Reklama

Reklama

Od piątku w Czechach hokejowe MŚ elity

W piątek rozpoczną się mistrzostwa świata elity w hokeju na lodzie, których gospodarzem będą Czechy. O medale w Pradze i Ostrawie będzie rywalizować 16 drużyn. Tytułu wywalczonego przed rokiem bronią Rosjanie. Finał zaplanowano na 17 maja.

Z powodu rywalizacji o Puchar Stanleya w lidze NHL udziału w MŚ tradycyjnie nie weźmie wielu czołowych hokeistów. Osłabione z tego powodu są praktycznie wszystkie zespoły. Nie oznacza to jednak, że na czeskich lodowiskach nie pojawią się gwiazdy.

Reklama

W składzie Kanady znalazł się Sidney Crosby. Jego Pittsburgh Penguins odpadli w pierwszej rundzie fazy play off.

- Gra w drużynie narodowej zawsze jest zaszczytem. Jestem bardzo podekscytowany mistrzostwami i liczę, że zdobędziemy złoty medal - powiedział 27-letni napastnik.

Crosby jest mistrzem olimpijskim z Vancouver (2010) i Soczi (2014), ale w MŚ grał wcześniej tylko raz - w 2006 roku. Został wówczas najmłodszym w historii zwycięzcą klasyfikacji kanadyjskiej. Zgromadził 16 punktów, notując po osiem goli i asyst. Z Łotwy wyjechał jednak bez medalu. Kanada w meczu o trzecie miejsce uległa Finlandii 0-5.

Do czeskiej kadry wrócił Jaromir Jagr. 43-letni hokeista, który w ubiegłym roku zapowiedział zakończenie kariery reprezentacyjnej, nie myśli jeszcze o emeryturze. W przyszłym sezonie ponownie będzie bronił barw Florida Panthers. Kapitanem drużyny gospodarzy będzie jednak Jakub Voraczek (Philadelphia Flyers).

Z powodu trwających rozgrywek za oceanem reprezentacje zwlekają z ogłoszeniem ostatecznego składu. Zawodników będzie można dołączać jeszcze w trakcie mistrzostw.

W pierwszej części turnieju 16 zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. Najsłabszy w każdej z nich spadnie do Dywizji 1A, a po cztery najlepsze awansują do ćwierćfinałów. Dalej zmagania toczyć się będą systemem pucharowym.

Faworyci są tradycyjnie ci sami. Oprócz broniących tytułu Rosjan należy wymienić: Kanadyjczyków, Czechów, Szwedów i Finów.

Polskich kibiców będzie też interesowała walka o utrzymanie. "Biało-czerwoni" w przyszłym roku znów zagrają na zapleczu elity i zmierzą się m.in. z dwoma najsłabszymi drużynami czeskich mistrzostw. W grupie A najmniejsze szanse daje się Austriakom, a w grupie B Słoweńcom i Duńczykom.

Podział na grupy 79. MŚ w hokeju na lodzie:

Grupa A (Praga): Szwecja, Kanada, Czechy, Szwajcaria, Łotwa, Francja, Niemcy, Austria;

Grupa B (Ostrawa): Finlandia, Rosja, USA, Słowacja, Norwegia, Białoruś, Słowenia, Dania.

Dowiedz się więcej na temat: hokejowe MŚ | NHL | Sidney Crosby | Jaromir Jagr

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama