Reklama

Reklama

Euro 2020. Fenomenalna postawa Włochów to dla nich ostrzeżenie

Ostatni raz Włochy wyszły z grupy Mistrzostw Europy bez straty gola w 1980 roku. I tytułu nie zdobyli. W ogóle nigdy w dziejach nie zdarzyło się, aby Włosi wywalczyli tytuł, gdy tak dobrze poszło im w grupie. Zazwyczaj nabierali rozpędu w trakcie mistrzostw, a nie od razu na ich początku.

Włoscy dziennikarze i kibice są zachwyceni tym, co pokazuje zespół Roberto Manciniego. Z impetem wygrał grupę po trzech wygranych bez straty gola - 3-0 z Turcją, 3-0 ze Szwajcarią i 1-0 z Walią już mocno przewietrzonym składem. Wyrównała rekord legendarnej przedwojennej drużyny Vincenzo Pozzo, która dwa razy sięgała po tytuł mistrza świata. To są wyniki, które sprawiają, że o Włochach mówi się jako o jednym z najpoważniejszych kandydatów do wygrania Mistrzostw Europy, czego nie udało im się zrobić od 1968 roku. Wtedy wywalczyli swój jedyny tytuł. Włosi są czterokrotnymi mistrzami świata (1934, 1938, 1982, 2006), ale na Euro szło im z reguły opornie.

Trzeba jednak pamiętać, że te wyniki grupowe włoskiej drużyny mogą okazać się zwodnicze. O ile istnieje coś takiego jak "drużyna turniejowa", czyli taka, która przed odniesieniem sukcesu dość wolno się rozpędza i początki mistrzostw ma słabsze niż ich koniec, to Włochy niemal zawsze taką były. Bywało się, że Włochy nie zdołały się rozpędzić i odpadały w fazie grupowej - niewiele innych potęg światowej piłki miało tak wiele podobnych przypadków. Weźmy mundiale, na których włoska ekipa utknęła w grupie chociażby w 1950, 1954, 1962, 1966, 1974 (zresztą za sprawą Polski) czy w niedawnych turniejach 2010 i 2014 roku. Na Euro w 1996 i 2004 roku także nie wychodziła z grupy.

Reklama

Nigdy w dziejach Włochy nie wywalczyły żadnego trofeum w sytuacji, gdy udało im się wygrać wszystkie mecze grupowe. Ostatni raz taki przypadek miał miejsce na Euro 2002, gdy Włosi pokonali 2-1 Turcję, 2-0 Belgię i 2-1 Szwecję, doszli do finału, ale przegrali go po dramatycznym meczu z Francją. Na organizowanym w swoim kraju mundialu 1990 także pokonali w grupie wszystkich: 1-0 Austrię, 1-0 Stany Zjednoczone i 2-0 Czechosłowację, ale tu także nie zwiastowało to zwycięstwa w całym turnieju. Włosi polegli wtedy w półfinale.

Włochy bez straty gola na Euro? Brak tytułu

Na Euro przypadek, by w grupie nie stracili gola miał po raz ostatni miejsce w 1980 roku, gdy turniej odbywał się we Włoszech. Włoska drużyna wtedy goli nie straciła, ale też niewiele strzelała. Pokonała 1-0 Anglię, ale z Belgią i Hiszpanią jedynie zremisowała bezbramkowo. Sukcesu w postaci tytułu mistrza Europy także nie było.

Słowem, znakomita postawa w grupie akurat w wypadku Włoch nie świadczy o tym, że wygrają turniej. Wręcz przeciwnie, na długim dystansie mistrzostw tak dobry początek oznacza tylko kłopoty później. Jak będzie tym razem, wkrótce się przekonamy. Włosi awansowali z pierwszego miejsca i 26 czerwca zagrają z drugim zespołem grupy C, zatem Ukrainą albo Austrią. Już nie u siebie w Rzymie, ale w Londynie.

Dowiedz się więcej na temat: reprezentacja Włoch | Euro 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje