Andy Murray finalistą Australian Open

Andy Murray po raz czwarty zagra w finale wielkoszlemowego Australian Open. Rozstawiony z numerem szóstym Brytyjczyk pokonał w czwartkowym półfinale grającego z "siódemką" Czecha Tomasza Berdycha 6:7 (6-8), 6:0, 6:3, 7:5.

Murray w finale w Melbourne występował już w latach 2010-11 i 2013. W pierwszym przypadku przegrał ze Szwajcarem Rogerem Federerem, a w dwóch kolejnych z Serbem Novakiem Djokvoviciem.

Rozstawiony z numerem pierwszym Djoković może być rywalem Szkota również w tegorocznym finale, najpierw jednak musi wygrać z broniącym trofeum Szwajcarem Stanem Wawrinką (turniejowa "czwórka"). Ich półfinał odbędzie się w piątek.

Pierwszy set czwartkowego meczu mógł rozstrzygnąć się wcześniej niż w tie-breaku. W ósmym gemie Berdych przełamał serwis rywala, obejmując prowadzenie 5:3.

Murray jednak się nie poddał i w następnym gemie odrobił stratę.

Potem obaj wygrywali swoje podania, a w tie-breaku lepszy okazał się Czech, wygrywając go 8-6.

W drugim secie nastąpiła dziwna zapaść w grze Berdycha. Przegrał partię do zera, trzy razy dając się przełamać rywalowi. Czech był w stanie zanotować tylko jedno kończące uderzenie, a popełnił 12 niewymuszonych błędów.

Przed trzecią partią Berdych na chwilę opuścił kort, korzystając z przerwy toaletowej. Pomogło na tyle, że początkowo obaj tenisiści wygrywali własne serwisy.

Do pierwszego i jedynego przełamania doszło w szóstym gemie. Murray zwyciężył w nim na przewagi, a potem utrzymywanie podania wystarczyło mu na wygranie seta.

W szóstym gemie czwartej partii Berdych miał szansę, aby odebrać serwis przeciwnikowi, ale nie wykorzystał dwóch break-pointów. Szkot szczególnie przy pierwszym wytrzymał długą wymianę, potrafiąc na koniec zagrać tak kąśliwie pod nogi rywala, że ten nie zdołał przebić.

Niewykorzystana okazja zemściła się w 11. gemie, w którym Murray przełamał podanie Berdycha, a zwycięstwo przypieczętował wygrywając swój serwis do zera, kończąc spotkanie asem po trzech godzinach i 26 minutach.

Półfinał gry pojedynczej mężczyzn:

Andy Murray (Wielka Brytania, 6.) - Tomasz Berdych (Czechy, 7.) 6:7 (6-8), 6:0, 6:3, 7:5