Reklama

Reklama

Euro 2020. Eriksenowi pomogła technologia i pogoda

Christian Eriksen miał więcej szczęścia od węgierskiego gracza Benfiki Lizbona Miklosa Fehera, który w styczniu 2004 zmarł wskutek ataku serca na boisku, gdyż - jak uważają portugalscy komentatorzy - duńskiemu piłkarzowi pomogła technologia medyczna oraz... pogoda.

Były napastnik Benfiki i reprezentacji Portugalii Nuno Gomes wspominał, że podczas spotkania, w czasie którego, zmarł Feher padał deszcz, co uniemożliwiło użycie na boisku urządzeń pomagających w akcji reanimacyjnej.

Feher, występujący w feralnym meczu w pożyczonych od Nuno Gomesa ochraniaczach, zmarł w ostatnich minutach spotkania na stadionie w Guimaraes 25 stycznia 2004 r. W akcie zgonu jako przyczynę śmierci podano arytmię serca.

Nowy program o Euro - codziennie na żywo o 12:00 - Sprawdź!

Reklama

Zarówno Nuno Gomes, jak i inni byli piłkarze komentujący mecze tegorocznego Euro, wskazują, że kluczowe dla uratowania Eriksena, który w sobotę doznał w meczu z Finlandią ataku serca, było szybkie podjęcie akcji ratowniczej przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu.

Były obrońca portugalskiej reprezentacji Jorge Andrade wskazał, że to właśnie nowoczesna technologia, którą można było zastosować podczas akcji reanimacyjnej, była kluczowa podczas sobotniego meczu w Kopenhadze.

Euro 2020. Gomes: Eriksenowi pomogła także pogoda

Uczestnik Euro 2004 zauważył, że atak serca Eriksena może być przejawem zbyt dużego obciążenia piłkarzy po przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi i próbą "nadrabiania zaległości po przestojach spowodowanych COVID-19".

Andrade zauważył, że szalone tempo, by nadrobić zaległości w sportowym kalendarzu, może przekładać się na większe zmęczenie zawodników występujących w ME, z których większość miała bardzo intensywną wiosnę. Wskazał też na znak zapytania dotyczący reakcji organizmu wyczynowych piłkarzy na szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Nie możesz oglądać meczu? - Posłuchaj na żywo naszej relacji!

- Wciąż na temat ich wpływu na zachowanie się organizmu wyczynowych zawodników wiemy niewiele - podsumował wicemistrz Europy z 2004 roku.

Z Lizbony - Marcin Zatyka

Dowiedz się więcej na temat: reprezentacja Belgii | Christian Eriksen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje