Reklama

Reklama

20 medali Polaków w MŚ w karate tradycyjnym

Znakomicie spisali się polscy karatecy podczas mistrzostw świata w karate tradycyjnym, które rozegrano w pierwszy weekend października w Atlas Arenie w Łodzi. Nasi reprezentanci wśród seniorów wywalczyli aż 20 medali w tym 7 złotych, 10 srebrnych i 3 brązowe. Dzięki tym osiągnięciom Polska w klasyfikacji zespołowej zajęła pierwszą lokatę.

Mistrzami świata seniorów zostali: w kumite drużynowym mężczyzn - Damian Stasiak (TS "Sokół" Aleksandrów Łódzki), Daniel Iwanek (Lubelski Klub Karate Tradycyjnego), Łukasz Wójcik (Kluczborski Klub Karate) i Łukasz Radwański (Kluczborski Klub Karate).

Na najwyższym stopniu podium stanął także zespół w kata drużynowym mężczyzn w składzie: Paweł Janusz, Michał Janusz i Rafał Wajda (wszyscy z Akademii Karate Tradycyjnego w Niepołomicach). Paweł Janusz pokazał także znakomite przygotowanie w kata indywidualnym i sięgnął po mistrzowski tytuł. - Spełniło się moje marzenie i sen o złotych medalach w obu konkurencjach. Warto podkreślić, że sukces ten jest okupiony olbrzymią pracą, między innymi w magicznym miejscu, jakim jest Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki "Dojo-Stara Wieś" - powiedział Paweł Janusz.

Reklama

Rewelacyjnie w kumite indywidualnym kobiet spisała się kończąca karierę sportową Marta Niewczas (Akademia Karate Tradycyjnego Rzeszów), która w pierwszym dniu mistrzostw wywalczyła szósty już w swojej 20-letniej karierze mistrzowski tytuł. W drugim dniu rywalizacji  Marta Niewczas dołożyła do swojej kolekcji jeszcze jeden srebrny medal, zdobywając wicemistrzowski tytuł w konkurencji ko-go kumite. Bardzo dobry występ odnotowała w fuku-go Justyna Marciniak (Lubelski Klub Karate Tradycyjnego). Zawodniczka po bardzo zaciętej rywalizacji sięgnęła po złoty medal, pokonując w drodze do sukcesu koleżankę klubową Małgorzatę Baranowską, która została wicemistrzynią świata.

Justyna Marciniak została także srebrną medalistką MŚ w kumite indywidualnym, ulegając jedynie Marcie Niewczas. Wicemistrzowski tytuł wywalczyły również w kata drużynowym Katarzyna Krzywańska (Łódzka Akademia Karate Tradycyjnego), Anna Stachurska (Klub Karate Pruszków) i Maria Depta (TS "Sokół" Aleksandrów Łódzki), przegrywając zaledwie jedną dziesiątą punktu z reprezentantkami Włoch. Katarzyna Krzywańska (Łódzka Akademia Karate Tradycyjnego) do srebrnych medali wywalczonych w en-bu wraz z Tomaszem Jończykiem (Łódzka Akademia Karate Tradycyjnego) i kata drużynowym, w drugim dniu rywalizacji dołożyła złoty medal w kata indywidualnym. - Cieszę się ze złota w kata indywidualnym, choć również w en-bu i kata drużynowym mało brakowało do tytułu mistrzowskiego - powiedziałaKatarzyna Krzywańska tuż po finałowej walce.

W kumite indywidualnym wicemistrzem świata został zaś Damian Stasiak (TS "Sokół Aleksandrów Łódzki), a Łukasz Wójcik (Kluczborski Klub Karate) wywalczył medal brązowy. Mistrzowski tytuł w konkurencji fuku-go zdobył Łukasz Radwański (Kluczborski Klub Karate), a wicemistrzem świata w tej konkurencji został Rafał Wajda ( AKT Niepołomice). W ko-go kumite Daniel Iwanek (Lubelski Klub Karate Tradycyjnego ) wywalczył medal srebrny, a Kasper Kawecki (TS "Sokół" Aleksandrów Łódzki) medal brązowy. Brązowym medalistą został też Witold Kwieciński (Łódzka Akademia Karate Tradycyjnego). Wicemistrzami świata w en-bu został również duet Jan Kłębek i Bartosz Skwarski (obaj Klub Karate Tradycyjnego "KOBU" Wrocław).

