Partner merytoryczny: Eleven Sports

Serie A: Polacy grzeją ławę zawodowo

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

W kadrach klubów z Serie A znajduje się siedmiu Polaków. Regularnie gra tylko jeden z nich. Naszym "rodzynkiem" jest Kamil Glik, który jest nawet kapitanem Torino FC. Na tle innych obcokrajowców Polacy wypadają jednak kiepsko.

Kamil Glik (pierwszy z prawej) w meczu przeciwko Interowi
Kamil Glik (pierwszy z prawej) w meczu przeciwko Interowi/AFP

Fiorentina, Roma, Udinese, Sampdoria, Chievo i Torino - to drużyny w których występują Polacy. Więcej w tych klubach jest tylko Brazylijczyków (aż 20 piłkarzy!). Dziewięciu spośród nich rozegrało w tym sezonie 12 lub więcej spotkań. W kadrach wymienionych klubów znajduje się po siedmiu: Polaków, Argentyńczyków i Serbów. Na 12 (lub więcej) występów może liczyć dwóch rodaków Diega Maradony (Gonzalo Rodriguez z Fiorentiny i Roberto Pereyra z Udinese - obaj rozegrali po 14 meczów) oraz czterech Serbów: Adem Ljajić z Romy (12), Duszan Basta z Udinese (13), Nenad Krsticzić z Sampdorii (12) i Ivan Radovanović z Chievo (13).

Na częste występy w Serie A mogą liczyć piłkarze z Francji: Thomas Heurtaux z Udinese (12 występów), Cyril Thereau z Chievo (14), Nicolas Frey z Chievo (11), oraz Hiszpanii: Joaquin z Fiorentiny (12), Borja Valero z Fiorentiny (15), Pedro Obiang z Sampdorii (15).

Postanowiliśmy sprawdzić jak polscy piłkarze radzą sobie we włoskiej Serie A. Niestety tylko jeden zawodnik może pochwalić się regularnymi występami.

Spośród Polaków najczęściej na boiskach Serie A możemy zobaczyć Kamila Glika. Kapitan Torino FC wystąpił w 12 meczach tego sezonu i strzelił dwa gole (drugiego w minionej kolejce przeciwko Lazio). Wyceniany przez transfermarkt.de na 2 500 000 euro Glik zagrał 984 minuty w tym sezonie. Wynik niezły, biorąc pod uwagę czas, który spędzili na włoskich boiskach pozostali Polacy. Niestety, żaden z nich nie może liczyć na tak częste występy jak kapitan Torino.

Paweł Wszołek, reprezentujący barwy Sampdorii Genua, zagrał w dziewięciu spotkaniach - pięć razy wchodząc na murawę z ławki rezerwowych i cztery razy będąc zmienianym. Oznacza to, że ani razu nie rozegrał meczu w pełnym wymiarze czasowym. Spędził na boiskach Serie A jedynie 320 minut do tej pory.

Sześciokrotny reprezentant Polski Piotr Zieliński na razie może pochwalić się siedmioma występami w bieżącej kampanii. Niestety, zawsze był zawodnikiem wchodzącym z ławki rezerwowych, ani razu nie wybiegł w podstawowej Udinese Calcio. Na murawie przebywał łącznie jedynie 80 minut. Warto jednak przypomnieć, że Zieliński ma dopiero 19 lat i cała kariera jeszcze przed nim.

Tylko trzy razy mogliśmy zobaczyć Rafała Wolskiego na boiskach Serie A w tym sezonie. Były piłkarz warszawskiej Legii, w barwach Fiorentiny zagrał łącznie 99 minut i zaliczył jedną asystę.

Pozostali piłkarze z Polski: Tomasz Kupisz (Chievo Werona), Bartosz Salamon (Sampdoria Genua) i Łukasz Skorupski (AS Roma), do tej pory nie zagrali ani minuty.

Były piłkarz Jagiellonii, Tomasz Kupisz, 2 września podpisał kontrakt z Chievo Werona. Do początku października zmagał się z kontuzją. Po powrocie do zdrowia pięć razy znajdował się w kadrze swojej drużyny, ale ani razu nie wyszedł na boisko.

O Bartoszu Salamonie było głośno już kilka sezonów temu, gdy występował w Serie B. W barwach Brescii Calcio zagrał aż 62 razy, strzelając cztery bramki. Wówczas zwrócili na niego uwagę skauci Milanu, jednak po przeprowadzce do Mediolanu Salamon nie zagrał w żadnym spotkaniu Serie A. W lipcu zasilił kadrę Sampdorii. Sześciokrotnie znajdował się w kadrze swojego zespołu, ale nie dane mu było zagrać ani chwili. Rosły defensor od dłuższego czasu zmaga się z kontuzją.

W lipcu Łukasz Skorupski odszedł z Górnika Zabrze, dołączając do AS Roma. 14 dni po podpisaniu kontraktu wystąpił w meczu towarzyskim przeciwko Arisowi Saloniki. Później nie zdołał wywalczyć miejsca w podstawowym składzie stołecznej drużyny. We wszystkich meczach Polak zasiadał jedynie na ławce rezerwowych.

Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o innym polskim bramkarzu. Wojciech Pawłowski przed tym sezonem postanowił przenieść się do włoskiej Serie B, licząc na regularne występy. Udinese wypożyczyło Polaka do US Latina Calcio. Na zapleczu włoskiej ekstraklasy jednak również nie może przebić się do pierwszego składu - co prawda zawsze znajdował się w kadrze swojego zespołu, ale nie zagrał ani razu.

Jak widać, spośród Polaków występujących we Włoszech jedynie Kamil Glik odgrywa znaczącą rolę w swojej drużynie.

