Reklama

Reklama

Wyścig Solidarności. Norman Vahtra najszybszy w Radomiu

Drugie etapowe zwycięstwo odniósł w czwartek w Radomiu Norman Vahtra (Cycling Tartu) w kolarskim Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. 22-letni Estończyk zachował koszulkę lidera. Za nim finiszowali Sylwester Janiszewski (Voster ATS) i Patryk Stosz (CCC Development).

Dzień wcześniej Vahtra zwyciężył na drugim etapie ze Zgierza do Kutna.

W czwartek kolarze pokonali 170 km z Kielc do Radomia i po drodze zaliczyli pierwsze poważne wzniesienia oraz premie górskie. Od startu peleton był bardzo aktywy. Szybko oderwała się od niego trzyosobowa grupa - Adam Stachowiak (Voster ATS), Kamil Małecki (CCC Development) i Adrian Honkisz (reprezentacja Polski). Później przez ponad 100 km z przewagą dwóch minut przed peletonem jechali zaś Adam Noceń (reprezentacja Polski), Jayde Julius z RPA (Protouch South Africa) i Adam Kuś (Hurom BDC), ale zostali dogonieni 25 km przed metą.

Reklama

Na finiszu na rundach w Radomiu znów najmocniejszy okazał się mierzący blisko 190 cm Vahtra, który wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora Janiszewskiego i Stosza.

"Ten finisz mi pasował, bo ostatnia prosta była pod górę, a później z górki. Etap nie był dla mnie trudny, bo w peletonie wspierali nas kolarze z grupy Metec. Mam nadzieję, że góry nie urosną zbyt wysokie przez noc i jutro obronię żółtą koszulkę" - ocenił Estończyk.

Drugi w Radomiu Janiszewski przyznał, że na finiszu trudno było prześcignąć lidera, który jest typowym sprinterem. "Widać, że jest bardzo silny. Ale na dwóch ostatnich etapach będziemy chcieli go delikatnie "przydusić" na podjazdach" - zapowiedział 31-letni kolarz. Dodał, że zamierza walczyć o powtórzenie sukcesu sprzed roku. 

Janiszewski w klasyfikacji generalnej zajmuje czwarte miejsce z 23 sekundami straty do Vahtry. Drugi jest Stosz, który do lidera traci 8 s.

Wicemistrz olimpijski Marek Leśniewski powiedział, że nadal liczy na końcowy triumf Polaka.

"Estończyka wyraźnie uskrzydliło zwycięstwo w środę. Jutro też będzie faworytem, ale wszystko rozstrzygnie się na ostatnim etapie, gdzie będą największe góry. Mam nadzieję, że nasi chłopcy zmęczą go na podjazdach. Patryk i Sylwek mają duże szanse wygrać ten wyścig" - podsumował wielokrotny mistrz kraju oraz wicemistrz olimpijski z Seulu w drużynie szosowej.

W piątek kolarzy czeka etap ze Skarżyska-Kamiennej do Stalowej Woli (178 km). 30. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków zakończy się w sobotę w Krośnie. Uczestniczy w nim 110 kolarzy z 19 polskich i zagranicznych grup.

Wyniki:

Trzeci etap, Kielce - Radom (170,7 km):

1. Norman Vahtra (Estonia/Cycling Tartu)            4:04.37

2. Sylwester Janiszewski (Voster ATS)          

3. Patryk Stosz (CCC Development)

4. Arvid de Kleijn (Holandia/Metec-THK)            

5. Paweł Franczak (Voster ATS)

6. Uladzimir Harakhawik (reprezentacja Białorusi) wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna:

1. Norman Vahtra (Estonia/Cycling Tartu)    12:34.41     

2. Patryk Stosz (CCC Development) strata    strata 8 s

3. Jason van Dalen (Holandia/Metec-THK)           20   

4. Sylwester Janiszewski (Voster ATS)             23

5. Tomas Kalojiros (Czechy/Sparta Praga)          29

6. Paul Taebling (Niemcy/Team Brandenburg)        29

Autor: Bartłomiej Pawlak

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama