Reklama

Reklama

Najbardziej spektakularne upadki w historii piłki nożnej

Pomiędzy sukcesem a bankructwem wcale nie ma wyjątkowo dalekiej drogi. Przekonało się o tym wiele zasłużonych klubów piłkarskich, które obecnie błąkają się po niższych ligach. W piłkarskim świecie jest jednak kilka wyjątkowych drużyn, które były potężne a upadły z hukiem. Nawet w najgorszych momentach mogły liczyć na wsparcie swoich fanów i na szczęście ich historie zazwyczaj kończą się happy-endem.

Parma Calcio 1913

Parma przez długi czas była symbolem sukcesu włoskiej piłki w Europie. Drużyna z Półwyspu Apenińskiego wygrała Puchar UEFA w 1995 i 1999 roku, udało się jej trzykrotnie triumfować w rozgrywkach Pucharu Włoch i również raz wygrała Puchar Zdobywców Pucharów.

Reklama

W najlepszym dla klubu momencie trzon drużyny tworzyli tacy zawodnicy jak Hernan Crespo, Enrique Chiesa, Fabio Cannvaro czy legendarny Gianluigi Buffon. Ekipę z Parmy prowadzili również wielcy trenerzy, jednak ani Carlo Ancelottiemu czy Ariggo Sachiemu nie udało się wygrać Scudetto. Mistrzostwo było obsesją dla właścicieli klubu - rodziny Tanzich.

Calisto Tanzi stworzył nie tylko jeden z największych klubów w Italii, ale również swego czasu był właścicielem jednego z największych koncernów żywieniowych Parmalat. Włoch w prowadzeniu biznesu często posiłkował się popularną dla przedsiębiorców tego kraju kreatywną księgowością.

Kontrole w jego firmie wykazały dziurę budżetową, która oscylowała w granicach 14-15 miliardów euro! Tanzi został skazany na 18 lat więzienia, a klub upadł po raz pierwszy. Przetrwanie Parmie dała zmiana nazwy, a kolejny właściciel Tomasso Girardi nie udźwignął ciężaru i "Ducati" nadal znajdowali się w finansowych tarapatach. Drużyna upadła kolejny raz w 2015 roku. Parma zalegała z wypłatami, a jej dług ukrywany przez Girardiego wynosił grubo powyżej 100 milionów euro.

Ostatecznie Parma zaczęła nowy rozdział w Serie D (czwarty poziom rozgrywkowy). Przebojem zdobywała kolejne awanse i już po czterech latach znalazła się w miejscu godnym tak wielkiego klubu - Serie A.

Serie A - wyniki, tabela, strzelcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje