Reklama

Reklama

Żużlowa GP: Praga szczęśliwa dla Polaków

Tomasz Gollob dwukrotnie zwyciężał, a Jarosław Hampel pięć razy stawał na podium, w zawodach żużlowej Grand Prix Czech w Pradze. To dobry prognostyk przed sobotnimi zawodami, które odbędą się na stadionie Marketa, gdzie dominują polscy kibice.

Gollob, który z dorobkiem 40 punktów prowadzi w klasyfikacji generalnej, w sobotę będzie miał okazję na powiększenie dwupunktowej przewagi nad Jarosławem Hampelem i Rosjaninem Emilem Sajfutdinowem. Były mistrz świata pięciokrotnie stawał w Pradze na podium, w tym dwa razy na jego najwyższym stopniu.

Tor w stolicy Czech szczęśliwy jest również dla Hampela, który jednak nigdy nie wygrał tego turnieju. Na sześć startów zawsze kwalifikował się do finału i tylko raz znalazł się poza podium (w 2006 r.).

"To dla mnie szczęśliwe miejsce i chcę wykorzystać swoją szansę na zwycięstwo. Oczywiście będę się starał dobrze zaprezentować w Pradze" - powiedział Hampel na oficjalnej stronie organizatora zawodów speedwaygp.com.

Reklama

W Pradze wystartuje także trzeci z "Biało-czerwonych" - Krzysztof Kasprzak. Zawodnik Stali Gorzów dwa tygodnie temu zaliczył słaby start w Goeteborgu, gdzie z dorobkiem siedmiu punktów został sklasyfikowany na 11. miejscu. W klasyfikacji z 13 "oczkami" zajmuje odległą, 14. lokatę.

Przed rokiem na stadionie Marketa triumfował Nicki Pedersen. Duńczyk w Goeteborgu doznał jednak złamania ręki i nie wiadomo było, czy w sobotę wystartuje. Mimo odczuwanego bólu, trzykrotny mistrz świata zdecydował się na występ w Pradze. Zastosować ma specjalną opaskę, która będzie chroniła i usztywniała rękę.

"Cały czas odczuwam ból, ale leczenie idzie w dobrym kierunku. Przez tydzień miałem rękę w gipsie i to normalne, że palce mi zesztywniały. Ćwiczyłem jednak specjalną piłeczką i przyzwyczajałem się do bólu" - przyznał Pedersen w rozmowie z oficjalnym serwisem GP.

Z "dziką kartą" pojedzie reprezentant gospodarzy Josef Franc. Natomiast Ales Dryml zastąpi kontuzjowanego Darcy'ego Warda, który w Goeteborgu doznał złamania łopatki.

Klasyfikacja generalna MŚ:

 1. Tomasz Gollob (Polska)          40 pkt

 2. Emil Sajfutdinow (Rosja)        38

 3. Jarosław Hampel (Polska)        38

 4. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 35

 5. Nicki Pedersen (Dania)          34

 6. Chris Holder (Australia)        33

 7. Matej Zagar (Słowenia)          28

 8. Greg Hancock (USA)              27

 9. Niels-Kristian Iversen (Dania)  26

10. Darcy Ward (Australia)          25

11. Andreas Jonsson Szwecja)        18

12. Antonio Lindbaeck (Szwecja)     17

13. Fredrik Lindgren (Szwecja)      17

14. Krzysztof Kasprzak (Polska)     13

15. Martin Vaculik (Słowacja)       12

16. Krysztof Buczkowski (Polska)     6

17. Linus Sundstrom (Szwecja)        6

18. Jason Bunyan (Wielka Brytania)   1

Kolejne turnieje GP:

 1 czerwca - Cardiff (Wielka Brytania)

15 czerwca - Gorzów Wielkopolski (Polska)

29 czerwca - Kopenhaga (Dania)

 3 sierpnia - Terenzano (Włochy)

17 sierpnia - Daugavpils (Łotwa)

 7 września - Krsko (Słowenia)

21 września - Sztokholm (Szwecja)

 5 październik - Toruń (Polska)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama