MŚ piłkarek ręcznych: Polska - Norwegia 18-23

Polki przegrały z Norweżkami 18-23 w serbskim Zrenjaninie ostatni mecz grupy C mistrzostw świata piłkarek ręcznych. "Biało-czerwone", które już wcześniej zapewniły sobie awans do 1/8 finału, zajęły 3. miejsce w grupie. O ćwierćfinał będą walczyć w niedzielę z Rumunkami.

Kliknij, aby zobaczyć zapis relacji NA ŻYWO z meczu Polska - Norwegia

Tutaj znajdziesz zapis relacji NA ŻYWO w wersji mobilnej

Przed spotkaniem z mistrzyniami świata i triumfatorkami igrzysk w Londynie, Polki miały szansę nawet na zajęcie pierwszego miejsca w grupie, ale musiałby wysoko wygrać (różnicą 11 goli, a zwycięstwo co najmniej pięcioma bramkami przesunęłoby Polki na drugie miejsce).

W pierwszej połowie grały jak równy z równym ze zdecydowanymi faworytkami. W 12. minucie Norweżki wyszły na dwubramkowe prowadzenie, ale po golach Iwony Niedźwiedź i Patrycji Kulwińskiej był remis 5-5.

Gdy sędzia odesłał Monikę Stachowską na dwuminutową karę, Polki musiały radzić sobie w osłabieniu liczebnym, lecz ten dwuminutowy okres zremisowały 1-1.

Rywalki odskoczyły na trzybramkowy dystans dopiero w końcówce pierwszej części. Uszczelniły obronę i zmusiły nasze reprezentantki do rzutów z nieprzygotowanych pozycji. W efekcie Katrine Lunde miała ułatwione zadanie, ale trzeba przyznać, że broniła znakomicie.

Bohaterką w zespole Norweżek była jednak Linn Jorum Sulland. Zasypywała naszą bramkę kapitalnymi rzutami z drugiej linii. To jej pięć goli miało ogromny wpływ na to, że najlepsza drużyna ostatnich lat schodziła na przerwę prowadząc 13-10.

Sulland "zacięła" się na początku drugiej części, ale ciężar zdobywania goli szybko wzięła na siebie Anja Hammerseng-Edin, a Nora Mork zaczęła trafiać z karnych. W dodatku przy stanie 13-16 bramkarka Norwegii obroniła karnego. Gdy w 42. minucie rywalki powiększyły prowadzenie do czterech goli (18-14), trener naszego zespołu Kim Rasmussen poprosił o czas.

Norweżki straciły nieco koncentrację, kolejny raz uratowała nas Wysokińska, a po chwili słupek, z kolei dwie bramki zdobyła Wojtas i przy stanie 16-19 trener Norwegii uznał, że robi się niebezpiecznie - wziął czas.

"Biało-czerwone" twardo walczyły. Gdy przegrywały 17-20, piłka po rzucie Wojtas z karnego trafiła w poprzeczkę. Po chwili pierwszą w drugiej połowie, ale bardzo ważną bramkę, zdobyła Sulland. Świetnie broniła Lunde, a nasze reprezentantki zaliczyły kilka strat w ostatnich minutach.

Polki zagrają o ćwierćfinał w niedzielę o godz. 20.15 w Nowym Sadzie z drugim zespołem grupy D - Rumunią.

We wcześniej rozegranych piątkowych meczach grupy C Argentyna pokonała Paragwaj 25-15, a Hiszpania wygrała z Angolą 30-21.

Autor: Mirosław Ząbkiewicz

Polska - Norwegia 18-23 (10-13)

Polska: Anna Wysokińska - Iwona Niedźwiedź 3, Katarzyna Koniuszaniec 2, Kinga Grzyb 1, Agnieszka Jochymek 1, Monika Stachowska, Patrycja Kulwińska 2, Karolina Kudłacz 1, Alina Wojtas 4, Kinga Byzdra, Karolina Szwed-Orneborg, Karolina Semeniuk-Olchawa 4, Małgorzata Stasiak, Karolina Siódmiak.

Norwegia: Silje Solberg, Katrine Lunde - Mari Molid, Ida Alstad 3, Heidi Loke 4, Tonje Nostvold, Karoline Dyhre Breivang, Isabel Blanco, Anja Hammerseng-Edin 2, Linn Jorum Sulland 6, Veronica Kristiansen, Kristin Riegelhuth-Korenl 2, Nora Mork 4, Camilla Herrem, Sanna Solberg 2.

6. Paragwaj          5   0  0  5   55-165    0

"Biało-czerwone" dzielnie walczyły z mistrzyniami. Mają szansę na ćwierćfinał? Dyskutuj