Reklama

Reklama

Superliga tenisa stołowego. Dekorglass Działdowo mistrzem Polski

Tenisiści stołowi Dekorglassu Działdowo po raz pierwszy zostali mistrzami Polski. W rozegranym w niedzielę w Gdańsku finale superligi zawodnicy grającego trenera Jiriego Vrablika pokonali Dartom Bogorię Grodzisk Mazowiecki 3-1.

W finale zmierzyły się dwa najlepsze zespoły sezonu zasadniczego. To spotkania miało się pierwotnie odbyć w hali Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby w Gdańsku w piątek 7 maja, ale ze względu na zakażenie koronawirusem lidera ekipy z Grodziska Mazowieckiego Panagiotisa Gionisa, zostało przesunięte o ponad dwa tygodnie.

W sezonie zasadniczym Dartom Bogoria, która siedem razy wygrywała ligowe rozgrywki, dwukrotnie pokonała Dekorglass - 3:1 u siebie i 3:2 na wyjeździe, ale w najważniejszej konfrontacji lepsi okazali się rywale. Ekipa prowadzona przez grającego trenera Jiriego Vrablika zwyciężyła 3:1 i po raz pierwszy w historii stanęła na najwyższym stopniu podium.

Reklama

Był to trzeci finał Dekorglassu - w 2016 roku (od tego roku o mistrzostwie superligi decyduje jedno spotkanie na neutralnym terenie) w podwarszawskiej Lesznowoli ta drużyna uległa 1:3 Olimpii-Unii Grudziądz, natomiast trzy lata później przegrała w Gdańsku 0:3 z Dartomem Bogorią.

W obu meczach wystąpił Vrablik, który za trzecim podejściem wywalczył upragniony tytuł. Wiadomo, że po tym sukcesie 38-letni Czech odejdzie z zespołu, a zastąpi go lider AZS AWFiS Balty Gdańsk Patryk Chojnowski, który wraca do Działdowa po czterech latach.

W finale Vrablik pokonał zaledwie 14-letniego Miłosza Redzimskiego 3:2, ale bohaterem w teamie złotych medalistów był Jakub Dyjas, który wygrał oba singlowe pojedynki. W inauguracyjnym meczu odprawił 3:1 Czecha Pavla Sirucka, a w czwartej potyczce zwyciężył 2:1 Gionisa i przypieczętował triumf swojej drużyny.

Niewiele jednak brakowało, aby o mistrzowskim tytule zadecydowała gra deblowa. W ostatnim trzecim secie 41-letni Grek prowadził bowiem 8:4, ale młodszy o 15 lat Polak odrobił straty i ostatecznie rozstrzygnął tę partię na swoją korzyść 11:9.

Jedyny punkt dla wicemistrzów zdobył Gionis, który pokonał 3:2 Chorwata Andreja Gacinę. Finałowe spotkanie trwało trzy godziny.

Brązowe medale, bez konieczności rozgrywania dodatkowego meczu, przypadły zespołom, które odpadły w półfinale - AZS AWFiS Balcie i ubiegłorocznemu mistrzowi Sokołowi SA Jarosław. Do pierwszej ligi spadł ZKS Palmiarnia Zielona Góra.

Wynik meczu finałowego:

Dekorglass Działdowo - Dartom Bogoria Grodzisk Maz. 3:1

Jakub Dyjas - Pavel Sirucek 3:1 (8:11, 11:8, 16:14, 11:8)

Andrej Gacina - Panagiotis Gionis 2:3 (11:9, 6:11, 5:11, 11:3, 5:11)

Jiri Vrablik - Miłosz Redzimski 3:2 (13:11, 6:11, 11:2, 9:11, 11:7) 

Dyjas - Gionis 2:1 (8:11, 11:6, 11:9)

Autor: Marcin Domański

md/ cegl/

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL