne zawody. Sygnał tej stacji dociera bowiem do 71. krajów na świecie.

- Postanowiliśmy po raz kolejny zaufać kolegom z Torunia i zwiększyć liczbę zawodów. Mogę zapewnić, ze zarówno Speedway Best Pairs Cup, jak i Speedway European Championships będą niczym wisienka na torcie w naszej stacji - powiedział dyrektor ds. komunikacji Eurosport Polska, Radosław Jaworski.

Pula nagród Speedway Best Pairs Cup w 2014 roku będzie wynosić blisko 1 milion złotych. Walczyć o nią będą żużlowe pary reprezentujące Polskę, Rosję, Danię, Szwecję, Australię, Łotwę oraz Niemcy. Na udział swoich żużlowców, mimo ich zainteresowania turniejem, zgody nie wyraziła brytyjska federacja. Walkę o obronę wygranej z ubiegłego roku zapowiedział najbardziej utytułowany polski żużlowiec Tomasz Gollob.

- Formuła zawodów bardzo spodobała się zawodnikom. W tym roku nie będzie łatwo wygrać, chociażby z uwagi na zwiększoną ilość zawodów. Dla nas, żużlowców, rywalizacja par to bardzo ciekawa idea, która została kiedyś zapomniana. Cieszę się, że wracamy do tego i mogę zapewnić kibiców, że dam z siebie wszystko, by Polska po raz kolejny została mistrzem par - powiedział Gollob.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama