Reklama

Reklama

"Rzut przez Odrę" w mistrzowskiej obsadzie

Medaliści olimpijscy i mistrzostw świata Anita Włodarczyk i Piotr Małachowski startowali w sobotę we Wrocławiu w zawodach rzutu dyskiem oraz młotem przez Odrę. Z dyskobolek tylko Joannie Wiśniewskiej udało się zaliczyć próbę.

Pierwotnie lekkoatleci mieli rzucać z jednego brzegu Odry na drugi, ale by rywalizacja była jeszcze bardziej widowiskowa, próby oddawali z barki, na której zostało zamontowane specjalne koło z odpowiednimi zabezpieczeniami. Aby podejście było zaliczone, trzeba było trafić na brzeg.

Reklama

Wśród dyskobolek udało się to tylko Joannie Wiśniewskiej, która tym samym zajęła pierwsze miejsce (59,04 m). Zawodniczka przyznała, że w takich zawodach jeszcze nigdy nie brała udziału. "Chyba pierwszy raz w Europie zorganizowano taką imprezę. Warunki były specyficzne, ale ta woda powodowała jeszcze większą mobilizację. Każdy chciał udowodnić, że może przerzucić rzekę i mnie się ta sztuka udała, z czego mam dużą satysfakcję" - dodała.

Pasjonująca walkę stoczyli Małachowski i medalista olimpijski Gerd Kanter, który do ostatniej serii prowadził. Przed szóstą próbą Estończyka zawodnicy ustalili, że kto z nich przegra, wskakuje do Odry. Kanter swojego wyniku nie poprawił i pozostawał z 63,54 m. Wtedy na koło wszedł Polak i posłał dysk na 64,36 m.

"Musiałem wygrać, bo nie chciałem wskakiwać do wody, bo zimna i nie za czysta. Poza tym Gerd jest lepszym pływakiem" - żartował Małachowski. Ostatecznie żaden nie próbował kąpieli w Odrze.

W rzucie młotem kobiet wydawało się, że o pierwsze miejsce będą walczyły Włodarczyk z mistrzynią olimpijską Tatjaną Łysenko. Pierwsze próby wskazywały, że tak będzie. Z czasem jednak coraz lepiej zaczęła się spisywać Joanna Fiodorow, której radość z pierwszego przerzucenia rzeki można było porównać do zdobycia mistrzostwa świata.

"Nie będę ukrywała, że ręce mi drżały przy pierwszych próbach, bo bałam się, że wpadnę do rzeki. Później było już lepiej, ale w tak szalonych warunkach jeszcze nie startowałam. Ale warto było, bo zabawa była świetna. I cieszę się, bo pokonałam 70 metrów" - powiedziała PAP po zawodach Fiodorow.

Wynik 70,67 m dał jej pierwsze miejsce. Trzecia była Łysenko (69,13), a druga Włodarczyk (69,32 m), która przyznała, że pierwszy raz po kontuzji miała wystartować dopiero za trzy tygodnie. "Nie mogłam jednak zrezygnować z przyjazdu do Wrocławia, bo impreza zapowiadała się niesamowicie. Szalony pomysł, w którym warto było wziąć udział" - krótko dodała.

Wśród mężczyzn w rzucie młotem bezkonkurencyjny był Krisztian Pars, który jako jedyny pokonał barierę 80 metrów (80,49 m). Z Węgrem próbował rywalizować Paweł Fajdek. Pierwsze trzy próby Polak spalił, a zawody zakończył wynikiem 78,34.

Pomysłodawcą niezwykłej imprezy był Małachowski, który w ten sposób chciał przybliżyć rzut młotem i dyskiem kibicom. Już pojawił się plan, aby zawody "Rzut przez Odrę" były cykliczne.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama