Euro 2020. Thriller w Monachium! Niemcy krok od katastrofy

W Monachium Niemcy zremisowały z Węgrami 2-2 na zamknięcie rozgrywek w grupie F. Prowadzenie gości utrzymywało się aż do 84. minuty, co oznaczało, że podopieczni Joachima Loewa żegnają się z turniejem. Ostatecznie do sensacji nie doszło, ale "Madziarzy - którzy nie zdołali awansować do 1/8 finału - zasłużyli na miano bohaterów pierwszej fazy zmagań.

3. kolejka Euro 2020
2021-06-23 21:00 | Stadion: Allianz Arena | Widzów: 12413 | Arbiter: Sergey Karasev
A. Schäfer 68'

Po tym, co Niemcy pokazali w meczu z Portugalią (4-2), byli zdecydowanym faworytem w starciu z reprezentacją Węgier, skazywaną w "grupie śmierci" na pożarcie. Niektórzy widzieli "Die Mannschaft" w gronie głównych kandydatów do tytułu mistrzowskiego.

Zobacz nasz codzienny program o Euro - Sprawdź!

Tymczasem przebieg spotkania w Monachium zaszokował piłkarską Europę! Węgrzy dwukrotnie obejmowali prowadzenie i wydawało się, że zdołają dowieźć prowadzenie do końcowego gwizdka.

Na otwarcie wyniku potrzebowali niespełna kwadransa. W 11. minucie idealnie do podania Rolanda Sallaia wystartował Adam Szalai i strzałem głową skierował piłkę w dolny róg bramki strzeżonej przez Manuela Neuera.

Nie możesz oglądać meczu? - Posłuchaj na żywo naszej relacji!

Gospodarze mogli odpowiedzieć z podwójną siłą po dziesięciu kolejnych minutach, ale szczęście było po stronie "Madziarów". Najpierw uratowała ich poprzeczka po strzale głową Matsa Hummelsa, a chwilę potem z bliskiej odległości Matthias Ginter uderzył wprost w dobrze ustawionego Petera Gulacsiego.

Leon Goretzka ratuje reprezentację Niemiec

Po zmianie stron niemiecka drużyna ruszyła z impetem do odrabiania strat, choć... mogła zostać skarcona, gdy z rzutu wolnego Sallai trafił w słupek.

Największe zagrożenie pod bramką Węgrów stwarzał Kai Havertz. W 52. minucie jego strzał sprzed pola karnego Gulacsi jeszcze obronił, ale kwadrans później popełnił fatalny błąd, mijając się z piłką po dośrodkowaniu. Główkował w tej sytuacji Hummels, a futbolówkę z dwóch metrów do pustej bramki - również głową - skierował właśnie Havertz.

Odpowiedź Węgrów? Momentalna i bezwzględna! W kolejnej akcji Szalai zagrał w tempo do Andrasa Schaefera, a ten puścił w piłkę w kozioł, by po chwili uderzyć ją głową obok wybiegającego z bramki Neuera.

Zapachniało sensacją! W rozgrywanym równolegle meczu Portugalia - Francja utrzymywał się remis 2-2. Taki wynik oznaczał, że Niemcy są poza finałami Euro 2020.

W 84. minucie bramkę na wagę pozostania w turnieju zdobył jednak wprowadzony z ławki Leon Goretzka. Po jego płaskim strzale z pola karnego Gulacsi zdołał jeszcze podbić piłkę czubkiem buta, ale po chwili musiał ją wciągnąć z siatki.

Niemcy - Węgry 2-2 (0-1)

Bramki: 0-1 Szalai (11.), 1-1 Havertz (66.), 1-2 Schaefer (68.), 2-2 Goretzka (84.)

Endre Botka29′
82′ Matthias Ginter
Attila Szalai
Antonio Ruediger
Vilmos Tamás Orban
82′ Robin Gosens
Loïc Négo
Mats Hummels
László Kleinheisler89′
Toni Kroos
Ádám Nagy
 66′ 68′ Kai Havertz
András Schäfer  68′
61′ Leroy Sané
Attila Fiola66′ 88′
30′ 58′ Ilkay Guendogan
Ádám Szalai  11′ 64′ 82′
68′ Serge Gnabry
Ádám Lang
58′  84′ Leon Goretzka