Olbrzymia radość towarzyszyła zawodnikom, którzy wywalczyli historyczny medal w kumite drużynowym. Dzieląc się swoją radością, powiedzieli: - Jestem szczęśliwy, że udało mi się wywalczyć tak długo oczekiwany złoty medal mistrzostw świata w kumite drużynowym, zwłaszcza że rywale byli bardzo wymagający. Medal ten dla mnie ma wyjątkową wartość, gdyż w drużynie, która zdobyła przed 20 laty pierwszy złoty medal, był mój trener i nauczyciel sensei Andrzej Maciejewski. Dzisiaj spełnił się sen o powtórzeniu tamtego osiągnięcia. Warto też dodać, iż sukcesom w hali Atlas Arena sprzyjała fantastyczna atmosfera, jaką zgotowali nam kibice - mówił tuż po zakończonej rywalizacji Daniel Iwanek (Lubelski Klub Karate Tradycyjnego).

Radości z sukcesu nie skrywał także Damian Stasiak (TS "Sokół" Aleksandrów Łódzki). Po walce powiedział, że medal zadedykował swojemu koledze klubowemu. Natomiast Łukasz Wójcik (Kluczborski Klub Karate) wyznał, iż: - Sukces nie przyszedł łatwo. Mieliśmy bowiem za rywali znakomicie przygotowane zespoły. Dla takiego sukcesu warto było poświęcić lata treningów i rywalizować w tak niepowtarzalnej atmosferze.

Tę niezwykłą atmosferę mistrzostw dostrzegli także przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (ITKF). - Mistrzostwa zorganizowane przez Polski Związek Karate Tradycyjnego zachwyciły wyjątkowym klimatem. Przyznając Polsce organizację tych najważniejszych zawodów, nie mieliśmy wątpliwości, że będą przygotowane perfekcyjnie. I nie zawiedliśmy się. Jestem bowiem pod wrażeniem przebiegu mistrzostw oraz publiczności, jaka zasiadła na trybunach Atlas Areny i doskonale, z dużym wyczuciem dopingowała karateków walczących o medale. Jest to także osobisty sukces senseia Włodzimierza Kwiecińskiego i jego współpracowników - podkreślał Richard Jorgensen, prezydent Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego.

Pod wrażeniem przebiegu mistrzostw był również Wladimir Jorga, prezydent Europejskiej Federacji Karate Tradycyjnego, który po zakończeniu zawodów powiedział: - Mistrzostwa w łódzkiej hali Atlas Arenie pokazały jakim wielkim świętem może być rywalizacja karateków. Warto też podkreślić profesjonalną organizację mistrzostw.

Ze wzruszeniem przyjął sukcesy polskich reprezentantów i bardzo dobre opinie przedstawicieli ITKF o przebiegu mistrzostw sensei Włodzimierz Kwieciński, prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. - Cieszę się, że nasz wysiłek został dostrzeżony i wysoko oceniony przez władze Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego. Stało się dobrze, że do poziomu organizacyjnego oraz wspaniałej publiczności dostosowali się nasi reprezentanci, którzy swoimi sukcesami  potwierdzili, że polscy karatecy należą do czołówki światowej. Dowiedli to wszyscy, którzy sięgnęli po medale. Jednak wyjątkowo cieszy zdobyty po 20 latach złoty medal w kumite drużynowym. Gdy nasi reprezentanci stanęli w 1992 roku w Montrealu na najwyższym podium, to było ogromne zaskoczenie dla nas i organizatorów. Dzisiaj zdobyty mistrzowski tytuł jest ukoronowaniem wykonania nieprawdopodobnej pracy oraz wysiłku na treningach. Był to godny finał z godnym rywalem, reprezentantami Brazylii, mistrzami świata z Kurytyby (Brazylia 2010 r.) - powiedział prezes PZKT Włodzimierz Kwieciński. 

W hali Atlas Arena 6 i 7 października br. rozegrano także II Pucharu Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym, w którym uczestniczyło ponad 650 zawodników z Polski i kilkudziesięciu państw europejskich. W tej rywalizacji również  reprezentanci naszego kraju  uplasowali się na czołowych miejscach. Ich sukcesy cieszą, bowiem dają gwarancję zachowania tradycji karate w Polsce.