Występy Polaków we Włoszech:

Kamil Glik (Torino FC, 12 występów)

Paweł Wszołek (Sampdoria Genua, 9 występów)

Piotr Zieliński (Udinese Calcio, 7 występów)

Rafał Wolski (Fiorentina, 3 występy)

Tomasz Kupisz (Chievo Werona, brak występów)

Bartosz Salamon (Sampdoria Genua, brak występów).

Łukasz Skorupski (AS Roma,  brak występów).

Wojciech Pawłowski (Udinese Calcio, wypożyczony do US Latina Calcio, brak występów)

Występy obcokrajowców z klubów Serie A, w których występują Polacy (w nawiasach: klub, liczba występów w tym sezonie):

Albania: Migjen Basha (Torino, 9)

Argentyna: Gonzalo Rodriguez (Fiorentina, 14), Facundo Roncaglia (Fiorentina, 4), Nickolas Burdisso (Roma, 3), Roberto Pereyra (Udinese, 14), Mathias Rodriguez (Sampdoria, brak występów), Marcelo Larrondo (Torino, 2), Adrian Calello (Chievo, brak występów)

Belgia: Jean-François Gillet (Torino, brak występów)

Bośnia i Hercegowina: Miralem Pjanić (Roma, 15)

Brazylia: Matos (Fiorentina, 9), Neto (Fiorentina, 15), Taddei (Roma, 6), Maicon (Roma, 12), Marquinho (Roma, 10), Leandro Castan (Roma, 14), Dodo (Roma, 8), Danilo (Udinese, 15), Maicosuel (Udinese, 10), Neuton (Udinese, brak występów), Gabriel Silva (Udinese, 14), Allan (Udinese, 13), Naldo (Udinese, 12), Jadson (Udinese, brak występów), Douglas Santos (Udinese, brak występów), Eder (Sampdoria, 11), Renan (Sampdoria, 2), Angelo Da Costa (Sampdoria, 15), Barreto (Torino, 4), Claiton (Chievo, 6)

Chile: David Pizarro (Fiorentina, 10), Matias Fernandez (Fiorentina, 8)

Chorwacja: Ante Rebić (Fiorentina, 2), Tin Jedvaj (Roma, brak występów), Ivan Kelava (Udinese, 9), Frano Mlinar (Udinese, brak występów), Igor Bubnjić (Udinese, 2), Manuel Pamić (Chievo, 3)

Czarnogóra: Stefan Savić (Fiorentina, 13), Marko Bakić (Fiorentina, 1)

Dania: Simon Paulsen (Sampdoria, brak występów)

Egipt: Ahmed Hegazy (Fiorentina, brak występów)

Finlandia: Perparim Hetemaj (Sampdoria, 12)

Francja: Thomas Heurtaux (Udinese, 12), Cyril Thereau (Chievo, 14), Nicolas Frey (Chievo, 11)

Ghana: Emmanuel Badu (Udinese, 11)

Grecja: Vasilis Torosidis (Roma, 4), Savvas Gentsoglou (Sampdoria, 5)

Hiszpania: Joaquin (Fiorentina, 12), Borja Valero (Fiorentina, 15), Marcos Alfonso (Fiorentina, 3), Pedro Obiang (Sampdoria, 15)

Holandia: Kevin Strootman (Roma, 14)

Islandia: Birkir Bjarnason (Sampdoria, 6)

Kolumbia: Juan Cuadrado (Fiorentina, 11), Brayan Perea (Lazio, 9), Luis Muriel (Udinese, 11)

Mali: Mamadou Samassa (Sampdoria, 1)

Maroko: Mehdi Benatia (Roma, 14), Omar El Kaddouri (Torino, 12)

Niemcy: Mario Gomez (Fiorentina, 3), Marvin Compper (Fiorentina, 3), Alexander Merkel (Udinese, brak występów), Shkodran Mustafi (Sampdoria, 12)

Paragwaj: Marcelo Estigarribia (Chievo, 13)

Peru: Juan Vargas (Fiorentina, 8)

Portugalia: Bruno Fernandes (Udinese, 5)

Rumunia: Bogdan Lobont (Roma, brak występów), Paul Papp (Chievo, 5)

Senegal: Boukary Drame (Chievo, 12)

Serbia: Nenad Tomović (Fiorentina, 11), Adem Ljajić (Roma, 12), Duszan Basta (Udinese, 13), Żeljko Brkić (Udinese, 6), Nenad Krsticzić (Sampdoria, 12), Nikola Maksimović (Torino, 3), Ivan Radovanović (Chievo, 13)

Słowenia: Josip Iliczić (Fiorentina, 5), Bosztjan Cesar (Chievo, 14), Dejan Lazarević (Chievo, 3)

Stany Zjednoczone: Michael Bradley (Roma, 9)

Szwajcaria: Silvan Widmer (Udinese, 2), Gaetano Berardi (Sampdoria,  3),

Szwecja: Mathias Ranegie (Udinese, 4), Alexander Farnerud (Torino, 10)

Ukraina: Oleksandr Iakovenko (Fiorentina, 2)

Urugwaj: Ruben Olivera (Fiorentina, 1), Gustavo Munua (Fiorentina, brak występów), Matias Vecino (Fiorentina, 6), Nicolas Lopez (Udinese, 5), Guillermo Rodriguez (Torino, 4)

Wybrzeże Kości Słoniowej: Gervinho (Roma, 11)

Autor: Aleksander Sarota

 

INTERIA.PL

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
Dołącz do nas na:
instagram
  • Polecane
  • Dziś w Interii
  • Rekomendacje