Reklama

Reklama

MŚ 2022 nie odbędą się latem

Mistrzostwa świata w 2022 roku nie odbędą się jak zazwyczaj w czerwcu-lipcu, a najlepiej będzie je zorganizować w okresie jesienno-zimowym, poinformował Jerome Valcke, sekretarz generalny FIFA.

O terminie rozgrywania czempionatu w Katarze gorąco dyskutowano, odkąd ten kraj otrzymał jego organizację w grudniu 2010 roku, szczególnie że od razu pojawiły się obawy dotyczące letnich upałów nad Zatoką Perską, które byłyby niebezpieczne dla piłkarzy, a także kibiców

"Mistrzostwa świata w 2022 roku nie będą rozgrywane w czerwcu i lipcu" - powiedział Valcke, drugi pod względem ważności człowiek w międzynarodowej federacji piłkarskiej, na antenie Radio France.

"Jeśli mam być szczery, to myślę, że turniej zostanie rozegrany pomiędzy 15 listopada a 15 styczna. Między 15 listopada a końcem grudnia są najlepsze warunki w Katarze, temperatury są podobne do tych występujących podczas ciepłej wiosny w Europie, a ich średnia wynosi 25 stopni Celsjusza. To byłyby idealne warunki do grania w piłkę" - dodał sekretarz generalny FIFA.

Reklama

Valcke nie sprecyzował jednak, czy chodzi o zimę 2021/22 czy 2022/23, ale tu decydujące znaczenie może mieć termin rozgrywania zimowych igrzysk olimpijskich, które odbędą się na początku 2022 roku.

FIFA jeszcze w 2013 roku powołała specjalny zespół, który ma się zająć kwestią terminu turnieju w Katarze. Jego zadaniem będą m.in. konsultacje z piłkarzami, federacjami, ligami, sponsorami oraz mediami.

Ostateczną decyzję ws. terminu turnieju w Katarze Komitet Wykonawczy tej organizacji ma podjąć najpóźniej na początku 2015 roku, ale w środę w komunikacie zaznaczono, że nastąpi to na pewno po tegorocznym mundialu w Brazylii.

Katar jest najmniejszym krajem, któremu przyznano organizację MŚ. W wyścigu o rolę gospodarza pokonał Koreę Południową, Japonię, Australię i Stany Zjednoczone.

Tegoroczny mundial odbędzie się w Brazylii, a w 2018 roku po raz pierwszy w historii zorganizuje go Rosja.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL