Liga holenderska - 5. kolejka Eredivisie: Ajax Amsterdam - SC Heerenveen 5-1 (3-0)

W spotkaniu 5. kolejki holenderskiej Eredivisie, które rozegrane zostało 18 października, zespół AFC Ajax wysoko wygrał z Heerenveenem 5-1 (3-0). Starcie odbyło się na Johan Cruijff Arena w Amsterdamie.

H. Veerman 66'

Występujące tu zespoły w historii bezpośrednich pojedynków spotkały się ze sobą 58 razy. Jedenastka AFC Ajax wygrała aż 38 razy, zremisowała 10, a przegrała tylko 10.

Na pierwszą bramkę meczu nie trzeba było długo czekać. Fani jeszcze dobrze nie rozsiedli się na trybunach, a już padła pierwsza bramka w tym spotkaniu. W czwartej minucie na listę strzelców wpisał się Dušan Tadić. Asystę zanotował Mohammed Kudus.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy AFC Ajax w 28. minucie spotkania, gdy Dušan Tadić strzelił z rzutu karnego drugiego gola.

Pod koniec pierwszej połowy rozwiązał się worek z bramkami. Widzowie mieli powody do zadowolenia. Na 10 minut przed zakończeniem pierwszej połowy wynik na 3-0 podwyższył Mohammed Kudus. Przy strzeleniu gola asystę zaliczył Ryan Gravenberch.

Do końca pierwszej połowy żadnej z drużyn nie udało się zmienić wyniku meczu.

Na drugą połowę zespół Heerenveenu wyszedł w zmienionym składzie, za Olivera Meiera wszedł Erik Nygren. W 61. minucie Noussair Mazraoui został zmieniony przez Seana Klaibera.

W tej samej minucie trener AFC Ajax postanowił wpuścić trochę wiecej świeżości w linię napadu i w 61. minucie zastąpił zmęczonego Dušana Tadicia. Na boisko wszedł Antony, który miał za zadanie częściej niepokoić obrońców drużyny przeciwnej.

Trzeba było trochę poczekać, aby Henk Veerman wywołał eksplozję radości wśród kibiców Heerenveenu, zdobywając bramkę w 66. minucie meczu. Asystę przy golu zaliczył Mitchell van Bergen.

W 71. minucie sędzia przyznał kartkę Rodneyowi Kongolowi z drużyny gości.

Szczęście uśmiechnęło się do zawodników AFC Ajax w 72. minucie spotkania, gdy Davy Klaassen zdobył z karnego czwartą bramkę. W 73. minucie arbiter ukarał żółtą kartką Jana van Heckego z Heerenveenu, a w 84. minucie Lisandra Martíneza z drużyny przeciwnej.

W ostatnich minutach spotkania na boisku kibice domagali się kolejnych bramek. Na trzy minuty przed zakończeniem pojedynku wynik ustalił Antony. Bramka padła po podaniu Mohammeda Kudusa.

Do końca starcia wynik nie uległ zmianie. Pojedynek zakończył się rezultatem 5-1.

Erwin Mulder
61′ Noussair Mazraoui
Sherel Floranus
Perr Schuurs
Ibrahim Dresevic
82′ Daley Blind
Paweł Bochniewicz
Nicolas Tagliafico
Lucas Woudenberg
 72′ (k.) Davy Klaassen
Jan Paul van Hecke73′
80′ David Neres Campos
Rodney Nkele Kongolo71′ 81′
 4′, 28′ (k.) 61′ Dušan Tadić
Mitchell van Bergen
Ryan Jiro Gravenberch
Oliver Batista Meier46′
 35′ Mohammed Kudus
Joey Veerman
82′ Lassina Chamste Soudine Franck Traoré
Joaquín Fernández Pertusso
61′ Sean Klaiber
Sieben Dewaele81′
82′ 84′ Lisandro Martínez
Rami Hajal
Jurgen Ekkelenkamp
Couhaib Driouech
61′  87′ Antony Matheus dos Santos
Ulysses Llanez Jr.
82′ Dirk Jan Klaas Huntelaar
Erik Benjamin Nygren46′
80′ Quincy Anton Promes

Jedenastka AFC Ajax była w posiadaniu piłki przez 69 procent czasu gry, przełożyło się to na okazałe zwycięstwo w tym meczu.

Sędzia pokazał jedną żółtą kartkę piłkarzom gospodarzy, a zawodnikom Heerenveenu przyznał dwie.

Zespół AFC Ajax w drugiej połowie wymienił pięciu graczy. Natomiast jedenastka gości w drugiej połowie wymieniła dwóch graczy.