Partner merytoryczny: Eleven Sports

MŚ w łyżwiarstwie figurowym - z Polski tylko para taneczna

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

Tylko para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew będzie reprezentować Polskę na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym w Bostonie, które rozpoczną się w środę.

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew
Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew/Mikołaj Kuras/

Na najlepszych czekają nagrody - ponad 686 tys. dolarów.

Przed rokiem w Szanghaju "Biało-czerwoni", również jako jedyni reprezentanci Polski, nie zakwalifikowali się do finału, plasując się w programie krótkim na 24. miejscu. Pochodzący z Charkowa Ukrainiec Spodyriew od stycznia posiada już polski paszport. Do Polski przyjechał przed sezonem 2014/2015.

Zadaniem stojącym przed zawodnikami, trenującymi w toruńskim klubie Axel pod kierunkiem Sylwii Nowak-Trębackiej, jest znaczne poprawienie lokaty.

W styczniowych mistrzostwach Europy w Bratysławie przypadła im 11. lokata. To o trzy miejsca lepiej niż w poprzednich.

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) przeznaczyła na nagrody dla najlepszych uczestników MŚ 686 750 dolarów. Dla porównania w 2015 rozdano im 710 tys.

Walka o medale MŚ 2016 rozegrana zostanie w hali TD Garden mogącej pomieścić 17 565 widzów, w której mecze rozgrywają hokeiści Boston Bruins grający w lidze NHL oraz koszykarze ligi NBA Boston Celtics. Obiekt oddany został do użytku 30 września 1995 r.

Wśród solistów zapowiada się ciekawa rywalizacja. Do Bostonu przyjechali bowiem broniący tytułu Hiszpan Javier Fernandez jak i drugi zawodnik ubiegłorocznych MŚ w Szanghaju, złoty medalista olimpijski z Soczi Japończyk Yuzuru Hanyu. Ten drugi wygrał ostatni finał ISU Grand Prix gromadząc aż 330,43 pkt. Fernandez legitymuje się wynikiem 302,77. Do walki o czołowe lokaty włączy się zapewne wicemistrz olimpijski z Soczi Kanadyjczyk Patrick Chan.

Chan "odpuścił" sezon poolimpijski, a ostatnio prezentował wysoką formę wygrywając Mistrzostwa Czterech Kontynentów i legitymuje się w tym sezonie oceną 290,21.

"Czarnym koniem" może okazać się reprezentant Kazachstanu Denis Ten (276,39), który z powodu kontuzji nie wziął udziału w Mistrzostwach Czterech Kontynentów. W gronie pretendentów wymieniani są Amerykanie: triumfator Skate America 2015 Max Aaaron oraz tegoroczny mistrz kraju Adam Rippon, a także brązowy medalista tegorocznych ME Rosjanin Maksym Kowtun.

Stawce solistek przewodzi złota medalistka ME 2016 Rosjanka Jewgienia Miedwiediewa legitymująca się oceną 222,54 pkt. Do walki o medale włączą się zapewne najlepsza w Mistrzostwach Czterech Kontynentów 2016 i srebrna medalista MŚ 2015 Japonka Satoko Miyahara (214,91), rodaczka Miedwiediewej, wicemistrzyni ME 2016 Jelenia Radionowa (211,32) oraz trzykrotna mistrzyni globu Japonka Mao Asada. Na tafli w Bostonie zaprezentują się także m.in. finalistka ISU Grand Prix Amerykanka Ashley Wagner (202,52), mistrzyni USA Gracie Gold (202,80) i trzecia zawodniczka ME 2016 Rosjanka Anna Pogoriła (214,07).

Nadzieję na obronę tytułu w parach tanecznych mają Kanadyjczycy Meagan Duhamel i Eric Redford. Zagrozić w realizacji zadania mogą im Rosjanie, mistrzowie olimpijscy z Soczi i złoci medaliści ME 2016  (222,66) Tatiana Wołosożar i Maksym Trankow, legitymujący się najwyższą oceną sezonu (229,44), ich rodacy Ksenia Stołbowa i Fiodor Klimow, a także ubiegłoroczni srebrni medaliści i triumfatorzy Mistrzostw Czterech Kontynentów 2016 Chińczycy Wenjing Sui i Cong Han.

Dobrą formę prezentuje także druga para ME 2016 reprezentanci Niemiec Aliona Savchenko i Bruno Masot, a także Amerykanie Alexa Scimeca i Chris Knierim, Rosjanie Jewgienia Tarasowa i Władimir Morozow oraz Chińczycy Cheng Peng i Hao Zhang.

Aspiracje do najwyższego stopnia podium w parach tanecznych zgłaszają "urzędujący" mistrzowie świata Francuzi Gabriella Papadakis oraz Guillaume Cizeron (najwyższa ocena sezonu - 182,71), niewiele im w tym ustępujący triumfatorzy finału ISU Grand Prix Kanadyjczycy Kaitlyn Weaver i Andrew Poje (182,66), a także zwycięzcy Mistrzostw Czterech Kontynentów Amerykanka Maia Shibutani i jej starszy brat Alex (181,62).

Oczy w kierunku podium kierują także ubiegłoroczni wicemistrzowie globu Amerykanie Madison Chock i Evan Bates (177,55) i złoci medaliści MŚ 2014 Włosi Anna Capellini i Luka Lanotte (178,01).

Program MŚ 2016:

30 marca (środa)     - program krótki par tanecznych i krótki solistów

31 marca (czwartek)  - program krótki solistek i dowolny par tanecznych

 1 kwietnia (piątek) - program krótki par sportowych i dowolny solistów

 2 kwietnia (sobota) - program dowolny par sportowych i solistek

Medaliści MŚ 2015

soliści

1. Javier Fernandez (Hiszpania)     

2. Yuzuru Hanyu (Japonia)       

3. Denis Ten (Kazachstan)     

solistki

1. Jelizawieta Tuktamyszewa (Rosja)

2. Satoko Miyahara (Japonia)      

3. Jelena Radionowa (Rosja)       

pary taneczne

 1. Gabriella Papadakis, Guillaume Cizeron (Francja)      

 2. Madison Chock, Evan Bates (USA)                      

 3. Kaitlyn Weaver, Andrew Poje (Kanada)                 

...

24. Natalia Kaliszek, Maksym Spodyriew (Polska)           

pary sportowe

1. Meagan Duhamel, Eric Radford (Kanada)

2. Wenjing Sui, Cong Han (Chiny)

3. Qing Pang, Jian Tong (Chiny)

PAP

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
Dołącz do nas na:
instagram
  • Polecane
  • Dziś w Interii
  • Rekomendacje