Liga holenderska - 18. kolejka Eredivisie: Sparta Rotterdam - Alkmaar Zaanstreek 3-0 (2-0)

21 grudnia na Sparta-Stadionie Het Kasteel w Rotterdamie odbył się mecz 18. kolejki holenderskiej Eredivisie pomiędzy drużynami Sparty i AZ. Starcie zakończyło się zwycięstwem Sparty 3-0. Na stadionie stawiło się 10 031 widzów.

18. kolejka Holandia - Eredivisie
2019-12-21 19:45 | Stadion: Sparta-Stadion Het Kasteel | Widzów: 10031 | Arbiter: K. Blom
H. Dervişoğlu 57'

Występujące tu drużyny w historii bezpośrednich pojedynków spotkały się ze sobą 26 razy. Zespół AZ wygrał aż 20 razy, zremisował pięć, a przegrał tylko raz.

Mecz rozpoczął się fatalnie dla zespołu AZ. W piątej minucie po rozpoczęciu za czerwoną kartkę zszedł z boiska Marco Bizot osłabiając tym samym zespół gości.

W siódmej minucie żółtą kartkę otrzymał Oussama Idrissi z drużyny gości. W ósmej minucie za Daniego de Wita wszedł Rody de Boer.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy Sparty w 18. minucie spotkania, gdy Adil Auassar strzelił pierwszego gola. Do wypracowania sytuacji bramkowej przyczynił się Dirk Abels.

Niedługo później Bryan Smeets wywołał eksplozję radości wśród kibiców Sparty, zdobywając kolejną bramkę w 29. minucie starcia. Arbiter przyznał żółte kartki zawodnikom Sparta: Bryanowi Smeetsowi w 33. i Adilowi Auassarowi w 36. minucie.

Do końca pierwszej połowy żadnej z drużyn nie udało się zmienić wyniku meczu.

W 55. minucie żółtą kartkę dostał Jordy Clasie, zawodnik AZ.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy Sparty w 57. minucie spotkania, gdy Halil Dervişoğlu strzelił z rzutu karnego trzeciego gola. W 60. minucie arbiter ukarał żółtą kartką Dante'a Rigo, zawodnika gospodarzy.

Na murawie, jak to często zdarzało się AZ w tym sezonie, pojawił się Yukinari Sugawara, którego zadaniem było wzmocnienie szyków obronnych. Zmienił on w 77. minucie Myrona Boadu. Rezultat meczu pokazał, że zmiana tym razem nie pomogła drużynie. W tej samej minucie trenerzy obu zespołów postanowili odświeżyć składy, w zespole AZ za Oussamy Idrissiego wszedł Zakaria Aboukhlal, a w drużynie Sparty Halil Dervişoğlu zmienił Mohameda Rayhiego. Na sześć minut przed zakończeniem pojedynku sędzia pokazał żółtą kartkę Bartowi Vriendsowi z Sparty.

Trener Sparty wyciągnął asa z rękawa i wpuścił na boisko Larsa Veldwijka. W bieżącym sezonie ten napastnik wchodził już jako rezerwowy 11 razy i ma na koncie aż cztery zdobyte bramki. Murawę musiał opuścić Abdoulrahmane Harroui. W 87. minucie w drużynie Sparty doszło do zmiany. Abdallah Aberkane wszedł za Dirka Abelsa. Do końca spotkania rezultat nie uległ zmianie. Mecz zakończył się wynikiem 3-0.

Marco Bizot5′
87′ Dirk Abels
Jonas Svensson
Lassana Faye
Owen Wijndal
Jurgen Mattheij
Stijn Wuytens
84′ Bart Vriends
Jordy Clasie55′
 18′ 36′ Adil Auassar
Dani de Wit8′
85′ Abdoulrahmane Harroui
Teun Koopmeiners
60′ Dante Rigo
Fredrik Midtsjae
 29′ 33′ Bryan George Jeffrey Smeets
Calvin Stengs
Ragnar Ache
Myron Boadu77′
 57′ (k.) 77′ Halil İbrahim Dervişoğlu
Oussama Idrissi7′ 77′
Tim Coremans
Rody de Boer8′
Michael Fabrie
Jasper Schendelaar
87′ Abdallah Aberkane
Tijjani Reijnders
77′ Mohamed Rayhi
Zakaria Aboukhlal77′
85′ Lars Veldwijk
Ferdy Druijf

Arbiter przyznał dwie żółte kartki oraz jedną czerwoną piłkarzom gości, natomiast zawodnikom Sparty pokazał cztery żółte.

Jedni i drudzy wykorzystali wszystkie zmiany.