Reklama

Reklama

Jest decyzja w sprawie MŚ w Krakowie!

Aż trudno w to uwierzyć, ale oferta Polski, która chciała zorganizować przyszłoroczne hokejowe MŚ Dywizji IA w Krakowie, przegrała z... Donieckiem, który miał mistrzostwa w roku ubiegłym!

Oferta Polski dostała 11 głosów, podczas gdy Donieck zebrał ich 14. To o tyle dziwna decyzja Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF), że na wschodzie Ukrainy sytuacja jest niestabilna. Poza tym Ukraina organizowała mistrzostwa przed rokiem i to właśnie w Doniecku.

Prezes PZHL Dawid Chwałka nie krył rozżalenia po decyzji. - Musiałem wyjść na chwilę i ochłonąć, bo bardzo się zdenerwowałem - przyznał w rozmowie telefonicznej z INTERIA.PL.

- To polityczna sprawa. Nie może być inna, skoro organizację mistrzostw przyznaje się krajowi, w którym trwają działania wojenne. Ta decyzja nie ma nic wspólnego z promocją hokeja. Przegraliśmy dwoma głosami. Przesądzili członkowie zarządu IIHF, bo większość przedstawicieli federacji krajów, z którymi będziemy grać na mistrzostwach, była za nami.

Reklama

- Przegraliśmy, choć przedstawiliśmy o wiele lepszą ofertę niż Ukraińcy. Kraków to piękne miasto, a turniej rozegrany byłby w nowej, wspaniałej hali. Poza tym, Ukraina miała przecież mistrzostwa przed rokiem, podobnie jak turniej przedkwalifikacyjny do igrzysk. Z kolei nasza federacja w przyszłym roku obchodzi 90-lecie istnienia - podkreślił Dawid Chwałka.

- Nasza porażka to niestety także wynik braku ciągłości obecności przedstawicieli naszego związku na kongresach IIHF. Przez lata jeździła jedno-; dwuosobowa delegacja. Dopiero w tym roku mamy czterech przedstawicieli, podczas gdy inne federacje przykładają o wiele większe znaczenie do dyplomacji. Niestety, mamy sporo do odrobienia także w tym temacie. Ukraińcy już w zeszłym roku lobbowali za mistrzostwami w Doniecku. Na kongres przyjechał Siergiej Bubka, aby promować ukraińską kandydaturę - przypomniał szef PZHL.

Prezes PZHL zapowiedział, że będzie jeszcze walczył o prawo do organizacji turnieju EIHC.

MŚ Dywizji IA odbędą się w kwietniu 2015 roku. Polska będzie beniaminkiem, a spadkowicze z elity to Kazachstan i Włochy. Poza tym wystąpią: Ukraina, Węgry i Japonia.

Kongres IIHF zdecydował też dzisiaj, że MŚ elity w 2018 roku odbędą się w Kopenhadze, zatem Dania po raz pierwszy w historii gościć będzie najlepszych hokeistów świata.

Duńczycy wygrali stosunkiem głosów 95-12 z Rygą.

Zgodnie z wcześniejszymi postanowieniami przyszłoroczne MŚ elity zorganizują Czechy (Praga i leżąca blisko Polski Ostrawa), turniej w 2016 roku przypadnie Rosji (Moskwa i Sankt Petersburg), a czempionat w 2017 r. współorganizować będą Niemcy (Kolonia) i Francja (Paryż).

Podczas kongresu w Mińsku przyznano także prawo do organizacji mistrzostw świata zespołów młodzieżowych. Nasza reprezentacja do lat 20 zagra na MŚ IB na Węgrzech, kadra do lat 18 na MŚ IIA w Estonii, a seniorki na MŚ IIA w Wielkiej Brytanii.

Autorzy: Michał Białoński, Mirosław Ząbkiewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama