Reklama

Reklama

Dania wyspecjalizowana w mistrzostwach Europy. Niezwykły dorobek

Po pokonaniu Czechów piłkarze Danii po raz czwarty w dziejach awansowali do półfinału mistrzostw Europy. Krajem o porównywalnie niewielkich rozmiarach, który ma taką skuteczność, są jedynie... Czechy.

Można śmiało powiedzieć, że Dania to jedni z najlepszych i najskuteczniejszych specjalistów od mistrzostw Europy. Zespół duński kojarzy się nam przede wszystkim z niezwykłym turniejem w 1992 roku, gdy w ostatniej chwili zastąpił Jugosławię i wygrał mistrzostwa. To rzeczywiście największy sukces dziejach duńskiego futbolu i jedna z największych niespodzianek w historii dużych imprez piłkarskich, ale Dania ma na koncie nie tylko ten sukces.

Euro 2020 dla Danii

Pierwszy Duńczycy odnieśli już w 1964 roku, a zatem wiele lat przed Polakami i ich osiągnięciami na turniejach międzynarodowych. Wtedy to Duńczycy awansowali do karłowatych, bo złożonych tylko z czterech ekip finałów Euro w Hiszpanii. Trzeba jednak pamiętać, że w eliminacjach rozgrywanych w formie play-off niebywale dopisało im szczęście - losowali kolejno Maltę, Albanię i Luksemburg, każdą z tych ekip wyraźnie wygrali. W samych finałach przegrali już półfinał z ZSRR oraz rozgrywany wtedy mecz o trzecie miejsce z Węgrami, ale dopiero po dogrywce 1-3. Zajęli czwarte.

W Danii wspaniale wspomina się Euro 1984, gdzie duńska drużyna pobiła Jugosławię aż 5-0, wykorzystała kłopoty Belgów i doszła do półfinału, który dopiero przegrała rzutami karnymi ze swoim wieloletnim katem, Hiszpanią.

Teraz do tych dwóch półfinałów i złota w 1992 roku Duńczycy dorzucili wspaniałą postawę na Euro 2020, na którym są już w czołowej czwórce. To może przesunąć Danię do grona najlepszych europejskich drużyn wszech czasów, za Niemców, Hiszpanów, Francuzów, Związek Radziecki, Włochów i tam, gdzie znajduje się też... Czechosłowacja i jej następcy, Czesi - pokonani właśnie 2-1 w ćwierćfinale.

Dania to specjalistka od Euro, bowiem na mistrzostwach świata nigdy nie udało jej się dojść do półfinału.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy