Dziennik Barcy i Realu

Lionel Messi i jego ojciec skazani na 21 miesięcy za przestępstwa podatkowe

Gwiazda FC Barcelona i reprezentacji Argentyny Lionel Messi został skazany na 21 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwa podatkowe, poinformowały hiszpańskie media.

Jego ojciec Jorge również otrzymał taką samą karę za defraudację 4,1 mln euro w latach 2007-2009. Obaj nie trafią jednak do więzienia zgodnie z hiszpańskim prawem, ponieważ wyrok nie przekroczył 24 miesięcy.

Reklama

Podczas procesu prokuratura wykazała, że raje podatkowe w Belize i Urugwaju zostały wykorzystane do ukrywania dochodów z praw do wizerunku piłkarza.

Piłkarz i jego ojciec zostali uznani za winnych trzech zarzutów oszustw podatkowych w środowym orzeczeniu wydanym przez sąd w Barcelonie.

Podczas procesu Messi twierdził, że "nic nie wiedział" o zarządzaniu swoimi sprawami finansowymi, twierdząc, że on "gra w piłkę".

Dodatkowo Messi i jego ojciec mają zapłacić grzywny w wysokości, odpowiednio, dwóch i półtora miliona euro.

"FC Barcelona w pełni wspiera Leo Messiego i jego ojca w związku z wyrokiem za nieprawidłowości podatkowe. Klub, w porozumieniu z prokuraturą rządową, przyjmuje do wiadomości, że po pokryciu zobowiązań wobec hiszpańskiego urzędu podatkowego zawodnik nie jest w żaden sposób karnie odpowiedzialny za fakty, które wypłynęły w procesie. FC Barcelona w dalszym ciągu jest do dyspozycji Leo Messiego i jego rodziny i wesprze go w każdym działaniu, które zdecyduje się podjąć w obronie dobrego imienia" - napisano w klubowym oświadczeniu.

Obaj skazani mogą odwołać się do Sądu Najwyższego.

Szacuje się, że w poprzednim roku Messi zarobił aż 81,4 mln dolarów. Po niedawnej porażce w finale Copa America Messi ogłosił zakończenie gry w reprezentacji Argentyny. Do zmiany decyzji namawia go m.in. słynny rodak Diego Maradona.

Messi nie jest jedynym piłkarzem Barcelony, który ma kłopoty z powodu podatków. Niedawno grzywną w wysokości ok. 47 milionów euro ukarano Brazylijczyka Neymara za nieprawidłowości finansowe w ojczyźnie, a w ubiegłym roku na 12 miesięcy więzienia w Hiszpanii skazano Argentyńczyka Javiera Mascherano, który także nie musiał jednak odsiadywać wyroku.

Dowiedz się więcej na temat: Lionel Messi | FC Barcelona