Partner merytoryczny: Eleven Sports

1. liga żużlowa startuje w nowej formule

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

W najbliższy poniedziałek rozpoczną się rozgrywki 1. ligi żużlowej, które zostaną przeprowadzone w nowej formule.

Mecz Polonia Bydgoszcz - Lokomotiv Daugavpils z poprzedniego sezonu
Mecz Polonia Bydgoszcz - Lokomotiv Daugavpils z poprzedniego sezonu/Arkadiusz Wojtasiewicz/

Długo ważyły się losy formatu rozgrywek 1. ligi żużlowej w 2016 roku. Ostatecznie Główna Komisja Sportu Żużlowego zdecydowała się na nietypowy system połączenia dwóch najniższych lig. To prawdziwy eksperyment z wielką niewiadomą.

W wyniku połączenia dotychczasowej I i II ligi do rywalizacji w nowym sezonie przystąpi jedenaście zespołów: Stal Rzeszów, Polonia Bydgoszcz, Lokomotiv Daugavpils, Orzeł Łódź, Włókniarz Częstochowa, Renalut Zdunek Wybrzeże Gdańsk, Speedway Wanda Instal Kraków, Polonia Piła, KSM Krosno, Kolejarz Rawicz i Hawi Racing Team Opole.

Sezon składać się będzie jak dotychczas z dwóch części, zasadniczej i finałowej, ale w obu z nich nie brakuje zaskoczeń. Tradycyjnie każdy zespół spotyka się ze swoim rywalem dwukrotnie, na zasadzie mecz i rewanż. Zasada ta nie będzie obowiązywała dwóch klubów. Stowarzyszenie Hawi Racing Team Opole i RKS Kolejarz Rawicz będą rozgrywać jedynie po jednym spotkaniu z każdym przeciwnikiem na własnym torze. Tylko między sobą rozegrają dwumecz.

Nie będzie tym razem typowej rundy play-off. Zespoły z miejsc 3-8 zapewnią sobie byt w 1. lidze na kolejny sezon. Część finałowa rozegrana zostanie w formie dwumeczu tylko pomiędzy dwiema najlepszymi ekipami części zasadniczej. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół niżej sklasyfikowany.

Całe rozgrywki prowadzone będą według terminarza składającego się z 18 rund w części zasadniczej oraz dwóch w części finałowej. Zwycięzca rywalizacji w całym sezonie uzyska prawo do uczestniczenia w najwyższej klasie rozgrywkowej w kolejnym roku, a drużyna sklasyfikowana na drugim miejscu rozegra dwa mecze barażowe z siódmą drużyną Ekstraligi.

Zespoły, które w 2016 roku zajmą miejsca 9-11, w kolejnym sezonie będą uczestniczyć w rozgrywkach 2. ligi, o ile będzie można ją utworzyć.

Trudno przewidzieć, jak tegoroczna rywalizacja się rozstrzygnie. Inauguracja już w wielkanocny poniedziałek, a większość zespołów ma za sobą dopiero pojedyncze treningi, o meczach kontrolnych nie wspominając. W gronie pierwszoligowców są kluby, które całkowicie zrezygnowały ze sparingów. Wśród nich m.in. Polonia Bydgoszcz, która pod wodzą nowego prezesa, Władysława Golloba, ojca indywidualnego mistrza świata z 2010 roku Tomasza, ma wyjść z długów i w ciągu najbliższych lat odbudować się.

W Bydgoszczy postawiono na wychowanków i zawodników, którzy mają rozwinąć swój talent. Trenerem zespołu został starszy brat Tomasza, Jacek, który nie ograniczy się jednak tylko do roli szkoleniowca. Pierwszy mecz bydgoszczanie rozegrają w Opolu i w awizowanym składzie Jacek znalazł się pod numerem cztery. W kadrze Polonii jest także jego syn Oskar Ajtner-Gollob. Mimo że ma przed sobą ostatni sezon w roli juniora, już w tym sezonie ma startować jako senior.

Bydgoska Polonia w gronie pierwszoligowców nie jest jedynym klubem, który próbuje wyjść z kłopotów finansowych. Do rywalizacji przystąpią m.in. Stal Rzeszów oraz Eko-Dir Włókniarz Częstochowa. Najsilniejszy skład, przynajmniej w teorii, ma ponownie łotewski zespół z Daugavpils. Lokomotiv do dziś nie może się pogodzić, że mimo wygranej w sportowej walce na torze, nie będzie w tym roku rywalizować wśród najlepszych zespołów polskiej ekstraligi. Łotysze broni jednak nie składają i ponownie będą walczyć o mistrzostwo 1. ligi. Oprócz łotewskich liderów, Maksyma Bogdanowsa i Andrzeja Lebiediewa, w kadrze zespołu są: Szwed Fredrik Lindgren, Australijczyk Davey Watt oraz Joonas Kylmaekorpi z Finlandii.

Po rocznej przerwie do ligowej rywalizacji wraca opolski Kolejarz. Działacze zbudowali młody skład, który do walki w roli lidera ma poprowadzić Rosjanin Denis Gizatullin. W Rzeszowie wśród obcokrajowców karty mają rozdawać Brytyjczyk Scott Nicholls oraz Duńczyk Nicklas Porsing, krajowymi liderami powinni być Maciej Kuciapa i Dawid Lampart.

Ciekawie zapowiada się mecz Polonia Piła - Eko-Dir Włókniarz Częstochowa. W obu zespołach nie brakuje ciekawych nazwisk gwarantujących zaciętą walkę o pierwsze punkty. Piotr Świst, Michał Szczepaniak i Duńczyk Bjarne Pedersen pojadą w barwach gospodarzy, wśród gości są Daniel Jeleniewski, Artur Czaja oraz Szwed Tomas H. Jonasson.

Pierwsza kolejka zaplanowana na wielkanocny poniedziałek, 28 marca, nie zostanie rozegrana w pełni. Spotkanie pomiędzy zespołami z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych zostało przełożone na 12 czerwca.

Pary 1. kolejki:

Speedway Wanda Instal Kraków - KSM Krosno (godz. 14.00)

Stal Rzeszów - KŻ Orzeł Łódź (13.45)

Polonia Piła - Eko-Dir Włókniarz Częstochowa (13.45)

Kolejarz Opole - Polonia Bydgoszcz (15.00)

SC Lokomotiv Daugavpils - Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk - przełożony na 12 czerwca

PAP

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
Dołącz do nas na:
instagram
  • Polecane
  • Dziś w Interii
  • Rekomendacje