Rajdowe MŚ. Zwycięstwo Tanaka w Portugalii

Estończyk Ott Tanak jadący Toyotą Yaris wygrał Rajd Portugalii, siódmą rundę samochodowych mistrzostw świata WRC. Z powodu awarii samochodu na trasie 11. odcinka specjalnego imprezy nie ukończył Łukasz Pieniążek (Ford Fiesta R5).

Drugie miejsce ze stratą 15,9 s zajął Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC), a na trzecim uplasował się obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (Citroen C3 WRC) - strata 57,1 s.

Ogromnego pecha miał Brytyjczyk Kris Meeke (Toyota Yaris WRC), który na dwa odcinki przed końcem był drugi. Na przedostatnim OS popełnił jednak błąd, obracał się na trasie i spadł na trzecie miejsce. Na ostatniej próbie, chcąc odrobić straty pojechał za szybko, uszkodził zawieszenie w samochodzie i nie dojechał do mety.

31-letni Tanak odniósł dziewiąte w karierze zwycięstwo w rajdzie zaliczanym do klasyfikacji mistrzostw świata, na podium stanął po raz 22. W tym sezonie triumfował już po raz trzeci, poprzednio najszybszy był w lutym w Rajdzie Szwecji i pod koniec maja w Rajdzie Chile.

"Przed startem w Portugalii spodziewałem się, że będzie bardzo ciężko. W sobotę mieliśmy problemy, ale udało się utrzymać pozycję lidera. Bardzo się cieszę, walczyliśmy, mieliśmy sporo problemów, ale zwycięstwo jest nasze" - powiedział Tanak na mecie.

W klasyfikacji generalnej sezonu prowadzenie utrzymał Ogier - 142 pkt, ale drugi Tanak traci do niego już tylko dwa punkty. Na trzeciej pozycji plasuje się wicemistrz świata z poprzedniego sezonu Neuville - 132 pkt.

Następną rundą mistrzostw świata będzie Rajd Sardynii w dniach 13-16 czerwca.