Reklama

Reklama

Tabela gr. E "Polskiej" :
  • 1. Słowacja (3 pkt.)
  • 2. Hiszpania (1 pkt.)
  • 3. Szwecja (1 pkt.)
  • 4. Polska (0 pkt.)

​Euro 2020. Szkocja idzie w ślady Węgier, jej piłkarze nie będą klękać

Szkocja poinformowała, że nie będzie klękać przed meczami Euro 2020 w ramach akcji "Black Lives Matter". W oficjalnym oświadczeniu szkockiego związku piłkarskiego można przeczytać, że wspierają oni walkę z nierównościami rasowymi w inny sposób.

Ruch społeczny "Black Lives Matter" wywarł spory wpływ na świat sportu. Przedstawiciele wielu dyscyplin, w tym piłki nożnej, zaczęli tuż przed rozpoczęciem zmagań klękać na jedno kolano, zwracając uwagę na problem rasizmu.

Niektórzy sportowcy od początku nie widzieli w tym rozwiązania istniejącego problemu. Na kilka dni przed Euro oficjalnie z udziału w tej akcji zrezygnowały Chorwacja i Węgry. W meczu towarzyskim z Irlandią węgierscy kibice wygwizdali klęczących Irlandczyków. Głos w tej sprawie zabrał nawet premier Viktor Orban:

Zobacz nasz codzienny program o Euro -

Reklama

Viktor Orban wyjaśnił, dlaczego Węgrzy niechętnie patrzą na gest klęczenia

- Na stadionach nie ma miejsca na klęczenie. Węgrzy klęczą tylko w trzech sytuacjach: przed Bogiem, ojczyzną i prosząc o rękę ukochanej. Ten gest jest wymyślony przez kraje, które brały udział w niewolnictwie, my nigdy w tym nie uczestniczyliśmy. Poza tym nie prowokuje się gospodarza, kiedy jest się w gościach - powiedział szef węgierskiego rządu.

Szkoci zamierzając przed spotkaniami w ramach rywalizacji w grupie D stać blisko obok siebie, to ma być gest zastępczy za klęczenie. W ramach rozgrywek grupowych zmierzą się z Anglią, Chorwacją oraz Czechami.

Nie możesz oglądać meczu? - Posłuchaj na żywo naszej relacji!

MR

Dowiedz się więcej na temat: Euro 2020 | Euro 2021 | Black Lives Matter

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje