Reklama

Reklama

MŚ w biathlonie. Triumf Norwegów w supermikście, polski duet daleko

Kinga Zbylut i Andrzej Nędza-Kubiniec zajęli 23. miejsce w rywalizacji supermikstów, konkurencji rozegranej po raz pierwszy w mistrzostwach świata w biathlonie. W szwedzkim Oestersund triumfowali Norwegowie, przed Włochami i parą gospodarzy.

W supermikście startowały duety składające się z jednej biathlonistki i jednego biathlonisty, którzy biegli na zmianę. Kobiety miały do pokonania dwa razy po 3 km, a mężczyźni - najpierw, 3, a na końcu 4,5 km. Na każdej zmianie zawodnicy dwukrotnie odwiedzili strzelnicę.

"Biało-Czerwoni" byli na wysokiej, siódmej pozycji po pierwszym strzelaniu Zbylut, która nie popełniła żadnego błędu, ale w drugim pudłowała i musiała pokonać dwie rundy karne. Polka pokonała jednak tylko jedną i zgodnie z regulaminem została ukarana dwoma minutami doliczonymi do końcowego wyniku. 

Reklama

Gdyby nie ta kara, mogliby się uplasować pod koniec drugiej dziesiątki, a tak zostali sklasyfikowani na ostatnim miejscu spośród par, które nie zostały zdublowane.

Walka o zwycięstwo rozstrzygnęła się na ostatnim strzelaniu, kiedy Johannes Thingnes Boe był bezbłędny, a Włoch Lukas Hofer i Szwed Sebastian Samuelson raz spudłowali.

Tym samym triumfator klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, któremu w czwartek partnerowała Marte Olsbu Roeiseland, wywalczył czwarty medal tegorocznych MŚ, w tym trzeci złoty. Wcześniej był najlepszy w sztafecie mieszanej i sprincie, a w biegu na dochodzenie zajął drugą pozycję.

Norwegowie o 13,4 s wyprzedzili Dorotheę Wierer i Hofera oraz o 20,0 s Hannę Oeberg i Samuelsona. Tuż za podium uplasowali się Niemcy.

Piątek będzie dniem przerwy w MŚ, a w sobotę w programie są sztafety kobiet i mężczyzn.

Wyniki supermisktów (13,1 km/8 strzelań):

 1. Marte Olsbu Roeiseland, Johannes Thingnes Boe (Norwegia) 35.43,2 (0 rund karnych/6 doładowań)

 2. Dorothea Wierer, Lukas Hofer (Włochy)                strata 13,4 s (0/5)

 3. Hanna Oeberg, Sebastian Samuelsson (Szwecja)                20,0 (0/8)

 4. Denise Herrmann, Erik Lesser (Niemcy)                       30,5 (0/6)

 5. Anastazja Mierkuszczyna, Dmytro Pidruczny (Ukraina)         41,5 (0/5)

 6. Jewgenia Pawłowa, Matwiej Jelisiejew (Rosja)                52,7 (0/5)

...

23. Kinga Zbylut, Andrzej Nędza-Kubiniec (Polska)             5.26,2 (2+12)

Klasyfikacja końcowa PŚ w pojedynczych sztafetach mieszanych:

 1. Norwegia               306 pkt

 2. Francja                281

 3. Włochy                 266

Reklama

Reklama

Reklama