Beata Szydło o sporcie: Nie ma sukcesów bez inwestycji w młodzież
"Chcemy, żeby środki finansowe przeznaczone na rozwój sportu były wydawane w sposób systemowy i żeby trafiały do środowisk, w których widzimy szanse na sukces polskiego sportu" - powiedział dziś premier Beata Szydło.

"Chcemy, żeby środki finansowe przeznaczone na rozwój sportu były wydawane w sposób systemowy i żeby trafiały do środowisk, w których widzimy szanse na sukces polskiego sportu" - powiedziała premier. Jak dodała, rządowi zależy, żeby polscy sportowcy mogli spokojnie trenować, przygotowywać się do ważnych wydarzeń.
Wspomniała, życząc sukcesów, że w tym roku odbędą się m.in. igrzyska olimpijskie, a Polska będzie gospodarzem kilku dużych imprez sportowych, m.in. mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, które rozpoczną się w piątek, mistrzostw Europy w szermierce czy lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów.
"To jest jeden wymiar naszych działań, ale nie ma sukcesów, nie ma wybitnych sportowców, jeżeli nie inwestuje się w dzieciaki i młodzież" - zauważyła i dodała, że kształcenie i przygotowanie najmłodszych adeptów sportu powinno być "pewnym zaplanowanym ciągiem działań".
"Musimy stworzyć spójny system, gdzie nie będzie sytuacji, że nagle przerywa się szkolenie, bo brakuje pieniędzy" - przyznała i podkreśliła, że rząd będzie mocno stawiał na sport dzieci i młodzieży w szkołach.
"Już teraz należy pracować z myślę o igrzyskach w Tokio, abyśmy za cztery lata nie musieli się martwić o potencjalne sukcesy polskich sportowców" - podkreślił minister sportu i turystyki Witold Bańka, który szczegółowo omówił założenia programu na 2016 roku.
W ramach koncepcji "sportu dzieci i młodzieży" zapowiedział działania mające na celu m.in. budowę lub modernizację sal gimnastycznych, budowę przyszkolnych pływalni, nowy program wsparcia dla klubów sportowych w trudnej sytuacji finansowej czy też powrót do koncepcji SKS-ów, czyli Szkolnych Klubów Sportowych.
"Są na mapie kraju tzw. dziury, czyli miejsca, gdzie nie ma sal gimnastycznych. Jeśli chodzi o pilotażowy program 'Delfinek', celem jest budowa przyszkolnych pływalni dla uczniów szkół podstawowych. Umożliwią one naukę pływania i trenowania w małych gminach. Ich koszt jest znacznie mniejszy od obiektów 25- i 50-metrowych. Kolejną sprawą jest powrót do sprawdzonej koncepcji tzw. SKS-ów. To właśnie na nich młodzież zaczynała przygodę ze sportem. Jak to zrobić? Należy urealnić trzecią i czwartą godzinę wychowania fizycznego" - stwierdził.
31-letni Bańka, brązowy medalista mistrzostw świata w Osace w 2007 r. w lekkoatletycznej sztafecie 4x400 m, dodał, że należy pomagać małym klubom, gdzie kariery rozpoczyna wielu późniejszych medalistów największych imprez sportowych.
"Dziś wiele małych klubów boryka się z olbrzymimi kłopotami finansowymi, trenerzy pracują za darmo lub symboliczne wynagrodzenie, a to przecież fundament polskiego sportu. Celem programu, jakiego jeszcze nie było, jest dofinansowanie klubów, trenerów, zgrupowań, zakupu sprzętu sportowego. Kwota na program +Klub+ wynosi 15 milionów złotych i będzie zwiększana" - przyznał minister, jednocześnie informując o systemowej reaktywacji działań w zakresie kadr wojewódzkich, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i szkolenia juniorów młodszych.
Powstać ma "Narodowa Baza Talentów" - cykliczne testy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży (m.in. biegi na 60 m, 600 m czy 800 m, podciąganie, zwis na drążku, skok w dal z miejsca), które pozwolą odkrywać i monitorować talenty z całego kraju. Wpisują się one w promowanie zdrowego trybu życia wśród najmłodszych.
Minister Bańka przedstawił również program "Stop zwolnieniom z WF-u" z udziałem stypendystów (grupa licząca ponad 800 osób) Ministerstwa Sportu i Turystyki. Chodzi o wprowadzenie zapisu do umowy stypendialnej sportowców zobowiązującego do uczestnictwa zawodników w co najmniej jednej godzinie wychowania fizycznego w szkole w ramach swojego miejsca zamieszkania. Celem jest aktywizacja młodych ludzi i promowanie kultury fizycznej.
"Chcemy stworzyć serwis internetowy 'Selfie z Gwiazdą' zawierający kalendarz zajęć, w którym będą uczestniczyć sportowcy. Pojawią się krótkie relacje i zdjęcia ze spotkań z dziećmi. Poprzez bezpośredni kontakt z gwiazdami sportu będziemy zachęcali do aktywności fizycznej" - powiedział.
W sporcie wyczynowym Bańka zaproponował podwyższenie liczby miejsc na zawodach najwyższej rangi (igrzyska, mistrzostwa świata i Europy), które umożliwią otrzymywanie ministerialnego stypendium. W seniorach byłyby to pozycje nie 1-8, jak dotychczas, tylko 1-12, zaś w juniorach nie 1-3, tylko 1-6 lub 8.
"Rozpoczynamy też dyskusję dotyczącą 2017 roku i kierowania środków finansowych z ministerstwa bezpośrednio do zawodników. W tym roku, po raz pierwszy w historii, związki już otrzymały pieniądze z ministerstwa".
Pytany m.in. o obiekty sportowe, tj. stadion lekkoatletyczny w Warszawie oraz zadaszenie stołecznego toru łyżwiarskiego Stegny, odpowiedział: "Na dziś w kraju mamy Stadion Śląski, który będzie przystosowany do przeprowadzania najważniejszych imprez lekkoatletycznych, w tym mistrzostw świata. Natomiast co do toru łyżwiarskiego, konsultujemy z trenerami i zawodnikami, czy zostawiamy inwestycję w Warszawie, czy też będzie inna koncepcja. W grę wchodzą też inne lokalizacje".
Minister poruszył też ważne kwestie sportu niepełnosprawnych i legislacji. Nakłady na zadania związane z przygotowaniem kadry narodowej do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich, Igrzyskach Głuchych, mistrzostwach świata i Europy w 2016 roku mają wzrosnąć o 57 proc., z 5,2 mln do 8,2 mln złotych.
"Planujemy nowelizację ustawy o sporcie, m.in. aby najpopularniejsze nieolimpijskie związki sportowe zachowały status Polskiego Związku Sportowego. Zależy nam również na regulacjach w sektorze dopingu, żeby ujednolicić przepisy na wzór obowiązujących na terenie Unii Europejskiej" - dodał Bańka.
Zapowiedział ponadto wzmocnienie systemu zabezpieczeń finansowych biur podróży, tj. wprowadzenie II filaru zabezpieczeń na wypadek niewypłacalności biur, poprzez wprowadzenie nowego Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego prowadzonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
"Zależy nam na rozwoju turystyki krajowej i planujemy w tym zakresie wiele akcji, w tym dwie podstawowe - 'Polska za pół ceny' i 'Wypoczywaj w kraju'" - dodał.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje