Zapraszamy na 5. etap
W czwartek kolarzy startujący w Tour de Pologne czeka długi etap z Nałęczowa do Rzeszowa o długości 240 km.

Na początku XIX w. odkryto lecznicze właściwości tutejszych wód; wykorzystali je trzej lekarze - sybiracy: Fortunat Nowicki, Wacław Lasocki i Konrad Chmielewski, modernizując w końcu XIX w. funkcjonujące już uzdrowisko za pieniądze ówczesnego właściciela Nałęczowa - Michała Górskiego. Stworzył on uzdrowisko w dzisiejszym kształcie miasto-ogród. To on uczynił z Nałęczowa liczący się ośrodek leczniczo-kulturalny. Kuracjuszami byli tutaj m.in. Stefan Żeromski, Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz. W 1963 roku Nałęczów otrzymał prawa miejskie.
Zabytki
Sercem Nałęczowa jest dolina rzeki Bochotniczanki oraz położony w jej obrębie Park Zdrojowy z Sanatorium, Starymi Łazienkami, Pałacem Małachowskich (w nim - muzeum Prusa) i pijalnią wód, w której znajduje się palmiarnia. W pobliżu parku kilkanaście interesujących willi, w stylu szwajcarskim i secesji oraz obiektów w stylu zakopiańskim, m.in. kaplica pod wezwaniem św. Karola Boromeusza i muzeum Żeromskiego.
Ciekawostki
- Do rozwoju Nałęczowa wiele wniósł Jan Koszczyc Witkiewicz, bratanek Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego w architekturze i stryjeczny brat Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego. Witkiewicz przybył do Nałęczowa w 1905, aby zaprojektować i wybudować chatę - pracownię dla Stefana Żeromskiego. Tu poznał pasierbicę Żeromskiego, córkę Oktawii Żeromskiej Henrykę, z którą się ożenił. W 1918 Jan Koszczyc Witkiewicz założył "Szkołę Rzemiosł Budowlanych", którą po roku przeniósł do Kazimierza Dolnego.
- W Nałęczowie działa kilka sanatoriów, domów wczasowych, szpital uzdrowiskowy i ośrodek odnowy biologicznej.
" Na miejscowym cmentarzu pochowana jest pisarka Ewa Szelburg-Zarembina, światowej sławy malarz, grafik i ilustrator książek - Michał Elwiro Andriolli.
- W okolicach Nałęczowa działa zabytkowa kolej wąskotorowa - Nałęczowska Kolej Dojazdowa.
Rzeszowski alfabet
A jak Asseco - jedna z największych firm branży informatycznej w Europie, mająca swoją siedzibę w Rzeszowie. Od wielu lat firma ta sponsoruje siatkarską drużynę Asseco Resovia Rzeszów, która w obecnym roku otarła się o medale mistrzostw Polski i z powodzeniem występowała w europejskich pucharach dochodząc do finału rozgrywek Final Four.
B jak bezpieczeństwo - w wielu rankingach opracowanych przez niezależnych ekspertów, Rzeszów po raz kolejny jest jednym z najbezpieczniejszych polskich miast. Wg "Dziennika" Rzeszów w bieżącym roku zajął drugie miejsce, podobnie w 2007 r., z kolei w 2006 r. pierwsze.
C jak Carpathia Festiwal - impreza zaliczana jest do najważniejszych wydarzeń kulturalnych Rzeszowa. Właśnie na tym festiwalu Zespół Pectus, tegoroczny laureat Bursztynowego Słowika publiczności Sopot Festiwal, tu rozpoczął swoją drogę do gwiazd.
D jak Dolina Lotnicza - stowarzyszenie skupiające ponad 60 firm branży lotniczej na Podkarpaciu. Do wiodących firm wchodzących w skład Doliny Lotniczej należy WSK PZL Rzeszów (producent silników odrzutowych m.in. do F16) Dolina Lotnicza skupia 90 % całej produkcji lotniczej kraju.
E jak Ekologia - Rzeszów kładzie duży nacisk na ekologię. Miasto jest czyste, zielone, zadbane. Na wielu obiektach użyteczności publicznej montuje się kolektory słoneczne, które wypierają tradycyjne, nieodnawialne źródła energii. W mieście jeździ 40 autobusów napędzanych gazem.
F jak Festiwale - Rzeszów jest organizatorem Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, na który zjeżdżają zespoły polonijne z całego świata.
J jak Jasionka - międzynarodowy port lotniczy pod Rzeszowem, mający drugi po Warszawie najdłuższy pas startowy w Polsce. Jako trzecie miasto w Polsce po Warszawie i Krakowie posiada bezpośrednie połączenie lotnicze ze Stanami Zjednoczonymi.
P jak Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny "Aeropolis". Teren położony jest przy lotnisku "Jasionka", w którym budowę swych fabryk rozpoczęły już tak znane światowe firmy lotnicze.
S jak Specjalna Strefa Ekonomiczna w podrzeszowskiej Jasionce, działająca w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, która docelowo obejmować będzie obszar o pow. 400 ha. Obecnie trwają końcowe prace przy opracowywaniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
U jak uczelnie - na 60 kierunkach kształcenia, które mają do zaproponowania uczelnie kształci się 60 tysięcy studentów. Studenci kształcą się zarówno jak uczelniach publicznych, jak i prywatnych.
Informacja prasowa
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje