Partner merytoryczny: Eleven Sports
  • INTERIA.PL
  • Sport
  • Kolejna wielka firma rezygnuje ze sponsorowania PKOl. "Nie dostrzegliśmy chęci..."

Kolejna wielka firma rezygnuje ze sponsorowania PKOl. "Nie dostrzegliśmy chęci..."

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

Kolejna firma postanowiła zrezygnować ze współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim. Jest nią Tauron, o czym poinformował "Przegląd Sportowy". "Nasza firma bardzo mocno ucierpiała przez ostatnie wydarzenia. W dodatku nie dostrzegliśmy chęci polepszenia relacji przez PKOl" - przekazał na konferencji prasowej Grzegorz Lot, prezes energetycznej firmy. W ten sposób sponsorzy reagują na napiętą atmosferę wokół PKOl-u.

Prezes PKOl-u Radosław Piesiewicz
Prezes PKOl-u Radosław Piesiewicz/Tomasz Jastrzębowski/East News
partner merytoryczny

Trwa spór pomiędzy Polskim Komitetem Olimpijskim, reprezentowanym przez Radosława Piesiewicza, a Ministerstwem Sportu i Turystyki, którym kieruje Sławomir Nitras. W tym pierwszym podmiocie przeprowadzanych jest coraz więcej kontroli, a spółki Skarbu Państwa przestają go finansować.

Umowa z PKOl-em została wypowiedziana. Działamy na konkretnych wartościach i zasadach. Brand marki jest dla nas kluczowym elementem budowania zaufania wśród klientów

~ tłumaczył prezes Lot na konferencji prasowej.

"Nasza firma bardzo mocno ucierpiała przez ostatnie wydarzenia. W dodatku nie dostrzegliśmy chęci polepszenia relacji przez PKOl. Widzimy, że projekty, które sobie założyliśmy w tym projekcie sponsoringowym, nie są realizowane" - dodał.

Podczas konferencji wspomniano także że spółka złożyła trzy zawiadomienia do prokuratury. Wśród nich ma być jedno dotyczące sponsoringu o kwocie 8,5 mln. Nie podano jednak, czy chodzi o sponsoring sportowy.

PKOl traci kolejnych sponsorów

"Zawiadomienie wynika z naszych analiz, które potwierdzają, że pewne projekty nie powinny być realizowane. Sprawa została już zgłoszona do prokuratury, która zaczęła pracę" - powiedział Lot.

Wcześniej współpracę z PKOl-em zerwały: Krajowa Grupa Spożywcza, Enea, PKP Intercity i Polskie Porty Lotnicze. Niejasna jest sytuacja z Orlenem, który zastanawia się nad kolejnym krokiem.

Po igrzyskach olimpijskich w Paryżu szef resortu sportu zapowiedział, że wystąpi do NIK i stołecznego ratusza o wszczęcie kontroli dotyczącej finansów PKOl-u, w tym wydatkowania przez tę organizację pieniędzy z budżetu państwa i spółek Skarbu Państwa oraz w zakresie prawidłowości podejmowania decyzji dotyczących wynagrodzeń członków zarządu PKOl, na czele z prezesem Piesiewiczem, który w przeciwieństwie do swoich poprzedników miałby nie pełnić tej funkcji społecznie. Według medialnych doniesień, zarówno szef Komitetu, jak i jego najbliżsi współpracownicy mieli pobierać co miesiąc bardzo wysokie wynagrodzenie.

Nitras poinformował, że Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz spółki Skarbu Państwa w latach 2022-24 przekazały PKOl-owi ponad 92 mln złotych na przygotowania do paryskich igrzysk, natomiast polskie związki sportowe w dyscyplinach olimpijskich w tym samym czasie z budżetu państwa otrzymały prawie 786 mln.

Dwie kontrole w PKOl-u

Kontrowersje wzbudza również założona w październiku 2023 - pół roku po wyborze Piesiewicza na prezesa PKOl-u - spółka Olympic Sky, która na ostatnim piętrze Centrum Olimpijskiego w Warszawie prowadzi restaurację o tej samej nazwie. Jej akcjonariuszami są Julita Słowikowska, bliska współpracowniczka Piesiewicza z PZKosz, pozostającego wciąż jego prezesem, a także... PKOl, a w radzie nadzorczej zasiadają - zgodnie z informacją w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) - Piesiewicz, sekretarz generalny PKOl i były prezes PZKosz Marek Pałus oraz rzeczniczka PKOl Katarzyna Kochaniak-Roman.

W PKOl trwają obecnie dwie kontrole. Pierwszą przeprowadza prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski jako organ nadzoru prawnego w kwestii prawidłowego funkcjonowania PKOl. Komitet otrzymał pytania, na które ma odpowiedzieć w ciągu dwóch tygodni. Termin mija w tym tygodniu.

Drugą przeprowadza Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Ta kontrola dotyczy zakresu prawidłowości naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług. W czwartek, 12 września, podano, że kontrola KAS trwa także w Polskim Związku Koszykówki. Od 2018 roku jego prezesem jest Piesiewicz, który od kwietnia 2023 stoi na czele PKOl-u.

Na 17 września zaplanowane jest posiedzenie zarządu PKOl-u, na którym Piesiewicz ma przedstawić - zgodnie z zobowiązaniem podjętym tuż po igrzyskach - wyliczenia i dokumenty dotyczące kosztów działalności PKOl-u.

Radosław Piesiewicz/AFP
Sławomir Nitras/AFP
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      ''Wydarzenia'': Minister sportu chce kontroli NIK w PKOL. Chodzi o państwowe wydatki komitetu/Polsat News/Polsat News

      INTERIA.PL

      Lubię to
      Lubię to
      0
      Super
      0
      Hahaha
      0
      Szok
      0
      Smutny
      0
      Zły
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
      Dołącz do nas na:
      instagram
      • Polecane
      • Dziś w Interii
      • Rekomendacje