Wyniki w kategorii seniorów

Kumite drużynowe

1. Polska (Łukasz Radwański - Kluczborski KK, Damian Stasiak - TS "Sokół" Aleksandrów Łódzki, Daniel Iwanek - Lubelski KKT, Łukasz Wójcik - Kluczborski KK)

2. Brazylia (Cleverson Santi, Vinicius Silva, Jayme Sandall, Ricardo Buzzi)

3. Ukraina (Oleksandr Reshetnyak, Roman Lukianets, Volodymyr Agranovych, Dmytro Malyk)

3. Rumunia (Oliwer Dobre, Calin Marincas, Cornel Musat, Florin Pricob)

Kumite indywidualne mężczyzn

1. Cornel Musat (Rumunia)

2. Damian Stasiak (Polska, TS "Sokół" Aleksandrów Łódzki)

3. Ricardo Buzzi (Brazylia)

3. Łukasz Wójcik (Polska, Kluczborski KK)

Kumite indywidualne kobiet

1. Marta Niewczas (Polska, AKT Rzeszów)

2. Justyna Marciniak (Polska, Lubelski KKT)

3. Cinzia Ceneri (Włochy)

3. Jamily Farias (Brazylia)

Ko-go kumite mężczyzn

1. Mattia Bacchilega (Włochy)

2. Daniel Iwanek (Polska, Lubelski KKT)

3. Kasper Kawecki (Polska, TS "Sokół" Aleksandrów Łódzki)

3. Todd Parker (Kanada)

Ko-go kumite kobiet

1. Cinzia Ceneri (Włochy)

2. Marta Niewczas (Polska, AKT Rzeszów)

3. Zera Nabiieva (Ukraina)

3. Marina Evans (Kanada)Fuku-go mężczyzn

1. Łukasz Radwański (Polska, Kluczborski KK)

2. Rafał Wajda (Polska, AKT Niepołomice)

3. Lee Wiseman (Wielka Brytania)

3. Jean Oliveira (Brazylia)

Fuku-go kobiet

1. Justyna Marciniak (Polska, Lubelski KKT)

2. Małgorzata Baranowska (Polska, Lubelski KKT)

3. Cinzia Ceneri (Włochy)

3. Walkyria Fernandes (Brazylia)

Kata drużynowe mężczyzn

1. Polska (Paweł Janusz, Michał Janusz, Rafał Wajda - AKT Niepołomice)

2. Włochy (Mirko Saffioti, Fabio Cattaneo, Alessandro Barone)

3. Rumunia (Adrian Cojocaru, Alin Marinean, Calin Marincas)

4. Ukraina (Roman Lukianets, Volodymyr Sidorov, Dymytro Malyk)

Kata drużynowe kobiet

1. Włochy (Sciaira Taha, Carlotta Prete, Martina Tommasi)

2. Polska (Katarzyna Krzywańska - Łódzka AKT, Anna Stachurska - KK Pruszków, Maria Depta - TS "Sokół" Aleksandrów Łódzki)

3. Brazylia (Wildilayne Amarante, Lauriany Silva, Nayara Amorim)

4. Ukraina (Mariya Baryshnykova, Vira Kucherenka, Olena Lunova)

Kata indywidualne mężczyzn

1. Paweł Janusz (Polska, AKT Niepołomice)

2. Mirko Saffioti (Włochy)

3. Witold Kwieciński (Polska, Łódzka AKT)

3. Fabio Cattaneo (Włochy)

Kata indywidualne kobiet

1. Katarzyna Krzywańska (Polska, Łódzka AKT)

2. Małgorzata Baranowska (Polska, Lubelski KKT)

3. Vira Kucherenko (Ukraina)

4. Adairca Castanhetti (Brazylia)

En-bu kobieta/mężczyzna

1. Włochy (Fabio Cuscona, Marina Gaffarelli)

2. Polska (Katarzyna Krzywańska, Tomasz Jończyk - Łódzka AKT)

3. Ukraina (Mariya Baryshnykova, Oleksandr Reshetnyak)

4. Brazylia (Marina Rey, Arlen Santos Silva)

En-bu mężczyzna/mężczyzna

1. Rumunia (Adrian Cojocaru, Calin Marincas)

2. Polska (Jan Kłębek, Bartosz Skwarski - KKT "KOBU" Wrocław)

3. Włochy (Alessandro Baron, Fabio Cuscona)

4. Brazylia (Rodrigo Souza, Wender Do Amara)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje