Polacy liczą na medale pływackich MŚ
W środę w Dubaju, z udziałem siedmiu reprezentantów Polski, rozpoczną się pływackie mistrzostwa świata na krótkim basenie. Wiceprezes ds. szkoleniowych PZP Paweł Słomiński uważa, że każdy medal biało-czerwonych będzie wielkim sukcesem.

Największym rozczarowaniem jest brak w tym gronie Mateusza Sawrymowicza, choć zdobycie kwalifikacji w jego koronnej konkurencji - 1500 m kraulem - wydawało się w Szczecinie dość łatwe. Należało popłynąć poniżej 14.56,97 (dałoby to 17. wynik w tegorocznym światowym rankingu). Tymczasem brązowy medalista poprzednich MŚ był o prawie 2,5 s wolniejszy i zajął dopiero trzecie miejsce.
"Może to i lepiej, że nikomu nie udało się wypełnić tego minimum, bo z takim czasem i tak nie byłoby czego w Dubaju szukać" - zaznaczył były trener Sawrymowicza Mirosław Drozd.
Dwa lata temu w Manchesterze w indywidualnych zmaganiach wystartowało dziewięciu Polaków. Zdobyli dwa brązowe medale - Korzeniowski na 200 metrów stylem motylkowym i wspomniany Sawrymowicz na 1500 m kraulem.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich największe szanse, by stanąć na podium ma podopieczny Roberta Białeckiego. Czas "Korzenia" z MP to czwarty tegoroczny wynik na świecie.
Szóstym miejscem na listach rankingowych może się pochwalić Kawęcki, a siódmym - Czerniak. Ten pierwszy w Szczecinie zdobył trzy, a drugi cztery złote medale. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego we wszystkich konkurencjach wypełnił minimum, ale w Dubaju wystartuje jedynie na 100 m st dowolnym i motylkowym.
Oczekiwania wobec "młodych wilków" studzą jednak zarówno Słomiński, jak i Kizierowski.
"Oni w Polsce praktycznie nie mają się z kim ścigać. Do finałów wchodzą bez większego wysiłku. Na MŚ będzie znacznie trudniej. Już w eliminacjach czeka ich poważny wydatek energetyczny. Każdy medal zdobyty tam przez Polaka będzie wielkim sukcesem" - zaznaczył były opiekun Otylii Jędrzejczak.
"Te MŚ nie są dla Konrada szczególnie ważną imprezą. Oczywiście jak zawsze da z siebie wszystko, ale trzeba pamiętać, że obecnie jest w cyklu treningowym, który ma go przygotować do sezonu letniego" - wyjaśnił Kizierowski.
"Trzeba sobie jasno powiedzieć - wyniki, które zostaną osiągnięte Dubaju nie będą odzwierciedleniem aktualnej kondycji polskiego pływania. Choćby dlatego, że nie wystartuje tam wielu świetnych zawodników, np. Amerykanin Michael Phelps. Znacznie bardziej miarodajną imprezą będą przyszłoroczne MŚ na długim basenie w Szanghaju" - podsumował Słomiński.
Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Dubaju:
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
kobiety:
Aleksandra Urbańczyk - 50 m st grzbietowym i dowolnym oraz 100 st zmiennym
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
mężczyźni:
Marcin Cieślak - 100 i 200 m st motylkowym, 200 m st zmiennym
Konrad Czerniak - 100 m st dowolnym i motylkowym
Radosław Kawęcki - 50, 100 i 200 m st grzbietowym
Sławomir Kuczko - 50, 100 i 200 m st klasycznym
Paweł Korzeniowski - 200 m st dowolnym i motylkowym
Łukasz Wójt - 200 i 400 m st zmiennym
4x100 stylem zmiennym
INTERIA.PL/PAP
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje