Partner merytoryczny: Eleven Sports

Ellis Park Stadium/Johannesburg

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

Stadion Ellis Park jest położony w centrum Johannesburga. Na nim odbędą się mecze grupowe, 1/8 finału i jeden z ćwierćfinałów.

/AFP

Stadion może pomieścić 62 000 kibiców. Zbudowano go po raz pierwszy w 1928 r. na potrzeby rugbistów. Został zburzony i zbudowany ponownie w 1982 r., znowu pod kątem narodowego sportu RPA. Otrzymał nazwę JD Ellis na cześć radnego, który wyraził zgodę na wydzielenie z gruntów miejskich 13-akrowej działki na budowlę sportową.

Obiekt ma specjalne miejsce w sercach kibiców, bowiem tu reprezentacja RPA - "Springboks" - wygrała z zespołem Nowej Zelandii w finale Pucharu Świata w rugby w 1995 r. W przyległym do stadionu parku Nelson Mandela wzniósł trofeum ku szalonej radości tysięcy kibiców. Ten gest triumfu miał symboliczne znaczenie dla poczucia jedności obywateli RPA.

Znaczną część stadionu zmodernizowano, dobudowując północną trybunę. Unowocześniono miejsca dla przedstawicieli mediów. Stworzono możliwości dotarcia na trybuny kibicom niepełnosprawnym. Wymieniono murawę. Zainstalowano nowoczesny system audiowizualny.

Ellis Park jest macierzystym stadionem najbardziej popularnego w RPA klubu piłkarskiego - Orlando Pirates FC.

Ellis Park

Miasto: Johannesburg

Rok wybudowania: 1982

Zakończenie modernizacji: 2009 r.

Całkowita pojemność: 61 639

JOHANNESBURG

Johannesburg, znany też jako Miasto Złota, to biznesowe centrum kraju, wytwarzające około 12 procent dochodu narodowego RPA. Siedziba najbardziej popularnych klubów piłkarskich tego kraju, które są odwiecznymi rywalami: Kaizer Chiefs i Orlando Pirates.

Na stadionie Soccer City 11 czerwca rozpoczną się meczem RPA - Meksyk 19. mistrzostwa świata. Na tym obiekcie 11 lipca odbędzie się też finał. Na drugim obiekcie - Ellis Park - przewidziano mecze fazy grupowej turnieju i jeden z ćwierćfinałów.

Mimo swego ogromu - 3,2 mln mieszkańców, Johannesburg jest miastem bardzo zielonym i sprzyja życiu na świeżym powietrzu. Bogactwo zieleni - m.in. 2328 parków i skwerów - tworzy swego rodzaju "miejski las" w metropolii.

Kulturalne życie miasta także imponuje bogactwem form, usprawiedliwiając miano "tygla kulturalnego" kraju. W Johannesburgu działają uchodzące za skarbnice historii Apartheid Museum i Constitution Hall. Z kolei poszukujących ziół i leków afrykańskiej medycyny ludowej przyciąga słynny bazar Mai Mai Market. W mieście żyją ludzie różnych ras i narodowości, od tubylczych plemion Tswane i Ndebele, poprzez Europejczyków i Hindusów, aż po ludność pochodzenia chińskiego...

W języku Tswane Johannesburg to eGoli, tj. miejsce złota. Ten teren zasiedlali ludzie już w epoce kamiennej. Prawa miejsce zyskał w 1886 r., na początku Gorączki Złota (Witwatersrand Gold Rush). Miasto zyskało na znaczeniu w latach apartheidu, a Soweto, jedno z przedmieść, stało się ośrodkiem protestu wobec systemu segregacji rasowej. To właśnie w sąsiadującym z Soweto Kliptown spotkali się w 1955 r. przedstawiciele ruchów niepodległościowych (Congress of the People), by podpisać Kartę Wolności, w której zawarto postulat równości dla wszystkich. Potem Karta ta stała się roboczym dokumentem obecnie obowiązującej konstytucji RPA.

Johannesburg jest sercem i trzonem profesjonalnego futbolu RPA. Stąd lub z okolic pochodzi większość mistrzowskich zespołów kraju, grających w Premier Soccer League lub First Division - Kaizer Chiefs, Orlando Pirates, Jomo Cosmos, BidVest Wits i jeden z najstarszych klubów kraju - Moroka Swallows.

Futbol zawodowy stworzono w biurach gazety "Rand Daily Mail" w 1958 r. Mecze między Kaizer Chiefs i Orlando Pirates, zwane "derbami Soweto", gromadzą najliczniejszą widownię.

Z Jo'burga, jak w RPA skraca się nazwę miasta, wywodzą się znani i utytułowani piłkarze - Jomo Sono, Kaizer Motaung (jeden z założycieli klubu Kaizer), "Ace" Ntsoelengoe, Doctor Khumalo, Lucas Radebe i wielu innych. Sono grał z Pele i Franzem Beckenbauerem w słynnym klubie New York Cosmos. Zmarły w 2006 r. Patrick Pule "Ace" Ntsoelengoe jest powszechnie uważany za najlepszego piłkarza RPA wszech czasów. Też odnosił sukcesy w amerykańskiej lidze North American Soccer League (NASL).

Johannesburg gościł wielkie imprezy sportowe, w tym turniej finałowy piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki w 1996 r., zakończony zwycięstwem, zwanej Bafana Bafana, reprezentacji RPA (w finale 2-0 z Tunezją). Stadion Ellis Park, wybudowany w 1982 roku i usytuowany w centrum miasta, był obiektem Pucharu Świata w rugby w 1995 r., też zakończonym zwycięstwem miejscowej drużyny, zwanej "Springboks".

Johannesburg w pigułce

Prowincja: Gauteng

Ludność: 3,2 mln

Wysokość n.p.m.: 1753 m

Położenie geograficzne: na wschodnim, wysokim plateau, zwanym Highveld.

Klimat: suchy; z temperaturami zimą od 16 do 24 st. C, a latem przekraczającymi 30 st. C, z popołudniowymi burzami.

Główne gałęzie gospodarki: handel, finanse

INTERIA.PL/PAP

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
Dołącz do nas na:
instagram
  • Polecane
  • Dziś w Interii
  • Rekomendacje