MŚ elity w hokeju: Słowacja - Dania 3-4 po karnych, Szwajcaria - Francja 3-4 po karnych

Oba wieczorne mecze hokejowych mistrzostw świata zakończyły się dopiero seriami rzutów karnych. W Paryżu Francja pokonała Szwajcarię 4-3, a w Kolonii Dania pokonała Słowację, również 4-3.

W spotkaniu grupy B "Trójkolorowi" objęli prowadzenie już w trzeciej minucie, grając w osłabieniu.

Francuzi wyprowadzili zabójczą kontrę. Yohann Auvitu oddał strzał, który obronił Leonardo Genoni, ale krążek odbił się od zawodnika Szwajcarów Romaina Loeffla, wpadając do siatki.

Helweci odpowiedzieli na początku drugiej tercji w przeciągu zaledwie 146 sekund.

W 22. minucie Denis Hollenstein zagrał zza bramki do Vincenta Praplana, który trafił pod poprzeczkę.

Z kolei w 24. Szwajcarzy przeprowadzili bardzo ładną akcję. Gaetan Haas podał do stojącego przed bramkę Hollensteina, a ten natychmiast zagrał do Praplana, który drugi raz we wtorek umieścił krążek w siatce.

Francuzi wyrównali w 44. minucie. Bramkę strzałem spod linii niebieskiej zdobył Stephane da Costa, kiedy jego drużyna grała w przewadze.

Szwajcarzy mieli pretensje do sędziów, ponieważ podczas rozgrywania "zamka" doszło do zderzania hokeistów obu drużyn, a przy strzale da Costy, Genoniemu miał przeszkadzać już w polu bramkowym Antoine Roussel.

Helweci ponownie wyszli na prowadzenie w 54. minucie. Po stracie krążka przez "Trójkolorowych" na środku lodowiska, szybko wrócił on do ich tercji, a Andres Ambuhl pokonał Cristobala Hueta strzałem pod poprzeczkę.

Francja doprowadziła jednak do remisu. W 56. minucie po wygraniu bulika uderzył Anthony Rech, zaskakując Genoniego.

Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, a decydującego karnego wykorzystał S. da Costa.

W Kolonii, w meczu grupy A, emocji także było sporo. Po dwóch tercjach Duńczycy prowadzili 3-0.

Słowacy zerwali się do walki i w trzeciej tercji wyrównali.

Decydującego karnego strzelił Morten Green.

Pawo

Grupa A:

Słowacja - Dania 3-4 (0-1, 0-2, 3-0, 0-0, 0-1)

Bramki: Gernat-Miklik-Haszczak (41.22), Bliżniak-Haszczak-Dravecky (46.05, w przewadze), Miklik-Czereśniak-Dravecky (51.53, w przewadze) - Hardt-Storm-Green (16.20, w przewadze), Russell-Bau-Lauridsen (24.46), Poulsen-Lauridsen-Green (39.57). Decydujący karny: Green.

Grupa B:

Szwajcaria - Francja 3-4 (0-1, 2-0, 1-2, 0-0, 0-1)

Bramki: Praplan-Hollenstein-Loeffel (21.22), Praplan-Hollenstein-Haas (23.48), Ambuhl-Suter-Untersander (53.14) - Auvitu-Perret (2.53., w osłabieniu), S. da Costa-Auvitu (43.02, w przewadze), Rech-Meunier (55.41). Decydujący karny: S. da Costa.

1. Kanada        3   9  17-3

2. Szwajcaria  3   6   11-8

3. Norwegia     3   6   8-6

4. Francja       3   5   11-7

5. Czechy        3   5  11-8

6. Finlandia     3   4   7-11

7. Słowenia    3   1   7-17

8. Białoruś     3   0   3-15